11.6.19

Jiří Mach: Inkluze speciální školství nezničila

Varovná proroctví různých odborníků a politiků se nepotvrdila. Začleňování postižených dětí do běžných škol speciální školství nezlikvidovalo, v běžných školách se výuka nerozvrátila a výsledky se nezhoršily. Vyplývá to z analýzy ministerstva školství, ale i z poznatků České školní inspekce, která přitom nezastírá, že školy problémy mají a mnozí učitelé ocení změnu vyhlášky.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Ukázalo se, že ty řeči o zániku speciálních škol, které vedl například Václav Klaus ml., jsou nesmysl. Žádný záludný záměr zlikvidovat speciální školství nikdy nebyl,“ řekl Právu exministr školství Stanislav Štech, který se na analýze ministerstva podílel.

Podle něj také nedošlo k hromadným přechodům dětí ze speciálních škol do běžných, ale spíš obráceně. To je prý dáno tím, že zákon a vyhláška vedly k tomu, že handicapy dětí byly přísněji hodnoceny. Jistá část tedy dostala u poradenských zařízení doporučení přejít do školy se specializovaným týmem. A když s tím rodič souhlasil, přechodu už nic nebránilo.(...)

Podle Štecha neubývá speciálních škol zaměřených na zrakové a sluchové vady. Spíše změny dopadají na školy pro děti s lehkým mentálním postižením. „Od lékařů víme, že je jich obecně v populaci méně. A častěji se dostávají do kolonky ‚kombinované vady‘,“ poznamenal.5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

V nadpisu chybí podstatné slůvko : zatím.
Mizí postupně celé školy, třídy se vylidňují. Pomalu. Ale jistě a to dokládají i čísla.
Tato čísla jsou však špatně interpretována. Uvádí se, že rodičové chtějí nechávat své děti v běžných školách. no tak jasně, když v jejich regionu je už jen jedna škola, kam by dítě muselo jezdit 30 km. Tak je raději nechají na základce. ne snad proto, že je pro ně inkluze důležitá, ale proto, že je to praktické. Sice to nemám podložené statisticky, jen si čtu některé FB skupiny rodičů s postižením. Je to nejdůležitější důvod, proč dítě nechají na běžné škole. Skloubit pracovní dobu s odvozem dítěte je často nemyslitelné. Co jiného pak zbývá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluze speciální školství nezničila

No jistěěě!
V každém kraji zůstly průměrně 2,4 speciální školy.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan exministr Štech neříká pravdu.

Eva Adamová řekl(a)...

"Inkluze speciální školy nezničila"

No to opravdu zatím. Nedávno byla za kolegyní, která má postižené osmnáctileté dítě, které už do školy chodit nemusí, speciální pedagožka prosit ji, aby dceru ještě na příští školní rok zapsala, protože jinak jim hrozí zrušení.

Takže suma sumárum:

- škol (dříve praktických) ubývá
- speciální třídy se na velkých školách s dobrou dopravní dostupností nezřizují, protože na těchto školách mají žáků dost a seshora je k tomu nikdo nenutí
- na malých školách v okrajových obcích zase nedají dohromady dostatečný počet dětí k jejich zřízení
- systém se rozpadá a rodičům kvůli dopravní nedostupnosti praktických škol skutečně nezbývá nic jiného než své postižené dítě nechat ve škole spádové, i když mnozí tuší, že je to proti jeho nejlepšímu zájmu

Ivo Mádr řekl(a)...

Štech, Valachová,...= nepodařená inkluze po českém způsobu. Jak české učitelstvo masově zrušilo podporu ČSSD i díky tzv. "inkluzi" po českém způsobu.

Okomentovat