9.6.19

Eva Kolovrátková: Vedení třídy přidá učitelům průměrně 39 korun za hodinu. Navýšení se stále odkládá

Učitelé si za třídnictví k platu v průměru přivydělají 38,50 koruny za hodinu. Za práci, kterou se třídou mají, si přijdou průměrně na 770 korun za měsíc. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství. Práce je podle učitelů i ředitelů náročná a zabere kolem dvaceti hodin za měsíc. Novela zákona z pera poslanců KDU-ČSL, která by zajistila příspěvky pro třídní učitele až do výše 3500 korun, už přes rok čeká na projednání ve sněmovně.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Třídní učitelé podle Sárköziho dělají sekretářky i psychology: „Je to opravdu hodně práce. Neustálé dohadování s rodiči, administrativa, příprava výletů, psaní posudků,“ řekl Sárközi. Podle něj učitelé navíc nemají na výběr, třídnictví totiž vzít musí: „Učiteli nařídí třídnictví ředitel. Oni vlastně nemůžou říct, že to dělat nebudou. Radši by si samozřejmě vzali brigádu mimo školství,“ dodal Sárközi.

„Rodiče jsou dneska vůči škole mnohem více agresivní, než tomu bylo před asi deseti lety. Nehledají problém u svých dětí, ale ve škole. Prvním nárazníkem pak bývá právě třídní učitel,“ vysvětluje ředitelka Porvichová. Na své škole zatím třídní učitele má, třídnictví totiž vychází skoro na všechny, podle ředitelky si tak učitelé nemusí závidět. „Chápou, že je to nutnost. Je to otázka určité loajality vůči zaměstnavateli,“ dodává Porvichová.(...)

Jeden z předkladatelů novely, Marek Výborný (KDU-ČSL), o jejím projednání ale pochybuje: „Návrh stále leží ve sněmovně a čeká na projednání. Je to jako věštění z křišťálové koule… Jsem vůči tomu skeptický. Od minulého roku jsem dával návrh na projednání už asi desetkrát,“ řekl Výborný.

Ministerstvo školství chce finance pro třídní učitele řešit v rámci reformy financování regionálního školství: „Naším úkolem je dostat k ředitelům dostatek prostředků do nadtarifních složek platu tak, aby mohli postupně tyto příplatky navyšovat,“ řekla mluvčí resortu Aneta Lednová.Žádné komentáře:

Okomentovat