5.5.19

Radka Hrdinová, Jakub Pokorný: Velká část poslanců chce odložit zavedení povinné maturity z matematiky

Když poslanci před třemi lety hlasovali o tom, zda má být maturita z matematiky povinná, ve Sněmovně se o tom diskutovalo měsíce. Zákon nakonec prošel. V roce 2021 tak má mít povinná matematika premiéru na lyceích a gymnáziích, o rok později pak na středních odborných školách. Velká část poslanců by však zavedení povinné matematiky odložila.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Samo ministerstvo školství chce prozatím „kosmetickou úpravu“ a povinnou maturitu z matematiky pro gymnázia a lycea odsunout z roku 2021 na rok 2022, tak aby startovala pro všechny stejně. „Zdá se mi to fér,“ říká ministr školství Robert Plaga (ANO). „Nedochází k žádné ideové změně. Pořád se počítá s maturitou ze tří předmětů, to znamená i s povinnou maturitou z matematiky. Pokud projde náš návrh, nastane to pro všechny v jeden termín,“ dodává ministr školství.

Návrh na změnu zákona je nyní v připomínkovém řízení a podporují jej i ti poslanci, podle kterých všichni maturanti zkoušku z matematiky skládat mají. Jenže značná část politiků by raději viděla podstatně delší odklad.

MF DNES oslovila 30 poslanců ze dvou set – školské experty politických stran zastoupených ve Sněmovně prakticky všechny.

Čtrnáct bylo pro odklad, jedenáct pro co nejrychlejší spuštění povinné maturity z matematiky, zbytek neměl jasný názor.(...)

Letos bude z matematiky maturovat jen 21,4 procenta přihlášených. Počet těch, kdo u maturitního testu z matematiky napoprvé propadnou, se opakovaně pohybuje okolo 20 procent (především na odborných školách a učilištích).


4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Když jsem před časem jedné novinářce napsal, že "srovnání podmínek" pro maturitní obory v novele školského zákona má hlavně vybudovat předpolí pro definitivní zrušení podmínky maturovat z matematiky, odpověděla, že trpím podezíravostí. Přepošlu jí odkaz.

Vít Tomis řekl(a)...

Hlavně by už měli o případnémm odkladu rychle rozhodnout. To, co MŠMT a poslanci provádějí současným druhákům, docela silně (a pravdivě) formuje názor těchto mladých lidí na politiku, společnost a vztah ke státnímu aparátu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Velká část poslanců chce odložit zavedení povinné maturity z matematiky

"oslovila 30 poslanců... Čtrnáct bylo pro odklad, jedenáct pro co nejrychlejší spuštění"
Takže velká část je pro odklad. Zatímco pro spuštění je zjevně zanedbatelný počet, dodávají pytlici. A takhle to dopadá, když trdla tu maturitu z matiky nemají.

poste.restante řekl(a)...

Souhlasím s V. Neustálé změny podmínek velice negativně ovlivňují pohled středoškoláků i jejich rodičů na politiku.
Ale čekám, že odklad/zrušení SM z MAT projde. Jsou to levné politické body.

Okomentovat