5.5.19

Lucie Šmídová: Stavebnice Merkur jako učební pomůcka do škol. Pomůže zkvalitnit technické vzdělání?

Mnoho šroubů, matiček a součástek. To je stavebnice Merkur, která se v Česku stala fenoménem. A ještě jí ani po téměř 100 letech neodzvonilo. Naopak, mohla by pomáhat ve školách.Z doprovodného článku na Seznam Zprávy vybíráme:

To, jestli ale bude stavebnice Merkur jako učební pomůcka použita, záleží na konkrétní základní škole.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky nemůže školám určovat, jaké pomůcky mají při výuce používat. Pokud vedení školy uzná stavebnici jako vhodný doplněk výuky, může ji zakoupit z takzvaných prostředků ONIV (ostatní neinvestiční náklady), případně se může dovybavit prostřednictvím dotací z projektů Evropské unie,“ říká tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

„Já apeluji na ředitele škol, protože pokud se školství nezmění, tak to vede ke krizi. Díky Merkuru se žáci základních škol naučí konstruovat, programovat. Mám spoustu nápadů na výuku,“ Jaromír Kříž.
5 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...

Největší problém této stavebnice je její cena.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V té dnešní překotně měnící se době je větším problémem její pracnost, která vyžaduje nemalou dávku trpělivosti. Tr-pě-li-vos-ti.

tyrjir řekl(a)...

Ve srovnání s Legem vyžaduje Merkur mnohem víc zručnosti a trpělivosti, Lego je v některých směrech univerzálnější, pohotovější a přitažlivější. Vybavovat všechny školy jedním druhem stavebnice je nesmysl. Lego, Merkur i další stavebnice by měly dostávat ty školy a učitelé, kteří o ně mají zájem a využijí je. Jinak samozřejmě Merkuru fandím.

poste.restante řekl(a)...

Merkuru fandím také, ale nemohu nevidět, že Lego je mezi dětmi populárnější. Logicky.

Kromě toho, v oblasti elektroniky a hlavně robotiky má Merkur obrovský vývojový skluz. Ujíždí jim vlak.
Probůh, vždyť elektronika Merkuru pro propojení s PC používá klasický sériový konektor Canon, který dnes už na počítači ani nenajdeme.
Přitom by stačilo jen stávající ovládací elektroniku nahradit Arduinem a využít tak obrovské základny komunity a hotových řešení.

Řídící jednotka Lega Mindstorms má pouze 4 vstupy a 4 výstupy.
To je třeba pro robotickou ruku málo.
Zde by tedy Merkur mohl bodovat. Ale nedělá to.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ve zvlastni skole ji pouzivame leta.
Ano cena je problem. A potom uklid, protoze si musite vyclenit tak 20 minut na konec kvuli sbirani tech sroubecku a pod.:)

Okomentovat