6.5.19

Události ČT: Vícerychlostní zvyšování platů. Učitelé by i příští rok mohli dostat přidáno víc než jiní státní zaměstnanci

O kolik příští rok porostou platy státním zaměstnancům? To je otázka, na kterou ještě nezná nikdo odpověď. Konvergenční program počítá se zvýšením výdělků o průměrných 6 procent. Odbory na nejbližší schůzce s premiérem předloží požadavek zhruba na osmiprocentní růst. Pro učitele základních a středních škol chtějí patnáct procent, pro ostatní školské pracovníky deset.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

A s výraznějším navyšováním platů učitelům souhlasí i oslovení představitelé dalších stran. „Patnáct procent je slib, který je reálný a který bychom podpořili,“ souhlasí rovněž místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Musíme souhlasit s odbory, které chtějí zvednout platy pedagogických pracovníků o 15 procent,“ řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

V příštím roce se už nemá opakovat letošní model, kdy jednotlivé obory dostaly přidáno různě vysoké částky tak, aby se platy dorovnaly. „Od tohoto zřejmě už ustoupíme,“ potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Jsou tu ještě skupiny, o kterých hovoříme – učitelé a zdravotníci, tam je potřeba učinit ještě ten krok, v zásadě by další přidání mělo být pro všechny tarifní stupně,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.


Video na webu České televize.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé by i příští rok mohli dostat přidáno víc

Škoda jen, že se nehovoří o míře přidání třeba 30 %. A klidně by to mohlo být slíbeno i za jakože tři roky. Jeden z pytlikovic kamarádů se z toho neustálého přidávání učitelům vždycky ukrutně naštve a pytlici z toho pak mají vzhledem ke svojí povaze nelíčenou radost. Představa téměř třetinového přidání učitelským darmojedům by s ním spolehlivě o zem švihla.

krtek řekl(a)...

Včera bylo pozdě. Učitelů informatiky, matematiky, fyziky, češtiny, anglištiny je nedostatek.
A kromě toho nepedagogických pracovníků se tak "razantní" zvýšení netýká - až odejde řada školních hospodářek, školství se nezhroutí, ale bude v sakra husté kaši.

Okomentovat