17.5.19

Rozhovor Britských listů: O podvodném systému soukromého vysokého školství

V úterý 21. května v 18.30 bude v pražském kině Lucerna premiéra filmu Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda. V tomto Rozhovoru Britských listů mluví Jan Čulík se Zuzanou Piussi o hlavním tématu tohoto filmu: podvodném systému soukromých vysokých škol v České republice.
Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli.

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Konečně někdo otevřel problém o kterém se léta ví. Ale nikdo to řešit nebude. Protože na těchto školách si můžete zaplatit titul. A potávka je velká. To je ten problém, kvůli kterému tolik vadí státní maturita a státní testy. Když neudělá maturitu pak líné dítě zbohatlíka má cestu k VŠ titulu složitou.

poste.restante řekl(a)...

O podvodném systému soukromého vysokého školství se opravdu ví.
Ovšem je to problém, do kterého asi jen těžko někdo účinně hrábne, protože by mnozí politici museli zpochybnit kvalitu škol, ze kterých oni sami mají diplomy. Takže zůstávám v klidu.

A jen tak na okraj.
V rozhovoru je jako příklad reklamy vysokých škol, která má v podtextu sexuální motivy ("lákání, budete mít sex na naší škole"), uváděn úryvek propagačního videa VEŘEJNÉ a nikoliv soukromé VUT Brno, fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií FEKT,
Konkrétně jde o klip Vlk z VUT viz: https://www.youtube.com/watch?v=cCNpNpni6rY

Tenhle klip, mimochodem už druhý podobně laděný, je celý koncipován jako jeden velký, lehce provokativní fór, který nikdo soudný nemůže brát vážně v tom smyslu, jak je to v rozhovoru interpretováno. Nebo si snad pan Čulík skutečně myslí, že na VUT se z automatu na kafe sypou dolary?

Myslím, že problematika "kupovaných diplomů" a "pseudostudií" na místních "knedl-fakult-schule" je dostatečně závažná sama o sobě a nemá zapotřebí být snižována absurdní argumentací.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A tak se pytlici ptají, k čemu se blbovi vysokoškolský diplom?
Leda, aby se na nějakou dobu stal ministrem, než si veřejnost uvědomí, co leckterý premier nechce vidět a kdejaký prezident přehlíží, to jest, že dotyčný je odiplomovaný blb.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Blbovi je diplom k tomu, ze tim padem splnil podminku pro prijeti napr. do statni spravy, tedy i na mista dozivotnich radicu na ministerstvech a tak. Pak ho totiz nemuze nikdo napadnou z nekvalifikace. To ze je blb, nebyva ve chvili “janabrachovani” podstatne.

Jiri Janecek řekl(a)...

Po shlédnutí 15 minut na téma "Meda namalovala hada" nebudu mít na Čulíka tak měsíc žaludek... Takže se omlouvám - neviděl jsem to...

Takže jen pár otázek - na veřejných VŠ, narostlých během dekády 2000 - 2010 na cca trojnásobek je jako vše OK? Kdo akreditoval studijní programy soukromých VŠ? Jaké bylo složení Akreditační komise?

poste.restante řekl(a)...

Na veřejných VŠ také není vše OK. Jinak by nebyla kauza "plzeňská práva".
Ale tehdejší Akreditační komisi bych z toho nevinil. Snažili se v rámci svých možností a ty byly značně omezené zákonem a ještě více přístupem MŠMT.

Okomentovat