27.5.19

Kateřina Perknerová: Plaga podepsal inkluzivní vyhlášku. Sníží počet asistentů

Šéf resortu školství Robert Plaga (ANO) podepsal dlouho očekávanou inkluzivní vyhlášku. Její znění má Deník k dispozici. „Nijak se nemění hlavní principy, cíle a parametry zajišťování speciálních vzdělávacích potřeb dětí, žáků a studentů. Jedná se pouze o úpravy směřující k efektivnějšímu nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu a další modifikace směřující ke zvyšování kvality poskytovaného vzdělávání,“ uvádí se v materiálu.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Vyhláška, u jejíhož znění nedošlo v některých ustanoveních ke shodě s ministerstvem práce a sociálních věcí, Úřadem vlády a veřejným ochráncem práv, nastavuje propustnost vzdělávacího systému a podle přesvědčení ministerstva školství současně otevírá další možnosti k řešení neúspěšné integrace žáků. Co konkrétně se tedy mění?(...)

Početní omezení se netýká tříd, kde se vzdělávají nejméně dva žáci se středně těžkým mentálním postižením, těžkým mentálním postižením, se souběžným postižením více vadami nebo s autismem.

Nově se nastavují termíny rediagnostik žáků. Školské poradenské zařízení sice musí vyhodnotit zařazení žáka do programu speciální základní školy nejpozději do jednoho roku a dále pak nejdéle do dvou let, ale „v odůvodněných případech lze vyhodnocení provést až do čtyř let od předešlého závěru“.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"základní principy se nemění"

No a to je právě problém, protože pokud se nezmění princip přidělování asistentů žákům, tzn. pokud bude přidělení asistenta i nadále zdlouhavá procedura probíhající přes PPP, nezmění se vcelku nic. Už dlouhodobě nechápu, proč se hovoří o asistentovi pedagoga, když ho PPP přiděluje žákovi a pokud se tento žák odstěhuje, tak ostatní slabí žáci a dyslektici ve třídě o asistenta přijdou. A nepřejte si vidět reakce některých rodičů, kteří si vymohou pro své dítě asistenta, jestliže se ho pokusíte využívat i pro ostaní žáky. CElý princip přidělování asistentů je v situaci, kdy chceme, aby pracoval ve třídě s více dětmi, padlý na hlavu.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Základní principy se nemění, jen nám prachy došly dřív, než učitelé stačili zapomenout na naše sliby.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kromě asistentů je tlak také na nová "pravidla" přidělování tzv. pedagogické intervence a předmětu spec. ped. péče. Bez peněz do inkluze nelez.

Ivo Mádr řekl(a)...

"nastavuje propustnost vzdělávacího systému a podle přesvědčení ministerstva školství současně otevírá další možnosti k řešení neúspěšné integrace žáků."

U tohoto ustanovení se mohli proinkluzivní aktivisté zbláznit. Umožňuje přemístění žáka ze školy hlavního vzdělávacího proudu do speciálních škol.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Klidně ať sníží asistenty. Ti nejsou důležití.
Protože se nemění základní principy, tedy to, že dítě prostě stále nedostane odbornou péči, může být ve vyhlášce cokoli. Tak aspoˇn že už zmizelo slovo "přednostně" a školy mohou být více druhové.

Okomentovat