24.6.19

ČT24: Úřady vymýšlejí, jak na rvačky školáků. Ve hře je snazší vylučování agresorů ze škol

Ministerstvo školství připravuje metodiku, která má pomoci školám řešit rostoucí agresi dětí i mimo areály vzdělávacích zařízení. Rvačky školáků se totiž stávají nebezpečnou zábavou sledovanou na sociálních sítích. Podle školského ombudsmana by pomohla změna zákona, zvažuje se třeba užší spolupráce učitelů s rodiči a sociálními odbory nebo snazší vylučování agresorů. Návrh má být hotový letos v září.Z článku na webu České televize vybíráme:

V tom chce ministerstvo školství pomoct. Připravuje metodický materiál, který má řešit rizikové situace i mimo školu. „Škola kromě toho, že děti vzdělává, tak i vychovává. A teď je potřeba hledat, když se něco takového stane, kde byla chyba. Jestli byla třeba v rodině, že rodina špatně vychovává své dítě, nebo jestli je chyba ve škole, že třeba neudělala dobré preventivní opatření,“ vysvětluje školský ombudsman Ladislav Hrzal. Detaily nových opatření školský ombudsman sepisuje ve spolupráci s úředníky ministerstva.(...)

Problémy s mládeží nejčastěji v podobě vandalismu řešili i v městysi Nehvizdy nedaleko Prahy. Někdo tam ničil autobusové zastávky, úřední desky, výlohy nebo i památník českých parašutistů ze skupiny Anthropoid. „Mládež neměla volnočasové aktivity. Neměla kde uplatnit svoji výbušnost,“ popisuje starosta Vladimír Nekolný (STAN).

Starosta a jeho tým se proto rozhodli investovat do sportovních a uměleckých aktivit dětí. „Denně sportuje 400 dětí v Nehvizdech. Obec do toho dává dosti velké prostředky. Je mi milejší dávat do sportu než na protidrogovou prevenci,“ shrnuje starosta Nekolný s tím, že navíc sportující děti slouží jako vzory pro ostatní.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

snazší vylučování agresorů ze škol

Když se rve mimo školu?
I ten nevychovaný a nezvladatelný spratek má nárok na zažívání pocitu úspěchu. A jak by k tomu přišly jeho oprávněné vzdělávácí potřeby a zájmy? A co naplňování zásady rovného přístupu ke vzdělání???
Takže snazší vylučování ze škol! Jakože nějaká bezpečnostní zábrana, aby malí nezvedenci nevypadli na chodník až budou močit z okna budovy?
Nějak se nám to začíná z rukou vysmekávat, holenkové...

E.Kocourek řekl(a)...

Jestli to povede k usnadnění vyhazování spratků DLE ÚVAHY UČITELE ze škol, je třeba rvačky a rváče pochválit. ////

Jenže jak znám české zákonodárce, vznikne nějakej paskvil, jako že vyloučit lze účastníka stovky rvaček, když k tomu bude podepsané svědectví tisíce osob. Ale určitě nepůjde vyloučit lumpa, který "jenom" demoluje školu. ////

Tomáš Barták řekl(a)...

V tom chce ministerstvo školství pomoct. Připravuje metodický materiál, který má řešit rizikové situace i mimo školu.

Metodický materiál, to je to, co nám chybí?
Nemáme tady nevychované děti rodičů, kteří na své děti nemají čas, či spíše se jim nevěnují a raději vydělávají peníze?
Může škola řešit to, co se děje mimo školu? Několikrát se stalo, že ČŠI toto škole vytkla. Např. když se projednávala neomluvená absence. A když už by došlo k tomu, že škola bude řešit to, co se stalo mimo areál školy v odpoledních hodinách, jaký bude závěr? Udělíme žákovi výchovné opatření? I to nejvyšší je důtka ředitele školy. Nebo půjde na pohovor k výchovnému poradci (ne každá škola má školního psychologa).
Tady se ukazuje hrůza podfinancovaného školství - nemáme lidi, odborníky, peníze. Ale chtít budeme zázraky. Nebo si MŠMT myslí, že metodický materiál něco zachrání?
Jenom se mluví a píše, ale skutek utek. Na co se čeká? Až nastane totální průšvih? Možná jsme k němu blíž, než si myslíme.

ema řekl(a)...

O metodický materiál nemám zájem. Pouze chci, abych mohla ze závažných důvodů, na základě vlastního uvážení, vyloučit žáka ZŠ na jeden den z vyučování. Dále chci, aby ředitel mohl vyloučit žáka i na delší dobu. O vzdělávání žáka by se v době vyloučení museli starat rodiče. Důležité také je, aby krátkodobé vyloučení nebylo následováno povinností vypsat 99 formulářů. Stačil by krátký zápis do TK.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky docela překvapuje, že se v té dnešní překotně měnící se době najdou rodiče, kteří si někým nechají zmlátit svoje dítko. Skoro by se dalo říci, že bez oka mrknutí.
Dokud se do toho nevloží rodiče, neuděje se ale vůbec nic.
Škola tu může posloužit právě a jen k tomu, aby na ni hodili odpovědnost všichni, kteří za až tak neutěšený stav nesou přímou či nepřímou odpovědnost. Jen pro základní přehled je to poslanecká sněmovna, senát, ministerstvo školství, školní inspekce, ministerstvo spravedlnosti i vnitra, a tedy v podstatě vláda komplet, všichni ombudsmani a zřizovatelé škol, a celá ta hromada moderních pedagogů, psychologů a koučů, které zajímají právě a jen domnělé nároky kdejakého nevychovaného a nezvladatelného spratka. Běžné děti jsou těm spratkům ponechány napospas. Tak nějak obraz naší civilizované společnosti třetího tisíciletí.
Na metodický list, jako to má všechno pořešit asistentka z třetí bé tím, že vyplní pět listů předepsaného formuláře o provedené prevenci a odešle osm kopií na příslušná místa, se pytlici vyloženě těší.

Okomentovat