3.5.19

Anna Brzybohatá: Učitelé, co umí učit. Univerzita Karlova připravuje revoluci za katedrou

Revoluční změny jsou připravené pro nové absolventy. Budoucí učitelé by měli jít za katedru s více hodinami praxe na skutečných školách, nikoliv jen vybavení stovkami hodin teoretických znalostí. Studující učitelé budou mít během přípravy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy méně předmětů, kterých je nyní přes stovku.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Nejstarší česká univerzita mění svoje učební plány a pedagogická fakulta chce v rámci nových akreditací vysílat do škol ostřílenější učitele. Mají mít více praxe, více reflexe v hodinách nebo soustředěnější výuku v menším počtu předmětů. Těch je nyní v průměru 110 za studium, nově jich má být 77. Fakulta tak plánuje nahradit kvantitu kvalitou a studentům zajistit odpovídající praxi.

„Nyní mají budoucí učitelé tři společné praxe - dvě v bakalářském a jednu v navazujícím magisterském studiu a čtyři oborové realizované na katedrách, kde studují. Dále by mohli mít i náslechovou praxi, kde se analyzují odučené hodiny. Náslechovou však měla jen polovina oborů. Teď to budou dvě společné praxe plus osm oborových. Celkový počet povinných praxí se tak zvýšil ze sedmi na deset,“ říká Antonín Jančařík, předseda akademického senátu.


8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé, co umí učit.

Ale to je báječné. Tak se pytlici konečně dočkali. Učitelé, co umí učit... a vzdělanost národa je spasena. Ještě nějak ušmrdlat těch osm let, než první absolventi vstoupí do praxe, a odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří se mohou jít klouzat. Ani pražský krysařík po nich neštěkne. A to teprvá bude revoluce!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Sakra, jak se tomu rika.....?
Aha, objevit Ameriku.
A urcite byl za ten objev na univerzite nekdo odmenen, protoze drel jak kun.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

UK by si měla uvědomit, jaké má zpoždění. Bez potlesku.

Ivo Mádr řekl(a)...

Praxi budou mít jak řemen. Většinu studentů pak v takové inkludované třídě pojme taková hrůza, že si dodělají vysněný titul. Rychlostí blesku pak zmizí v soukromé sféře. Ostatně, děje se to i dnes. Žádná změna, jen odliv absolventů bude rychlejší. Učit asi pak půjdou "vysloužilí vojáci".

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A to si představme, kdyby měli mít větší praxi i učitelé učitelů.

Ivo Mádr řekl(a)...

To by asi zrušili "ústavy" vzdělávající budoucí kantory.

mirek vaněk řekl(a)...

To je stejné, jako když škola obráběčů konečně vyhlásí, že konečně budou jejich absolventi umět obrábět.

Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.

Nicka Pytlik řekl(a)...

konečně budou jejich absolventi umět obrábět

Protože je pustí k soustruhu. Dost bylo biflování o šponách!
I grant na nové montérky pro mistry odborného výcviku bude...

Okomentovat