30.5.19

Vadim Petrov: Fake news a mediální gramotnost jsou jen prázdné nádoby a módní nálepky

Léta se věnoval komunikaci s veřejností, dnes zasedá ve vysílací radě za vládní hnutí ANO. V rozhovoru hodnotí mediální zákony, Českou televizi, podporu domácí tvorby, ale také image celého úřadu. Chybí mu odborná debata, která by rozvíjela mediální sektor.


Z rozhovoru Filipa Rožánka s Vadimem Petrovem v LUPA.cz vybíráme:

Pomohla by té kultivaci osvěta a šíření mediální gramotnosti?

V druhé polovině 90. let, kdy se termín mediální gramotnost objevil, jsem pro něj zahořel svatým nadšením. Teď po dvaceti letech tvrdím, že to je jen prázdná nádoba, nálepka. Stejně tak fake news. Jsou to prázdné pojmy, na kterých staví absence kritického myšlení, schopnosti správného úsudku, schopnosti vnímat věci v kontextu. V této souvislosti se mi líbí anglický pojem low hanging fruit – nízko visící ovoce. Když je ovoce příliš na dosah ruky, když se názor na něco příliš zjevně nabízí, měl by být člověk obezřetný, jestli to ovoce někdo nepověsil tak nízko schválně. Místo toho, abychom šplhali do koruny stromu, jen pohodlně natáhneme ruku. Může se pak ale stát, že je to ovoce červivé. Ty nálepky jsou módní, ale podstatu, nedostatek schopnosti kriticky myslet, neřeší.

Kritické myšlení ale přece do mediální výchovy patří. Přesto se proti jejímu zařazení do škol objevují protesty. Jak tedy naučit lidi kritickému myšlení a vyhodnocování argumentů?

Pokud se soustředíme na rozvoj kritického myšlení, mediální gramotnost bude výsledkem. Média jsou jen jeden z aspektů společnosti, které musíme kriticky vyhodnocovat. Stejně tak politika, obchodní jednání… Živím se jako trenér a školitel, mám jeden kurz, který se zabývá sociálními závazky, jež lze velice snadno zneužít. Bez kritického myšlení se v současné době můžeš dočkat manipulace z tolika stran, že zužovat tuhle problematiku jen na média mi přijde samo o sobě příliš selektivní vnímání problému. Proto mluvím o kritickém myšlení a správném úsudku v první řadě.

Žádné komentáře:

Okomentovat