14.5.19

Eduzměna: “7 statečných” začne vymýšlet model podpory škol v regionech

Závažným problémem českého vzdělávacího systému jsou velké rozdíly mezi jednotlivými školami i v rámci regionů. Záměrem Nadačního fondu Eduzměna je podpořit vznik modelu, který v praxi ověří, jak by mohla vypadat podpora v konkrétním regionu, která by vedla ke kvalitnímu vzdělávání všech dětí a snižování rozdílů mezi školami.


Na základě výsledků analýzy, kterou si nechal Nadační fond Eduzměna zpracovat, zkušeností z praxe a po konzultacích s odborníky vybral nadační fond jako svou první prioritu pětiletou pilotáž systémové změny na malém území.

Společně s partnery (školami, neziskovými organizacemi a zástupci veřejné správy), kteří zde již řadu let dělají skvělou práci, chce nadační fond podpořit propojení různých know-how a najít způsob, jak posunout všechny školy v daném regionu na cestě k rozvoji. Inovace je postavena na zapojení a podpoře všech, kdo v daném regionu o vzdělávání pečují a zároveň jej ovlivňují - tj. žáků, rodičů, učitelů, ředitelů a zřizovatelů.

Záměrem je vytvořit replikovatelný model regionální podpory vzdělávání.

V březnu 2019 byla vyhlášena výzva ke spolupráci, do které se přihlásilo celkem 76 žadatelů s 95 žádostmi, od mateřských a základních škol, přes neziskové organizace až po obce a regiony. V dubnu vybrala odborná rada fondu sedm organizací (ČOSIV, EDUin, Elixír do škol, JOB - spolek pro inovace, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Step by step a Unii rodičů), které povedou celý náročný proces příprav. K nim se přidají další odborníci a konzultanti, včetně zástupců regionů, jehož výběr ještě probíhá. Součástí zadání je zároveň nalezení udržitelného způsobu fungování regionální podpory, který nezanikne po pětiletém období.

“Chceme podpořit vznik replikovatelného modelu, díky kterému se v průběhu pěti let zvýší kvalita všech škol v určitém regionu. Věříme, že v důsledku toho zde dojde ke zlepšení učení všech dětí. Model pak bude možné nabídnout k šíření do dalších regionů, ale vzejdou z něj i důležitá poučení pro tvůrce vzdělávací politiky.” říká Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna.

Nadační fond Eduzměna předpokládá investici v hodnotě 200 mil. Kč, která by měla prokázat, co vše je zapotřebí nastavit, aby se školy mohly dlouhodobě rozvíjet. Z této částky je již zakládajícími nadacemi přislíbena polovina prostředků a další dárce, kteří by se chtěli zapojit, fond hledá.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

'7 statečných' začne vymýšlet model

Inu, ryzí hrdinové té dnešní překotně měnící se doby.
Ředitel nadačního fondu si za geroje vybral i nejprospěšnější společnost, které sám také řediteluje. A všichni svorně za dvě stě melounů vymyslí, co se replikovatelně nastaví, aby se školy měnily v duchu té dnešní doby. Kolik z té částky by mohlo dorazit až do těch škol, je ve hvězdách. A i kdyby naivně všechno, dělá to na rok čtyřicet milionů, při řekněme stovce škol je to čtyři sta tisíc na školu, což je čtyřicet tisíc na měsíc. To by bylo tak akorát na odměnu pro ředitelství školy, že do té kulišárny naženou učitele, aby se nakonec mohlo prokázat, jak to všechno je nanejvýš prospěšné. Pár zanícených rozhovorů na spřátelených webech, rozjásaných videí o příkladech té nejlepší praxe a jistojistě dojde i na soutěž o nejzdatnějšího pistolníka.
Vzpomene si ještě někdo na všechny ty bombastické projekty na vytyčování té už konečně zaručené cesty ke vzdělávacímu štěstí i toho široko daleko nejzanedbávanějšího dítěte? A především posčítal už někdo ty vyloženě nekřesťanské peníze, které na to padly, aniž by z nich děti viděly aspoň pár korun na lízátko?

Jiri Janecek řekl(a)...

"K nim se přidají další odborníci a konzultanti, včetně zástupců regionů, jehož výběr ještě probíhá."

Zlata Chile... Kam chteji posouvat skolstvi blbci, kteri neumeji sklonovat "jenz"?

Proc si to nevyfoti mobilem? Nebo nepouzivaji "ktery" (tak to delam ja, ktery taky neumi poradne sklonovat "jenz")

Pro 21. stoleti asi bude dulezitejsi chrlit co nejvic textu (aby se zapomnelo, jake kraviny jsme hlasali vcera), nez si po sobe precist text, jestli dava smysl…

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me stacilaa ta tri dulezita pismena, umne schovana v textu- OSF.
Diky, nechci, to se radeji vratim k bridlicove tabulce.

mirek vaněk řekl(a)...

Opět ti samí lidé, kteří léta zlepšují školství zjistí, že se školství zhoršuje a vyhlásí plán na další zlepšování. A peníze se točí.

A slovy klasika doc. Caldy.

Škola buď dílnou lidskosti
a dětská léta ať neplynou nadarmo!
Ať každý učitel pracuje s radostí
a pokud možno i zadarmo!

Čeká někdo něco jiného?

Ivo Mádr řekl(a)...

Kdo tohle všechno financuje? Ti aktivisté to nedělají zadarmo. Dotyčný penězovod je o hodně výkonnější než ropovod Družba.

E.Kocourek řekl(a)...

Kdybych chtěl něco zlepšovat, začal bych stanovením (jednoho nebo více) kriteria, které změří současný stav a také změří budoucí "zlepšený" stav. Kriterium musí být (relativně?) snadno ověřitelné. ////

Významně výhodnou pozici mezi kriterii mají ta, jejichž výstup je boolský jednobitový - teď něco nejde, až "něco" vylepším, půjde to. ////

Není-li výstup kriteria jednobitový ale číselný, je důležité PŘEDEM stanovit, o kolik se situace musí vylepšit, aby to bylo považováno za úspěch. ////

A konečně je vhodné stanovit časový horizont, do kdy má kýžené zlepšení nastat. To jediné Eduzměna zveřejnila (5 let). Vše ostatní ohledně kriterií buď neexistuje, nebo je pečlivě utajeno. ////

Z výše uvedených důvodů usuzuji, že Eduzměnoví inovátoři jsou buď diletanti nebo podvodníci. ////

Radek Sárközi řekl(a)...

Dobrý den,
mohu se zeptat, co je Unie rodičů? Našel jsem jen stejnojmennou společnost, která je aktuálně v likvidaci...
S pozdravem
Radek Sárközi

Dobrý den,
tato organizace teprve zakládá právní subjektivitu, zatím fungovali jako neformální platforma.
S pozdravem
Monika Hrochová

Okomentovat