24.5.19

David Klimeš: Povinná školní docházka by měla být delší

Ekonom z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI Filip Pertold má na předčasné odchody mladých lidí ze vzdělávacího systému originální recept − prodloužit školní docházku.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Zvyšuje se poměrně razantně nedostudovanost, a to už i základoškolská. Čím to je způsobeno?
Podíl lidí jen se základním vzděláním či ještě nižším ve věku 20 až 24 let se zvyšuje, momentálně za rok 2018 je to už 10,7 procenta. To je průšvih, protože tito lidé budou zaplňovat sociální systém. Čím to je, těžko říci. Spíš je to symptom toho, že školství se chová pasivně k dětem, jež doma nemají zázemí, které je posunuje dále. Školy by měly být maximálně motivovány, aby aktivně pracovaly s dětmi, jejichž rodiče se o vzdělání nezajímají. Dále by podle mě měla být povinná školní docházka delší, než je základní škola. Aby se děti ze znevýhodněných rodin musely přihlásit na nějakou střední školu. Pokud někdo totiž končí vzdělání jen se základkou, těžko to lze označit za racionální rozhodnutí. Ovlivnilo by část z jednoho tisíce dětí, které nyní řádně a včas dokončí základní školu, ale nejdou na žádnou střední. Tento systém byl za socialismu, ale podle mě to není vůbec špatný nápad.

Poznámka redakce: V době, kdy sílí hlasy po změně z povinné školní docházky na povinné vzdělávání podobný návrh poněkud zavání sociálním inženýrstvím.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná školní docházka by měla být delší

Téměř dvě stě čtyřicet let po smrti Marie Terezie by se naopak patřilo tento prehistorický relikt už konečně zrušit. Je jednadvacáté století!!!

Eva Adamová řekl(a)...

Povinná školní docházka by měla být delší?

Proboha proč? Jestli nepřizpůsobivá nechodí do školy devět let nebo dvanáct, vyjde nastejno.

P. Vršecký řekl(a)...

Nastejno z hlediska skutečné vzdělanosti takového individua to určitě vyjde, z hlediska úspory na sociálních dávkách by tahle uvažovaná varianta byla pro stát zřejmě levnější. Ale nevylučuji, že fakt mohou existovat idi...eh pardon, experti, kteří si myslí, že pouhým občasným sezením v lavici se u někoho zvýší vzdělanost. Dokonce, když o tom tak uvažuji, bych nevyloučil, že pokud by takového uchazeče o vzdělání učil někdo jako Tajný, mohlo by to zapůsobit jako odstrašující příklad a dotyčný by se začal opravdu vzdělávat, aby neskončil takhle. Staly se už divnější věci.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tady se fakt nikdo nepoucil. Udelali zakon o povinnem predskolnim vzdelavani. A ti, kvuli kterym to bylo stejne do skolek nechodi a neni boha jak je donutit.
Naprosto presne by to dopadlo s prodlouzenim dochazky. Jen bychom je honili pres ospody , nabylo by papirovani kvuli zaskolactvi a vysledek by byl nula od nuly. Kdo chce bejt blbej, ma na to svaty pravo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně tak. Když už povinnost, pak by bylo nejlepší ji zkrátit na dobu nezbytnou k dosažení základní dovednosti číst, psát a počítat. Což by ovšem v některých případech mohlo znamenat i dvanáct let a více.

Ygrain řekl(a)...

A každý žák nafasuje trychtýř, kterým se mu ty vědomosti do hlavy prostě nalejou, ne?

Asistenta do každé průšvihové rodiny, síť miniškolek ve vyloučených lokalitách s povinným nástupem od 3 let, a bič na rodiče, aby tuto povinnost plnili. Jenže takové řešení chce dvě věci, peníze a koule. To první politici nedají, a to druhé nemají.
Jo, pardon, vlastně tři věci. Ta třetí je totiž příprava, jako například studium speciálních asistentů. Abychom nedopadli jako s "inkluzí".

Okomentovat