15.5.19

Pro a proti: Měli by mít rodiče možnost umístit své dítě do polepšovny?

Už dva roky nemají rodiče možnost umístit dítě v „polepšovně“, může to nařídit jedině soud. Skupina poslanců teď předložila novelu, která toto rodičům umožní za přesně stanovených podmínek a poplatek 5 tisíc korun měsíčně. Odpůrci návrhu tvrdí, že takový represivní přístup do 21. století nepatří. Hosty Tomáše Pavlíčka v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus byla místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová a Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte při Úřadu vlády ČR.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„S velkou radostí jsem tuto novelu podepsala... V praxi dobrovolné pobyty chybí... Možnost rodičů, jak pomoci dětem, je v tuto chvíli nedostatečná,“ uvedla v pořadu Pro a proti místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová (KSČM).(...)

„Experti na ochranu dítěte návrh odmítají a považují ho za nesystémový a v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, s Listinou základních práva a svobod... Stát má dát rodinám potřebnou podporu, ale nikoliv mimo rodinu,“ reagovala předsedkyně Výboru pro práva dítěte při Úřadu vlády ČR Klára Šimáčková Laurenčíková.
3 komentáře:

Ivo Mádr řekl(a)...

V USA je toto právo rodičů naprosto běžné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je vždycky, jak to mají ve Finsku!
Dneska se nezdárné děti uklízejí do škol v zahraničí. Je to sice dražší, ale je to cajk. Škoda, že se za takto rovné příležitosti pro všechny, nebijí i u šimáčků.
Jistě by bylo zajímavé zabývat se nezadatelnými právy rodičů. Pravdou ale je, že jaká dítka si rodiče vychovali, taková dítka mají. Možná měli zkusit výchovu nevýchovou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Lide jako Laurencikova, hulakaji do sveta sve “ navrhy” , ktere navrhovali jini uz pred lety. Jen je nikdo neposlouchal a pro jejich realizaci nikdo, vcetne Laurencikovych, Simacku, Agentur a dalsich nehnul prstem. Naopak, pod vlajkou humanismu antirasismu, nediskrimanace se rusilo i to, co fungovalo.
Rana pece v rodinach- utopie. Kterou delaji neziskovky, zalozene vlastne spis jen na sponzorstvi lidi, kteri tam pracuji. Ty velke od toho davaji ruce pryc.
V okoli plni fci zachytnych zarizeni ponejvic charitni organizace zrizovane cirkvemi( tak aspon ze cirkve trochu pomohou). Velke NNo opet nic.
V beznych skolach nepusobi etopedi. A za nejvetsi srandu povazuji lobisticke prosazeni nesmyslu v zakonu ompedagogickych pracovnicich, kdy metodika prevence nemohu delat ja- etoped s petiletym studiem vysoke s timto zamerenim, ale kolegyne cestinarka s 250 hodinovym kurzem. Ny ni pujde ona kolegyne do duchodu a ja to dealt nemohu, musela bych na ten kurz( placeny). Kde by me sdelelili jenom to, co jsem uz vedele u statnic a co jsem se dozvedela z celozivotne sledovanych akreditovanych kurzu zamerenych na problematiku etopedie.
Nejsrandovnejsi je , ze treba Jiriho Pilare, ktery o problematice etopedicke prace vi v tehle republice opravdu hodne, nikdo z medii asi za experta nepovazuje. Zato Laurencikovou
, vystudovanou vychovatelku s dvema roky praxe v Jedlickove ustavu, si pozvou vsude a nyni dokonce radi na ministerstvu zdravotnictvi ohledne psychiatricke !!! pece.

Okomentovat