11.5.19

Radek Latislav: Město a firmy chtějí v Hlinsku obnovit učiliště, které kdysi zrušil kraj

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce nutí zaměstnavatele na Hlinecku ke spolupráci s městem a krajem. Hlinsko chce po mlékařích obnovit tradici učňovských oborů a v příštím roce začít vzdělávat elektrikáře. Opraví kvůli tomu budovu, ve které sídlila společnost ETA.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Přestože ve dvou prvních ročnících se na mlékaře učí zatím jenom dvanáct studentů, starosta Hlinska to vidí jako úspěch.

„V současnosti studují v druhém ročníku čtyři studenti, do prvního ročníku nám loni nastoupilo už osm lidí. Nikdy jsem se netajil tím, že začátky jsou bolestné a drahé. Rozhodnutí těch, kteří seděli na zodpovědných židlích v roce 2005 a 2006 a zničili střední odborné školství v Hlinsku, se ukázalo jako velmi hloupé,“ řekl Miroslav Krčil, starosta Hlinska.

Rozjezd dalšího oboru je nyní na spadnutí. Pardubický kraj už na příští rok chystá otevření nového tříletého učebního oboru elektrikář.

„Jsme v přípravné fázi. Je to započatá cesta, na které se podílí kraj, město Hlinsko a zaměstnavatelé. Na jejím konci by měl vzniknout nový obor. Věcí, které musíme zajistit, je víc. Kromě zápisů oboru je to definitivní rozhodnutí rady, že obor skutečně vznikne,“ uvedl vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss.

Podporu kraje získalo město i díky spolupráci dalších firem, kterým při stále rekordně nízké nezaměstnanosti chybí velké množství profesí, hlavně elektrotechnici a pracovníci ve strojírenství.

Žádné komentáře:

Okomentovat