29.5.19

Kateřina Perknerová: Finsko je nejlepší nejen v hokeji. Učitelem tam chce být skoro každý

Tři věci potřebovala princezna Zubejda, aby zahnala nemoc – slunce, vzduch a lásku. K uzdravení českého vzdělávacího systému by také stačily tři docela obyčejné podmínky – důvěra, spolupráce a podpora. Vyplynulo to z vystoupení zástupců finského i českého školství na semináři, který se v úterý konal v Senátu.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

„Základními pilíři jsou dlouhodobá vize podporovaná veřejností, spravedlnost v přístupu k dětem a kvalita na všech stupních,“ uvedl Jari Lavonen z Univerzity Helsinky. Když posléze dodal, že na pedagogické fakulty je přijato pět procent uchazečů, všem přítomným bylo jasné, jaká je vzdálenost mezi Finskem a Českem, kde je studium učitelství až čtvrtou či pátou volbou.

Průzkum také potvrdil, že mezi patnáctiletými finskými dětmi je touha stát se učitelem srovnatelná s přáním být lékařem či právníkem. „Pokud zájemce vybereme ke studiu učitelství, odměnou jim je velká autonomie při jejich povolání, příjemná pracovní atmosféra a všeobecná podpora,“ vysvětlil Lavonen.

(...)

Dalším plusem finského školství je, že každý učitel má k ruce nejméně jednoho asistenta. Ve škole jsou běžně přítomni i psychologové, zdravotníci, sociální pracovníci. České kantorky, které byly na stáži ve Finsku, nejvíc hodnotí přívětivé prostředí na zdejších školách. „Ředitelé důvěřují učitelům a učitelé dětem. Žáci chodí sami na hřiště nebo do dílny, nikdo je nehlídá, věří se jim, že to zvládnou. Možná proto je na tamních školách neuvěřitelný klid,“ popsala své dojmy Petra Šubrtová. Často se přitom učí na chodbách či venku.Žádné komentáře:

Okomentovat