4.5.19

Radka Hrdinová: Učitelé nezvládají pomoc žákům s duševní potíží, problémů ve třídách přibývá

Psychické nemoci už nejsou překážkou pro docházku v běžné škole. Ale učitelům to často narušuje výuku. Učitelské obtíže s tím, jak začlenit děti s psychiatrickou diagnózou do výuky, narostly i v souvislosti s inkluzí. Učitelé upozorňují, že k tomu, aby se narušila výuka, stačí jediné nezvládnuté dítě.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jenže dětí, které psychiatrické problémy mají, ve školách přibývá. Před učiteli stojí hned dvojí úkol. Na jedné straně by měli být schopni „vidět“ děti, které tak jako dívka pomýšlející na sebevraždu potřebují akutní pomoc. Na druhé straně by měli umět děti diagnostikované například s poruchami chování a dalšími psychiatrickými obtížemi zapojit do vyučování.

„V běžných školách také přibývá komplikovanějších případů,“ upozorňuje psycholog Petr Klíma z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 3. Nepomáhá tomu podle něho, že školy nejsou vybaveny lidmi s odpovídající odborností ani že se s novými pravidly inkluze perou ve chvíli, kdy na základní školy dorazily silnější populační ročníky, takže se počty dětí ve třídě blíží ke třicítce.(...)

Ostrá diskuse se točila kolem dětí s lehkým mentálním postižením, ale v praxi nejde jen o ně. Kdy například dítě s ADHD už nepatří do běžné školy?

„Já vidím hranici tam, kde to učitel není schopný o přestávce vydýchat a jde do třídy dopředu vynervovaný, co se zase stane. V takovém případě nemůže výukový proces fungovat. Když učitel tráví přestávky ve třídě, protože se nemůže spolehnout na to, jestli jeden z žáků ostatním neublíží, v pořádku to není,“ říká Sušická. Samozřejmě ne každý učitel je stejně schopný (a také ochotný) se s takovou zátěží vyrovnat.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

"se nemůže spolehnout na to, jestli jeden z žáků ostatním neublíží"

Jo takhle!
Je-li tak vysoká pravděpodobnost, že nějaký žák ublíží jinému, pokud nebude pod trvalým dozorem, je nepřijatelné, aby byl v normálně v normální třídě. Co když se rozhodne, že někomu ublíží v přítomnosti učitele? To s ním má učitel zápolit, nebo co? To je snad už nějaká magořina, ne?
Být rodiči poškozeného dítěte, podávájí pytlici okamžitě trestní oznámení na ředitele školy i s úhradou bolestného za újmu jak fyzickou, tak i psychickou.

Ivo Mádr řekl(a)...

" trestní oznámení "

Především na ideologické tvůrce inkluze po česku.

Okomentovat