18.5.19

Jiří Halda: Nepoznám ťažšiu profesiu ako je učiteľka v materskej škole

Jiří Halda je špeciálny pedagóg a rodinný terapeut so špecializáciou na deti predškolského veku. V rozhovore prezradil, prečo je obdobie nástupu detí do materskej školy pre deti také náročné, čomu by sa mali v tomto čase rodičia vyhnúť a ako dieťa vhodne pripraviť na túto obrovskú životnú zmenu.


Z rozhovoru Zuzany Gránské s Jiřím Haldou v eduworld.sk vybíráme:

Kedy je podľa vás ideálny čas na nástup dieťaťa do škôlky? Kedy zvážiť, že si nechať ešte nejaký čas dieťa doma?
Ideálny vek na nástup do materskej školy sa stanoviť nedá. Pravdupovediac, celý systém predškolského vzdelávania vôbec nie je prirodzený. Tisíce rokov deti vyrastali v komunitách príbuzných a na ich výchove podieľali príbuzní, staršie deti z rodiny, ako aj cudzie deti. Zriadenie materských škôl bolo vynútené sociálnym tlakom na zamestnanosť matiek. Skúsenosti z uplynulých desaťročí nám ale ukazujú, že najskorší vek pre zaškolenie je tri roky. Ale vek je pritom vlastne tá najrizikovejšia podmienka. Ďaleko dôležitejšie je, ako je dieťa na tom s vnútornými procesmi zrelosti, teda jeho emocionálnou a sociálnou zrelosťou. Preto, pokiaľ je zvykom zaškolovať deti vo veku troch rokov, je potrebné, aby sme ho na nástup do školy dostatočne pripravili. Zaškolovanie detí mladších ako tri roky považujem za rizikové v akejkoľvek zemi a nielen, že sa nám to vypomstí v budúcnosti, ale už sa to aj deje – všimnite si zvláštne napätie, ktoré sa v našom „civilizovanom svete“ deje. To sú predovšetkým dôsledky nedostatočného citového sýtenia v ranom detstve a predčasného zaškolenia.

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Zase nesmyslný titulek u článku, který za to nemůže. ////

Čili úplně off topic: porovnávat těžkost profesí je nesmysl. Každý profesionál má dispozice na něco, zpravidla na něco JINÉHO než jiná osoba. Pro mne by bylo nemožné pracovat v MŠ, ale která učitelka z MŠ by uměla učit programování? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jen zopakují jejich tezi:
Čím menší jsou děti, tím by měly být vyšší nároky na pedagogické vzdělání učitele.
A tím také vyšší plat. Výrazně vyšší. V tom zdejším blbákově je to naopak.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Popularizujeme myšlienku, že na vzdelávaní a výchove záleží."

To je slovenská mutace Eduinu?

Okomentovat