12.5.19

Ze sociálních sítí: Zvednou učitelé viditelně své hlavy?

Na stránce Týdeníku Školství na sociální síti Facebook byl publikován komentář Romana Kantora, z něhož vybíráme: "Učitel je vynucený kouzelník za katedrou. Den co den přichází mezi své žáky ve snaze zaujmout je, něco jim trvale vzkázat a předat. Zároveň má mít dobrou náladu a neustále být ve střehu. Poslední dobou se mluví o učitelích zejména v souvislosti se zvyšováním jejich platů. Jistě, každý z nás má dostat za svou práci odpovídající odměnu. Jenže pozornost věnovaná nemocnému školství se pořád točí kolem peněz. A to je málo."
Celý komentář:

Učitel je vynucený kouzelník za katedrou. Den co den přichází mezi své žáky ve snaze zaujmout je, něco jim trvale vzkázat a předat. Zároveň má mít dobrou náladu a neustále být ve střehu.

Poslední dobou se mluví o učitelích zejména v souvislosti se zvyšováním jejich platů. Jistě, každý z nás má dostat za svou práci odpovídající odměnu. Jenže pozornost věnovaná nemocnému školství se pořád točí kolem peněz. A to je málo.

Když se žák potřebuje na něco zeptat, zvedne ruku a přihlásí se. Učiteli však tato přirozená schopnost schází. Raději si postěžuje ve sborovně a ještě častěji v kabinetu. V posledních letech přestal věřit, že jeho hlasitější kritika by mohla něco výraznějšího změnit. Raději mlčí. Stačí, že si na něj občas došlápnou rozhněvaní rodiče, přepracovaný ředitel nebo dotěrný inspektor. Když se situace hodně vyhrotí, začne váhat: „Jít proti zdi…?!“ Docela si zvykl, že za něj vytrvale a úspěšně bojují školské odbory. Možná mu neumožňuje vyhasínající hrdost na své povolání stále se o něco doprošovat.

Učitel je většinou učitelka. A ženy nemají ve zvyku příliš bouchat do stolu a vyhlašovat stávkovou pohotovost. Nedovoluje jim to přirozeně vypěstovaný, léty chráněný cit a smysl pro slušnost a občasnou spravedlnost.

V této souvislosti lze jen obtížně chápat, proč se třeba při přípravě kariérního řádu vzedmula tak mohutná vlna učitelského odporu k jeho zavedení. Nedostal ani šanci. Že by byl od a až po zet zcela marný? Sotva. Osobní zkušenost mi napovídá, že učitel není ve své kůži, když ho někdo jiný jakkoli zkouší a prověřuje jeho vědomosti a dovednosti. Nerad přebírá, navíc v dospělém věku, roli svého žáka.

Učitel je jenom člověk. Škoda že věnujeme jeho starostem, niterným pocitům a veřejně málo zřetelnému projevu okrajovou pozornost. Možná jeho dřímající iniciativu tlumí každodenní ubíjející papírová vojna, beznadějná byrokracie nebo dokonce lhostejné okolí, které nadevše miluje klid, zvláštní klid, který ve svém důsledku nikomu neprospívá. Aby se ve školách konečně změnilo něco k lepšímu, musel by učitel viditelně pozvednout svou hlavu.

Roman KANTOR

2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Jde o promo odborů, že? Ano, těch "vytrvale a úspěšně bojujících školských odborů". To už ani není vtipné. ////

Ve školství více než kde jinde platí rada "rozčilovat se jen do výše platu". Pokud si stát pro sebe ukradnul VŠECHNY rozhodovací pravomoci nad školstvím, nevylže se z toho že také za školství nese VŠECHNU odpovědnost. Chce-li učitel upozorňovat na nesnáze a na nebezpečí, ba dokonce chce-li navrhovat řešení, klidně může. Ale žádný učitel nemá ani tu nejmenší POVINNOST za nápravu školství bojovat. Stát si to podělal, ať si to stát vylíže! ////

učitel není ve své kůži, když ho někdo jiný jakkoli zkouší a prověřuje jeho vědomosti a dovednosti -- Neználkovy kecy. Vychutnám si, bude-li mě někdo zkoušet z mého oboru (a chtěl bych vidět toho examinátora!). Jenže nesmyslný kariérní řád chystal zkoušení z čehosi zcela jiného, nežli je odbornost učitele. (A jen Neználek si toho nevšimnul, a jen podrazák předstírá, že si nevšimnul.) ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zvednou učitelé viditelně své hlavy?

Kdož z učitelů viditelně hlavu zvedne, budiž mu státní správou sťata neprodleně.
(anakolut?)

učitel není ve své kůži

Pytlici ani nemusejí brát v úvahu, že běžný učitel si v průběhu svých studií užil všelijakého přezkušování docela dost. Dnes a denně mohou být učitelé z vědomostí a dovedností zkoušeni svými žáky. Že tak žáci nečiní, jejich věc.
A co na tom, jestli někdo při prezentaci kvality ve svojí kůži je, nebo není?

Okomentovat