8.5.19

Zuzana Hronová: Nad dětmi na internetu krouží predátoři. Rodiče by se měli probudit, varují odborníci

Filmoví tvůrci Vít Klusák a Barbora Chalupová chtěli natočit snímek o zneužívání dětí na internetu. Pro ty účely vytvořili falešný profil dvanáctileté dívky. Za pár hodin se na něj ozvalo 80 mužů a otevřeně vybízeli k sexuálním praktikám. "Takovýto radikální počin tu byl potřeba. Dospělákům naprosto uniká, co se v kyberprostoru s jejich dětmi odehrává," chválí dokument jeho odborná poradkyně Zora Dušková, ředitelka Dětského krizového centra.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Velmi mě překvapila rychlost a zběhlost mužů na druhé straně kyberprostoru. S jakou suverenitou a bez dlouhého získávání si důvěry dětí rovnou odhalovali svoje motivy a sexuální zájem. To se odehrávalo během pár minut," líčí psycholožka a ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková, jež při natáčení působila jako odborná poradkyně. "Působilo to dojmem: 'Nebudu se zdržovat, když dívka nebude svolná, mám mnoho dalších, na které se můžu napojit, takže ztrácet tady čas pro mě nemá smysl.' A tohle je velmi, ale opravdu velmi alarmující!"(...)

Ředitelka Dětského krizového centra si od dokumentu slibuje, že pohne dospělými, kteří evidentně zaspali dobu a nevšimli si, že jejich děti vyrůstají ve zcela novém a ne úplně bezpečném světě, jehož nástrahy oni, coby představitelé starší generace, neumí odhadnout. "Často mají tendenci vše bagatelizovat s tím, že jde jen o virtuální realitu, že se vlastně nic nestalo."

"S některými z rodičů by film určitě mohl pohnout. Ostatně jsou to nakonec právě oni, kdo na internet nahrávají nejvíce fotografií, které vyhledávají pedofilové a sexuální predátoři," domnívá se Daniel Dočekal. Nicméně s kým je podle něj potřeba skutečně podstatně pohnout, to jsou provozovatelé sociálních sítí.Žádné komentáře:

Okomentovat