8.6.19

Daniel Münich: Český vzdělávací systém neumí vytáhnout vzdělanostně nahoru žáky s podprůměrným socio-ekonomickým zázemím

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook: "Konečně graf, který polopaticky dokladuje, jak český vzdělávací systém neumí (na rozdíl od finského), vytáhnout vzdělanostně nahoru žáky s podprůměrným socio-ekonomickým zázemím. Žáky s lepším soci-ekonomickým zázemím dokáže vzdělat náš systém podobně jako systém finský."
9 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kolik je ve Finsku Romů?

Nicka Pytlik řekl(a)...

systém neumí vytáhnout vzdělanostně nahoru žáky s podprůměrným socio-ekonomickým zázemím

Systém nesystém, o něj vůbec nejde. Ani o nějaké zázemí. Jde o to, jestli dítě chce, a nebo nechce být někam vytahováno. Má-li přístup k netu, nic mu nebrání, aby si vygůglilo, jak to ve světě chodí v té dnešní překotně měnící se době.
Pytlici by řekli, že čím je to socio-ekonomické zázemí podprůměrnější, tím víc se děti orientují v tom, co je pro ně nejvýhodnější. Což by u münichů vědět mohli.
Pytlici slyšeli, že v zemích, kde děti nemají vůbec nějaké zázemí, stačí postavit školu a do ní učitele obojí v docházkové vzdálenosti do deseti kilometrů a děti se v ní zkompetentňují, jen to hvízdá.
Dá se někde zjistit, kolik měli ve Finsku negamotných občanů před padesáti lety, a kolik jich tam mají dnes? A porovnat to s Českem?

Radek Sárközi řekl(a)...

Je třeba doplnit náklady na vzdělávání jednoho žáka v ČR a ve Finsku. Až pak lze tento graf vyhodnotit...

P. Vršecký řekl(a)...

Každý "vzdělanostní systém" jen dává příležitost a je na každém, jak s ní naloží. Ale je mi jasné, že tohle levičákům nevysvětlí nikdy nikdo.

Eva Adamová řekl(a)...

"...český vzdělávací systém neumí (na rozdíl od finského), vytáhnout vzdělanostně nahoru žáky s podprůměrným socio-ekonomickým zázemím."

"KOlik je ve Finsku Romů?"

Pan Sotolář uhodil hlavičkou o hřebíček, protože ono je nutné brát v potaz i strukturu skupiny žáků se špatným socioekonomckým zázemím. Je potřeba se vždy podívat, co konkrétně se za statistickými údaji skrývá, což se bohužel při vyhodnocování neděje, protože by se některé jevy musely pojmenovat pravými jmény a to by byla diškriminácia. V případě ČR nelze než říci: těžko nějaký vzdělávací systém vytáhne vzdělanostně nahoru žáka, který do školy téměř vůbec nedochází.

Jiri Janecek řekl(a)...

Co je index socioekonomického zázemí a jak se počítá? Jak se grafy změní, když se přeškálují podle příjmových decilů?

Jak vypadají grafy pro zbylé země OECD?

Jinak já teda ani nevidím, že by náš systém nějak vytahoval děti průměrných rodičů nebo boháčů. Nehraje roli třeba i to, že učitelé "ve Finsku při písemkách neustále kontrolují výpočty svých žáků. Jakmile někdo tápe, vezmou si ho stranou a látku mu znovu vysvětlí."?

Nicka Pytlik řekl(a)...

ve Finsku při písemkách neustále kontrolují výpočty svých žáků

Jde o to, čemu vlastně ve Finsku říkají písemky.
A jak tam vypadá třeba taková ústní zkouška?
"Tak nám, Urho, pověz, jak se jmenuje hlavní město Finska"
"Koala Lumpik"?
"Na první pokus to není až tak špatné, ale radši bys měl říci, že Helsinky."
"No tak teda Helsinky"
"No vidíš, jak jsme tě hezky vytáhli vzdělanostně nahoru, i když je tvůj fotr líné pako!"
Tedy pytliky by nenapadlo ani náhodou, že v tak rozvinuté zemi, jako je Finsko, se pořád ještě najdou nějaké děti s podprůměrným socio-ekonomickým zázemím.
A kolik tedy takových dětí v tom Finsku je? Pět? Nebo dokonce šest?

Radek Sárközi řekl(a)...

Proč byla vybrána zrovna čtenářská gramotnost, kde je ČR pod průměrem OECD a Finsko nad průměrem? A proč se srovnáváme s Finskem a ne nějakou jinou zemí, nejlépe rovněž postkomunistickou?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Fuj Pytlíku. zase jsem celý den chtěla vypadat jako vyhořelá konzervativní učitelka a teď se od rána směju od ucha k uchu.

Okomentovat