17.5.19

Michaela Endrštová: Studenti si budou praxe domlouvat sami, navrhl Plaga. Po protestu ředitelů otočil

Ředitelé škol se vzbouřili proti nápadu ministra školství Roberta Plagy (ANO) na zrušení funkce zástupců ředitelů pro praktické vyučování. Práce zástupců je pro studenty velmi důležitá a školy tvrdí, že si bez nich fungování nedokážou představit. Tito zástupci totiž studentům domlouvají praxi ve firmách, dohadují podmínky, za jakých budou pracovat, a dohlížejí na to, jak se jim ve firmách daří. Plaga nyní tvrdí, že ředitele vyslyšel a chystaný návrh se nakonec odborných zástupců nedotkne.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Po jednání s řediteli Plaga svůj plán přehodnotil. Nejdřív říkal, že zrušení funkcí ještě zváží. Nyní tvrdí, že se novela zástupců ředitelů pro praktickou výuku vůbec nedotkne.

"Záměrem bylo dát do souladu snížení přímé vyučovací povinnosti zástupců ředitele s novým modelem financování. Po diskusi s řediteli škol se ukázalo, že původně navržené parametry by mohly vést ke zhoršení situace na některých školách. S ohledem na tato zjištění nebudou úpravy týkající se zástupců ředitelů součástí návrhu nařízení," sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Ministerstvo školství neodpovědělo na dotazy, proč se k tomuto kroku chtělo uchýlit. V důvodové zprávě k navrhované novele se však zmiňuje o ekonomických důvodech.

"Od 1. ledna se změní systém financování regionálního školství a už teď se ví, že bude stát víc peněz. Ministerstvo proto hledá jiné možné zdroje, na kterých ušetřit. Ale tady se šetří na nesprávném místě," podotkl Folwarczny.


Poznámka redakce: Nedomníváme se, že jde o nápady ministra, ale neschopných úředníků.

1 komentář:

poste.restante řekl(a)...

Záměrem bylo dát do souladu snížení přímé vyučovací povinnosti zástupců ředitele s novým modelem financování.

Takže tu máme nový eufemismus.
"Dát do souladu" = ušetřit tím nejblbějším možným způsobem na té činnosti, které nerozumím.

Okomentovat