2.5.19

Tomáš Hejtmánek: Vyhnat z vedení škol zástupce pro praxe je rána do vazu, volají ředitelé

Ředitelé odborných škol kritizují návrh ministerstva školství zrušit pozici zástupce ředitele pro praktické vyučování. Pro školy jde o klíčové lidi, kteří mají na starosti jednání s firmami, kam chodí žáci na praxe. Hrozí prý zhroucení systému.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Změna téměř nepostihne malé školy, nemusí se dotknout škol gymnaziálního typu, ale má zásadní dopad na téměř všechny střední školy, které mají praxe a případně spolupracují s dalšími partnerskými subjekty,“ vysvětluje ředitel Střední školy průmyslové, textilní a polygrafické v Hronově Josef Matyáš.

Nejvíce problémů by návrh způsobil školám se složitější strukturou, například sloučeným školám, které mají pobočky v různých městech.

„Česká školní inspekce konstatovala, že vedení škol jsou již nyní přetížená, že se nemohou věnovat řídicí činnosti v oblasti pedagogiky. Toto je rána přímo do vazu,“ upozorňuje Jankovský.

Například Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola v Jičíně má kolem padesáti partnerských firem, kam studenti docházejí na praxe. Pokud by přišla o zástupce pro praktické vyučování, bylo by udržení současného modelu vzdělávání nereálné.(...)

„V současnosti mají zkrácenou přímou (vyučovací) činnost dohromady o 35 hodin týdně. Podle novely by se jim tento rozsah upravil na 17 hodin. To znamená, že by na veškerou práci měli v součtu o 18 hodin méně a k tomu by jim přibyly povinnosti za dva zrušené zástupce pro praktické vyučování,“ shrnuje dopady návrhu Josef Matyáš.


Žádné komentáře:

Okomentovat