22.5.19

Události, komentáře: Kdo bude učit?

Hosty pořadu ČT24 Události, komentáře byli ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga z hnutí ANO a místopředseda školského výboru Sněmovny Lukáš Bartoň z České pirátské strany.
Záznam pořadu na webu České televize.

Poznámka redakce: Důvody odchodů učitelů jsou dle šetření:
7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Sledujte vrchního školního ispektora!
Dalo by se dovodit, proč tito lidé ze tříd zdrhají.

Charlie řekl(a)...

Viděl jsem včera večer a neměl jsem to dělat. Zlatý krváky před spaním.

Nějak jsem ale nepochopil jednu z myšlenek. Jestliže pány (ministra především) tíží počet hodin, které jsou v současnosti odučeny neaprobovaně (byť učiteli s alespoň min. základy didaktiky, znalé zkoušení a testování ve svém předmětu), jak se tento stav zlepší, nastoupí-li do škol (sci-fi) odborníci z praxe bez JAKÉHOKOLI pedagogického vzdělání, pouze se svojí odborností. Stejnou odborností, která je kritizována na výuce dnešních PF. Jsem z toho jelen, srnec a daněk dohromady.

P.S. Známý programátor prohlásil, že by si dal klidně oddech od práce tak na 3-5 let. Studium by si ovšem doplňoval značně nerad, plat si představuje okolo 40 000, učit jen v určitých dnech, ideálně ne pondělí a pátek, žádné dozory, protože přestávky jsou na odpočinek. Jistě nejsou všichni stejní, ale tohle není cesta ke kvalitnímu školství.

Vystoupení šéfa inspekce byla kapitola sama pro sebe. Od začátku jsem jen čekal, kdy se zmíní o kontrole na škole, zda je tam vhodné klima. A dočkal jsem se. Pak jsem čekal, kdy se zmíní o potřebě "zmalovat" nezvedenému děcku a ideálně jeho rodičům zadky tak, aby si i po měsíci při každém sednutí uvědomili, kde se ve výchově stala chyba. Nedočkal jsem se.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná by tihle školští klimatologové mohli alespoň naznačit, kterak se žádoucího klimatu ve škole dosahuje. Pár praktických rad. To oni ale, na rozdíl od pytliků nevědí. Jsou schopni tak akorát konstatovat, že to klima je zrovínka jiné, než by mělo být.
Pytlici si pamatují, jak kdysi pošetile na svoji chabou obranu argumentovali, že u nich v učebně je klid a pořádek. Dostalo se jim pro učitele smrtícího ujištění, že je to proto, že chudáci žáci mají z pytlíků až panickou hrůzu.
Vrchní školní inspektor na původní otázku moderátorky neodpověděl ani náznakem. Patrně mu vůbec nedocvaklo, na co že se jej vlastně táže.

Charlie řekl(a)...

Zajímalo by mne, jak takový inspektor rozliší panickou hrůzu z učitele od zanícení pro předmět a zájem o vykládanou látku. Nedostali k tomu Pytlíci nějaký metodický pokyn?

Jiri Janecek řekl(a)...

By mne zajimalo, jestli ja jsem odesel ze skolstvi proto, ze jsem byl spatne financne ohodnocen, a nebo proto, ze jsem se lepe uplatnil mimo profesi…

Jinak par tydnu zpatky se omilalo, ze mladi ucitele odchazi hlavne ne kvuli nizkym platum, ale protoze jim chybi mentor, konzultant a auditor... Kde to v tech tabulkach je?

Nicka Pytlik řekl(a)...

nějaký metodický pokyn?

Pytlici dovozují, že při panické hrůze má žák tím děsem do široka rozevřené oči a strachy se třese, kdežto studiem zanícený žák má tím zájmem do široka rozevřené oči a třese se nedočkavostí.
Nutno ale upřesnit, že v tomto případě se nejednalo o inspektora, ale o ředitele školy. V příčinách a důsledcích to ale vyjde nastejno. Slabší pokus, kterak pytliky udolat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Popravdě je ale pytlikům úplně jedno, z jakého důvodu je v učebně klid a pořádek. Stejně, jako je nezajímá, proč mnozí žáci dosahují více než sta procent úspěšnosti.
Možná je to i tím, že pytlici svým žákům zkraje často připomínají, že v duchu pravidel klasifikace by byl hodnocen výborně řidič autobusu, který by ze sta pasažárů dovezl do cílové stanice osmdesát pět bez nějaké újmy. Platí i o kuchařích a tak nějak podobně.

Okomentovat