3.5.19

Michaela Sladká: Ve výchově dětí není žádné „malé funkční“ naplácání. Vychováváme tak násilníky, říkají odborníci

Násilí, kterého se na dětech dopouštíme, je naše selhání, nic víc, shoduje se zakladatelka centra LOCIKA Petra Wünschová a kouč a lektor Ligy otevřených mužů Václav Šneberger. Podle jejich dat byly tři čtvrtiny současných dospělých v Česku v dětství fyzicky trestány, což způsobuje i to, že se v naší společnosti objevuje vysoká tolerance tělesných trestů. „Pokud používáme násilí jako řešení nějakých situací ve výchově, vychováváme násilníky,“ vysvětluje Šneberger.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Rado Wave vybíráme:

Násilí, které zažíváme od milovaných lidí, si můžeme buď zracionalizovat, nebo můžeme hledat cesty, jak se ho nedopouštět, shodují se hosté Houpaček a upozorňují na to, že násilí ve výchově dětí se zdaleka neobjevuje jen ve fyzické podobě. „Například nekomunikovat, nereagovat na dítě, které dělalo něco, co se nám nelíbí, je stejné, jako kdybych své čtyřleté dceři řekl, že jsem takovouhle zlobivou holčičku nikdy nechtěl a že je fuj,“ upozorňuje Šneberger. Wünschová ještě dodává, že podobný účinek má strašení malých dětí například čerty: „Dítě nemá mentální schopnosti, aby odlišilo, co je možné a co ne, a zažívá reálný strach, že ho někdo odnese do pekla,“ varuje. Je podle ní pak jedno, jestli jde o násilí fyzické nebo psychické, obojí jen zraňuje a ponižuje.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici doporučují vzít si tvrdší karton a rozdělit jej svislou čarou do dvou sloupců. Levý sloupec napsat "Násilí" a pravý "Bezmoc". Karton pak mít běžně při ruce a vždy udělat čárku do příslušného sloupce, když je člověk svědkem situace, kdy rozzuřený rodič řeže dítko hlava nehlava, a nebo kdy bezradný rodič stojí na dítětem, které se válí po zemi a vříská na celé kolo, aniž by mu kdo uližoval. Po roce se pak čárky sečtou a výsledek se porovná s těmi výplody z tady zveřejněné reklamy na kurz moderního rodiče, bez kterého to ve výchově potomka nejde, prostěěě!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Boze to je zase snuska . Tak nasilnici, jo. Za peniez budu klidne tvrdit, ze trava je fialova. Oprava , ja to tvrdit nebudu, ale podobni lide, copisi takove trachtaty.

Vít Tomis řekl(a)...

Je vidět, že jsme vychovali nejen násilníky, ale i tupce...

E.Kocourek řekl(a)...

Bylo by záhodno z hostů Hlupaček vychovávat násilníky. Důkladně a opakovaně. ////

Okomentovat