1.5.19

Michal Komárek: Každé dítě by mělo mít možnost chodit do dobré veřejné školy

Jsou testy u přijímacích zkoušek škodlivé? Deformují představu o tom, co je to vzdělání? Vystavují děti zbytečnému stresu? Otevírají nesmyslný byznys s doučováním? Nebo je to ten nejspravedlivější způsob, jak vybrat studenty na střední školy?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Rodiče u nás i jinde mají prostě pocit, že mezi školami jsou velké rozdíly a chtějí, aby jejich děti chodily do těch nejlepších škol. Vstřícných, bezpečných, které je připraví na další studium. Dá se proti tomu něco namítat? Zvlášť, když se rodiče nemýlí a mezi školami opravdu velké rozdíly jsou?

Dá se dělat něco jiného než nasazovat přísná vstupní kritéria a pak už jen přihlížet, jak některé děti chodí do elitních škol a jiné děti chodí do více či méně horších škol?

Jedna možnost by tu snad byla. A údajně se to povedlo ve Finsku: Snažit se, aby všechny školy byly dobré. Náročné přijímačky, stěhování, stres by pak mohly do značné míry odpadnout.

11 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Aby všechny školy byly dobré? Jenže v představách autora je dobrá škola taková, která do tříd nacpe i blbečky a lemply bez zájmu o studium. Tak takovéhle "právo" stát ochotně zajistí. Jenže který rodič o tohle stojí? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jde o to, co v takové škole hodlá to dítě dělat a k čemu mu to má být dobré.
Jen tak tam dojít, je poněkud málo. A dělat tam vopruzy je zase docela moc.
Možná by pro začátek stačilo, kdyby si takové možnosti alespoň drobně považovalo.
Pikantní je, když tu možnost dítě dostane, a pak do školy spíše nedochází.
Tak jako s těmi přijímačkami. Odborníci na vzdělání, konzultanti i auditoří šílí, jak jednotné přijímací zkoušky brání vzdělání chtivým dítkům, aby se dostala na školy svých snů. Už někdo posčítal, jaká je průměrná absence třeba na vysněných gymnáziích? A průměrný prospěch budoucích vzdělanců? Elity národa?

A když tedy u komárků vědí naprosto přesně, že všechny školy dobré nejsou, tak které konkrétně jsou ty nedobré? A pokud jsou nedobré, tak proč? Je to zřizovatelem, ředitelem, pedagogickým sborem, školním vzdělávacím programem a nebo už docházejícím žactvem. A ví o tom inspekce? Jestli ne, tak proč to neví? Jakože u komárků nejsou udavači? No, páni! Když chlístají špínu na školy šmahem? A jestli to inspekce ví, proč už s tím dávno nic nedělá? To je nutno uvést, jinak to jsou jen takové komárkovské plky, na které tu nejni nikdo zvědav. A kdo zvědav je, ať se s takovými kydy cicmá jinde. Možností je jistě nepřeberně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každé dítě by mělo mít možnost chodit do dobré veřejné školy

Každé dítě, které o to stojí, musí mít možnost se zkompetentňovat v prostředí, kde neprudí kdejaký nevychovaný a nezvladatelný spratek, který nemá zájem o nic jiného, než o to pruzení.
Už si u komárků dávají dohromady pár doporučení, kterak umravňovat spratky?
Asi ne. Kde by se k něčemu takovému dobrali. A o to tady zřejmě vůbec nejde.
Komárky zajímá, jak dostat normální děti i do škol, kde už je spratkovitost tak nezvladatelná, že je podle komárků nutno ji naředit, aby nevyšlo najevo, že idea zmatlat úplně všechny děti dohromady není ta pravá, a že se to tak nějak vymklo.

poste.restante řekl(a)...

Vyrůstá nám tady další "expert".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Košatí!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Co je to dobra skola?
Jak chce autor dosahnout vsech dobrych skol( ackoli nevim co to je)?
Unifikace vzdelani uz tu byla a nejak nam nevysla.
Dite ma pravo na vzdelani. Nikde jsem v legislative nezaznamenala, ze se u toho muze flakat a potom pozadovat “ uspech pro kazdeho”.
Komarek jen kopiruje ty socialisticke kecy v kleci, ktere tvrdi vzdy jen, jake pravo mame. Mame taky povinnosti a to vyplyvajici jak z legislativy, tak ze starych moralnich zasad. Teda jestli ta moje moralka je shodna s moralkou lidi jako Komarek.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Předpokládám, že když pan Komárek říká každé dítě, má na mysli především jednu specifickou skupinu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Inkluze po česku a ještě s ultralevicovým přístupem. To je cesta k úplnému zničení českého školství. Tedy ke zničení toho mála, které ještě funguje.

Eva Adamová řekl(a)...

Dosáhnout toho, aby všechny základky byly stejně dobré, se dá dvěma kroky.

1. Zrušit osmiletá gymnázia. Pokud budou existovat nemůže být nikdy srovnatelný druhý stupeň základky v Praze, kde odchází na tato gymnázia 30 % dětí, se základkou např. na Vysočině, kde na tato gymnázia odchází 6 % dětí.

2. Přestěhovat Romskou populaci do Finska. Ale s tímto bodem asi Komárek nebude souhlasit.

Ivo Mádr řekl(a)...

Dobrou veřejnou školu nevybudujeme nikdy se zpackanou inkluzí po česku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pani Adamova. Odstehovat ne. Ale rozvazet je tam autobusy, jak navrhuje pani ombudsmanka. Kdyz to navrhuje ona, tomu se pan Komarek branit nebude.
Inovace- do Finska asi spis triskaci , aby to stihli poo domu.

Okomentovat