9.5.19

Eduzměna: Českému vzdělávání chybí střední prvek řízení

V decentralizaci řízení jsme na prvním místě ze zemí OECD. Přináší nám to však spíš problémy než zisky. V rámci nového územně správního členění na kraje (2000) jsme přišli o střední prvek řízení škol a důsledky sklízíme v podobě rozevírajících se nůžek kvality školství mezi regiony. Finance investujeme spíš do infrastruktury než do lidí a chybí nám v rozpočtu školství ročně 50 miliard Kč, abychom byli na průměru zemí OECD.

Publikujeme poslední část studie, kterou mapujeme aktuální situaci v českém školství (celá studie bude k dispozici na tiskové konferenci dne 14. 5. 2019). Věnujeme se v ní oblasti řízení z pozice zřizovatelů škol. Zjistili jsme, že o této oblasti existuje nejméně informací. V rámci studie je kapitola zřizovatelů spojená se zjištěními o ředitelích.

Způsob řízení vzdělávacího systému od devadesátých let minulého století vykazuje kontinuální rysy rozvolňování, ztráty nástrojů a schopnosti ministerstva školství systém řídit. Podstatnými momenty v této změně bylo zrušení okresních úřadů a s nimi okresních školských úřadů, vznik krajského uspořádání (2000) a přechod škol k vlastní právní subjektivitě (2003).

Na výraznou míru decentralizace českého školství, zejména autonomie českých základních škol, upozorňuje také zpráva OECD (2015). Podle těchto zjištění je decentralizace školství v České republice výrazně vyšší než v průměru zemí OECD, dosahuje dokonce maximálních hodnot. Projevem decentralizace je např. neexistence pravidel pro hodnocení škol ze strany zřizovatele nebo prohlubující se rozdíly mezi jednotlivými regiony a školami.

Byť mezinárodní zkušenosti ukazují, že autonomie škol je důležitým prvkem podpory kvality vzdělávání, v případě České republiky se jedná o nedomyšlenou transformaci, na kterou nebyly jednotlivé stupně řízení připraveny.

Díky tomu, že má Česká republika velký počet obcí (cca 6 500), které zřizují školy, 60 % ředitelů základních škol nemá zřizovatele, jenž by byl v oblasti vzdělávání adekvátně zorientován. Zřizovatelé, především menších obcí, díky množství další agendy nemají šanci být řediteli partnerem, který by jej mohl vést. Na obcích s rozšířenou působností se pak především starají o finanční toky směřované do škol a nikoliv o kvalitu vzdělávání, kterou nechávají na vedení škol.

“Je evidentní, že v našem systému vzdělávání chybí střední prvek řízení, který by zabezpečil srovnatelnou úroveň kvality vzdělávání na jednotlivých území. Jak to tak bývá, když se vypustí džin z láhve, velmi obtížně se již dává zpět. Naší ambicí je v této situaci najít způsob, jak pomoci školám a zároveň zřizovatelům, aby se nadále neprohlubovaly problémy spojené s decentralizací a naopak se vytěžila silná autonomie škol,” říká Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna.

Chceme se poučit, jak podpořit zřizovatele například z programu Města vzdělávání a Klubu zřizovatelů, který realizuje EDUin, ze zkušeností Místních akčních skupin s jejich prací na MAPech, případně hledat i přenositelné prvky ze zahraničí.

4 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Co je "zrizovatel kvalifikovany v oblasti vzdelavani"? Je nase vesnice kvalifikovana? Je kvalifikovany Jihomoravsky kraj?

---

Dalo by se nekde vyhrabat, co hlasali eduinsti mudrci pred dvaceti lety, kdyz se rusily okresy a skolske odbory na nich a skoly se prevadely na obce? Pokud si pomatuju, spousta lidi tehdy hykala, ze prece dobry starosta vi co ktera skola potrebuje daleko lepe nez nejaky urednik na ministerstvu… Divil bych se, kdyby Fertek a spol. tehdy tvrdili neco jineho...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Českému školství až do teď chyběl nadační fond, který má nepřetržitou změnu nejlépe už přímo v názvu. Trend té dnešní překotně se měnící doby je s velkou slávou rušit vše, co pořád ještě alespoň trošku funguje, aby se to po nějaké době s ještě větší slávou znovu zavádělo.
Kdy už konečně někoho napadne zrušit i pedagogické dozory a povinnou školní docházku...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co českému školství přebývá? - Neziskovky.

E.Kocourek řekl(a)...

V decentralizaci řízení jsme na prvním místě ze zemí OECD. -- České totálně centralizované školství může připadat "decentralizované" leda magorům. Co je to za spolek debilů, tohle OECD? Oni nevědí, jak funguje školství v U.S.A.? Ed.gov smí poroučet JENOM těm školám, které od něj berou peníze. (Běžné financování škol je starost obcí!) ////

Českému školství žádný prvek řízení nechybí. Ale jeden je tu nadbytečný - MŠMT. Zrušit! ////

Okomentovat