9.5.19

Radek Dragoun: Polepšovna za pět tisíc korun. Zájem rodičů je velký, odbornice však návrh kritizuje

Skupina poslanců z šesti sněmovních stran chce rodičům vrátit možnost rázně naložit se svými problémovými dětmi. Za poplatek 5300 korun měsíčně by je mohli umístit do diagnostických ústavů, přičemž cena zahrnuje poplatky za ubytování, stravu a kapesné dítěte. Zatímco i samy ústavy změnu vítají, předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková považuje takový krok za něco, co do 21. století nepatří.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Ředitelé diagnostických ústavů by návrat dobrovolných pobytů - tedy těch, které nenařizuje soud - uvítali. "Pro děti to byla korektivní zkušenost. Zažili si, že skutečně výchovné ústavy existují. Doma třeba rodiče vyhrožují tím, že půjdou do polepšovny, ale dlouho se nic neděje, protože není ochota nařizovat ústavní výchovy," myslí si Ivan Kašpařík, ředitel pražského dětského diagnostického ústavu.

Dokud to zákon umožňoval, byl podle něj zájem o dobrovolné pobyty mezi rodiči velký. "Měli jsme dokonce výjimku, že tyto pobyty mohly tvořit až 30 procent našich kapacit. Šlo dejme tomu o dvacet, třicet pobytů ročně. Ale zájem byl určitě větší, jenomže byl v době, kdy jsme měli přeplněnou kapacitu," uvedl pro Aktuálně.cz ředitel Kašpařík, pod jehož ústav patří spádová oblast hlavního města a Středočeského kraje.(...)

Kritická k návrhu je ale Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte, který spadá pod Úřad vlády. "Potřebujeme řešit skutečné příčiny problémového chování, a ne trestat děti za to, že se narodily do nevhodných podmínek či rodičům předkládat umisťování dětí do ústavních zařízení jako řešení jejich potíží. Taková praxe do 21. století nepatří," říká Laurenčíková.


6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aaa, zase se nám ozvala odpornice.
Opravdu to není překlep.

Ivo Mádr řekl(a)...

Tato "nesmírná odbornice" na všechno je schopna "přežít" za každé vlády. Ta je fakt, ale fakt třída.

Nicka Pytlik řekl(a)...

chce rodičům vrátit možnost rázně naložit se svými problémovými dětmi

To jakože rodiče nemohli? To je tedy síla!!!
Z koho popudu bylo rodičům jejich právo na svoje děti odňato? Co na to soud v Haagu?
A kdo napraví takovou pitomostí napáchané škody?

E.Kocourek řekl(a)...

Cože? Úřad vlády má Výbor pro práva dítěte? Tohle nemůžeme vyhrát ... ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Z úřadu do neziskovky, z neziskovky na úřad. Klára je nesmrtelná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ta dnešní překotně se měnící doba takovému typu lidí vyloženě svědčí.
Dřív by se na většinu života zabetonovali v uličním výboru nebo v inkvizici...

Okomentovat