11.6.19

Dominika Hromková, Eva Zahradnická: Dětské skupiny a mikrojesle v ohrožení. Dotace na ně brzy skončí

Dětské skupiny jsou alternativou ke klasické školce. V Česku je jich momentálně 959 a zájem o ně stále roste. Mikrojeslí pro maximálně čtyři děti funguje v Česku na sedm desítek. Financovány jsou z evropských fondů. Poslední peníze z EU přijdou v polovině roku 2022.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

V Česku je dětských skupin momentálně 959 s kapacitou přes 14 tisíc dětí. Potomky do nich dává asi osm tisíc rodin. Statistiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) dokazují, že zájem o ně v poslední době roste. Ještě před čtyřmi lety jich po celé zemi bylo jen 62.

Financovány jsou z evropských fondů. Například v obci Kámen na provoz dostávají zhruba 1,2 milionu korun ročně. Platí z toho dvě chůvy, paní na úklid a manažera. Díky příspěvku rodiče platí dítěti jen obědy a příležitostně výlety.(...)

Ne všechny dětské skupiny jsou pro rodiny tak štědré jako v obci Kámen. Někde si provozovatelé účtují klidně až 12 tisíc korun měsíčně. MPSV proto chce v zákoně ukotvit, aby možná spoluúčast rodičů byla ohraničena maximálně třetinou minimální mzdy. To znamená, že při současné minimální mzdě 13 350 korun by rodiče dopláceli nanejvýš 4 450 korun.

1 komentář:

Radek Sárközi řekl(a)...

Ten návrh novely zákona o dětských skupinách z MPSV byl opravdu špatný.

Okomentovat