26.6.19

Dojde k zániku Veselé školy, nebo k dohodě s Arcibiskupstvím pražským?

Dochází k restitucím církevního majetku, byl schválen zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi v roce 2012. V nedávné době byl deklarován záměr zdanit církevní restituce. Vzhledem k probíhající rozluce církve od státu je nezbytné jednat o budoucnosti organizací církve, které jsou stoprocentně financované státem. Vedení Veselé školy – církevní ZŠ a ZUŠ mělo snahu zahájit jednání o budoucnosti církevních škol s Arcibiskupstvím pražským. Odpovědí bylo odvolání z funkce ředitelky na konci června 2018.


Veselá škola je populární a vyhledávaná, je nesena v duchu úzké spolupráce s rodiči žáků. Byla vypsána petice proti odvolání ředitelky školy. Arcibiskup kardinál Duka přání rodičů a učitelů vyhověl a odvolání revokoval. Od června 2018 do června 2019 probíhala jednání mezi Arcibiskupstvím pražským, vedením školy, zvolenými zástupci učitelů a zvolenými zástupci rodičů. Jednání nevedla k žádné dohodě. Arcibiskupství nenabídlo žádná konstruktivní řešení, nezaručilo žádné financování provozu škol.

Školu tvoří děti a učitelé, proto, dojde-li k jejich odchodu, jde o faktickou likvidaci školy. Vedení školy a třicet sedm zaměstnanců Veselé školy ukončilo svůj právní vztah k církevní škole. Rodiče vypsali novou petici za změnu zřizovatele, kde deklarují svou vůli ve snaze zachránit školu před zánikem. Vedení školy nabídlo převod zřizovatelských práv na zapsaný ústav Veselá škola – ZŠ a ZUŠ, IČ:08202877, která by zajistila kontinuální činnost školy, financování státem. Podmínkou záchrany je souhlas zřizovatele s převodem činností školy. Zástupci arcibiskupství se mají vyjádřit do 25. 6. 2019.

Mgr. Jana Válková

ředitelka školyPoznámka redakce: Web školy je nefunkční.

1 komentář:

TJ řekl(a)...

Je možné, že arcibiskupství mohlo být vstřícnější. Ale o tom, kdo bude ředitelem, rozhoduje zřizovatel. Paní ředitelka si zřejmě po x letech ředitelování myslela, že je nenahraditelná, a i když jinak mohla vést školu dobře, tohle jí diskvalifikovalo.

Okomentovat