30.5.19

Michal Komárek: Výchova učitelů v Čechách

Kdo je dobrý učitel? A jak se pozná? Co musí umět? Jakou školu má studovat? Důležitá diskuse se točí kolem novely zákona, kterou schválila vláda.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Novela otevírá školy odborníkům z praxe, vysokoškolákům, kteří vystudovali jiné než pedagogické fakulty a mají chuť učit. Dostanou tři roky na to, aby si doplnili kurz z pedagogiky, a na škole jim navíc bude pomáhat mentor neboli zkušenější kolega.

Kritici namítají, že novela je předem odsouzená k neúspěchu, protože za současných podmínek se žádní odborníci do škol nepohrnou. Proč by to dělali? Proč by se za ty platy měli pokoušet zvládnout třídu nevyzpytatelných dětí a nádavkem ještě komunikaci s jejich rodiči?

Námitka je to jistě realistická, není to ale hlavní osa diskusí kolem novely. Jestli se odborníci ozvou, teprve uvidíme. Důležitější spor se vede o přípravu učitelů. Současný stav je vlastně monopolem pedagogických fakult.

13 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Současný stav je vlastně monopolem pedagogických fakult."

Pan Komárek mne tímto vyjádřením utvrdil v domněnce, že o naší vzdělávací soustavě neví vůbec nic a že úplně stejné prdlajs ví o tom, o se ve školách děje.

Jakýpak monopol pedagogických fakult? Učitelé se připravují na své povolání i na přírodovědeckých fakultách, filosofických fakultách a dnes už i na fakultách humanitních studií apod. A děje se tak už minimálně sedmdesát let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

úplně stejné prdlajs ví o tom, o se ve školách děje

A ještě s tím leze mezi lidi. Kovaný odborník na vzdělání.
Dobře mu tak. Kam chodí na konzultace?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vrána k vráně sedá, expert experta si hledá.

Radek Sárközi řekl(a)...

Obávám se, že se tímto příspěvkem šéfredaktor České školy naprosto znemožnil...

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejhorší je monopol lékařských fakult pro výuku budoucích lékařů, s tím by se také mělo něco dělat, například otevřít tuto profesi šarlatánům... ;-)

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Shodnout bychom se snad mohli alespoň v tom, že dobrého učitele nedělá diplom z pedagogického skanzenu."
- No to jistě nedělá, dokonce ani kdyby to skanzen nebyl. Stejně jako dobrého lékaře nedělá diplom z lékařské fakulty. Slyšel ten Komárek někdy něco o podmínce nutné a podmínce dostatečné?

Lékařem nemůže být někdo, kdo má jen léčitelský talent, a žádnou školu. Zato učit, to jo. To může i školník, hlavně si musí věřit, že má učitelský talent. Svatá a blbá prostoto...

Prošel jsem si svůj index z FFUK. Obecná pedagogika, obecná didaktika, dvě oborové didaktiky, základy obecné psychologie, pedagogická psychologie. Zkoušky, zápočty, státnice. Asi k ničemu, že - když teď naklušou oboroví odborníci, protože plně aprobované učitele nedokázal tenhle stát za posledních 80 let pořádně zaplatit a oni KONEČNĚ!!! ze školství tiše mizejí. Podle věku buď do důchodu, nebo do firem.

Ó, školo česká, zahal tvář svou šlojířem smutečním... A samozvaní "školští experti", běžte co nejrychleji tam, kde ještě nikdy nikdo nebyl.

Vít Tomis řekl(a)...

A samozvaní "školští experti", běžte co nejrychleji tam, kde ještě nikdy nikdo nebyl.

Myslíte do škol mezi žáky? Nebo dokonce za katedru?

Radek Sárközi řekl(a)...

Doplnil bych, že aktuálně probíhá proces nových akreditací učitelských programů na VŠ (nejen pedagogických fakultách), v jehož rámci se výrazně posilují praxe a praktické zaměření studia. To dřívější pravidla neumožňovala...

P. Vršecký řekl(a)...

Tady jsou zřejmě na místě zásadní pochybnosti o úrovni vzdělání neobolševického cenzora České škol, pokud tvrdí takovou kapitální krávovinu. Ale na jeho místě to vlastně vůbec nevadí. Tihle lidé byli, jsou a budou za každého času i režimu. Žvanilové a patlalové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žvanilové a patlalové.

... a trdla!
Už, už chtěli pytlici přidoplnit. Ale pak si uvědomili, že až takové hloupostě nemají komárci z vlastní hlavy. Určitě je někdo navedl.
No jo! Ale jen trdla trdelná se navést nechají.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

No jo, Komárek. To je sekáč.

Ygrain řekl(a)...

"výchova učitelů v Čechách"

U nás na Moravě je to lepší.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A ve Slezsku?

Okomentovat