12.5.19

Inkluze: Děti bohatých a úspěšných by neměly žít ve své bublině, tvrdí Pánek

Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni se tentokrát ve své glose zaměřil na inkluzi ve školství. Krok, který měl podle Pánka mimo jiné pomoci zdravým a dobře situovaným dětem poznat, že život může vypadat i jinak.
Z článku v Seznam Zprávy vybíráme:

„Inkluze je především o tom, aby se děti z různých sociálních vrstev s různou úrovní schopností a dovedností lépe poznaly,“ míní šéf společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. „Jde proti tomu, že děti, které se narodily v hlavním městě, děti bohatších a úspěšnějších, budou žít ve své bublině a nebudou se míchat s dětmi třeba z předměstí, ze slabších rodin, z rodin, které své potomky nedokážou tolik podporovat.“

Podle Pánka jde o klíčovou věc pro vzájemné poznání a sociální soudržnost v Česku. Jistě – inkluzi nelze zavádět, pokud stát neuvolní dostatek peněz. „Nejde jen tak přesunout děti se zvláštními potřebami do běžné třídy. Potřebují podporu, potřebují asistenta pedagoga, potřebují možná další věci. Ale zároveň lze zrušit speciální nebo zvláštní školy, přinejmenším většinu z nich, a zastavit tak to, že z nich vychází těžko zaměstnatelné děti, které jsou celý život na úřadu práce,“ říká Pánek.


10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Ale zároveň lze zrušit speciální nebo zvláštní školy, přinejmenším většinu z nich, a zastavit tak to, že z nich vychází těžko zaměstnatelné děti, které jsou celý život na úřadu práce,“ říká Pánek."

A nebohý Pánek se domnívá, že když tyto děti budou chodit do běžných škol, že se stane zázrak. Nestane. Ba naopak, ty děti na tom budou ještě hůře, protože nebudou umět ani ty naprosté základy, které se mohly ve zvláštnch školách naučit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Panek je zcela mimo misu.
Modli se k socialnimu konstruktu, ktery povede k nove totalite. Nebezpecne je to, ze je to hezky zabalene do cukratkovych reci o humanismu, pomoci a tak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti bohatých a úspěšných by neměly žít ve své bublině

Do takové bubliny dětí bohatých a úspěšných by bylo lepší dostat i děti chudých a neúspěšných, tvrdí pytlici.

Nicka Pytlik řekl(a)...

a zastavit tak to, že z nich vychází těžko zaměstnatelné děti, které jsou celý život na úřadu práce

Jen jestli ten člověk neměl radši zůstat v politice...
Trdlo k trdlu sedá,
pán echt sponzora si hledá.

Vít Tomis řekl(a)...

On ten malý František, který nebude pod dohledem zkušených vychovatelů, ale pod dohledem asistenta, nejenže dokáže nakreslit v matematice berušku, on je přímo předurčen pro studium nějakého korektního vyváženého moderního oboru na Karlově universitě.

Tomáš Barták řekl(a)...

Otázka je, zda chceme žáky ve škole něco učit, nebo je jen hlídat a bavit. Už profesor Matějček řekl (parafrázuji), že někteří žáci jsou (jemně řečeno) velmi slabí, ale nejsou na tom tak špatně, aby si to neuvědomovali. A tak inkluzí dnes trpí jedna i druhá strana křivky IQ. A co intaktní, ten střed? Máme vůbec možnost se o ně starat? Nebo chceme školství postavit jen na inkluzi? S prostředky a personálním zabezpečením, které máme, to nevidím moc růžově. No jo, česká cesta inkluze nastolená KV, KL-Š, JZ a dalšími a trvale masírovaná neziskovkami vede do pekel.

Ygrain řekl(a)...

"Děti bohatých a úspěšných by neměly žít ve své bublině"

No, to by mě zajímalo, jak chce pan odborník zajistit, aby peníze bohatých a úspěšných, a tedy i jejich děti, nešly do exkluzivních soukromých škol... Leda by "bohatý a úspěšný" znamenalo kdokoli, kdo nespí pod mostem a nehladoví.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Čekám, že se brzy dostaví návrhy na povinné roční výměnné pobyty dětí z chudých rodin v bohatých a obráceně. Ve školním řádě bude: každý se baví s každým, pokud ne, je to na dvojku z chování.

P. Vršecký řekl(a)...

Jo jo, není nad to, když o bublinách mluví ten, kdo v jedné z nich taky žije (a docela slušně, řekl bych). Člověk v plísni je typická ukázka politické neziskovky, kvůli které se mnoha lidem při slově "neziskovka" otevírá kudla v kapse. A co proboha z Pánka dělá "odborníka" a na co vlastně?

Ivo Mádr řekl(a)...

Jak Šimon Pánek likviduje liberalismus. Pan ředitel se veze na vlně ultralevicové korektnosti. Kolik do Člověka v tísni" nacpe tento stát? Plácat takové nesmysly je na pováženou.

Okomentovat