17.4.19

Zdeněk Sotolář: Rozděl a panuj: Ale učitele není třeba rozdělovat, zvládneme to sami

Proti veřejným školám a jejich učitelům je vedena soustavná kampaň. Učitelům bývá přičítána vina za kdeco. Od pravopisu po obezitu. Jenže k útokům zvenčí se přidružují útoky zevnitř.


Ministerská vrchnost si bez problému znovu a znovu nachází ochotné kývače. Bohužel často poslouží i veleochotné školské odbory. Při protlačení inkluze se MŠMT hodily především neziskovky. Sama zakladatelka ČOSIV je neustále rozkročena mezi světem politiky (ministerstvy) a světem neziskovek. Dokonce dnes neziskovky plodí neziskovky: EDUin, EDUzměna. Vzniká EDUfert?

Znepřátelené jsou oborové spolky (AČ vs. SUČJL), profesní spolky (PK vs. UP) i školské weby (Česká škola vs. Pedagogické info). Jsme uměle rozdělováni na učitele konzervativní, moderní nebo alternativní. Dokonce i na učitele líné. Opakovaně je zpochybňováno pedagogické vzdělání. Sváří se kvalifikovaní a nekvalifikovaní. Když se k něčemu spojíme, jsme arogantně uráženi nebo arogantně ignorováni.

V diskusi na České škole nedávno zaznělo docela tvrdé, ale výstižné hodnocení: „No vida politici to s námi mají docela lehké. Učitelé si zakládají různé spolky a organizace a potom si vzájemně kálí na hlavu.“ Jsme stav velice hašteřivý a nesnášenlivý. I o bodnutí do zad není nouze. I ty, kolego? - I ty, příteli? V jiných oborech nevídaná věc. Jako stav jsme ve velmi vážném stavu.

A nejde jen o spolky. V zástupu stojí řada hlasitých liessmannovských expertů. Jen někdy učitelského původu. Experti mají vždy otevřené dveře do médií. A často jsou jednotlivci, spolky a neziskovky propletené podivnými svazky. Tatáž osoba vystupuje dle potřeby jednou jako ředitel (v debatě je potřeba zástupce škol), jednou jako zástupce spolku, ti lidé se vzájemně moderují, dělají spolu rozhovory.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

5 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

V zásadě jsou tu tři relevantní organizace - školské odbory za zaměstnance, CZESHA za zaměstnavatele a Pedagogická komora za příslušníky pedagogické profese.

Nicka Pytlik řekl(a)...

rozdělováni na učitele konzervativní, moderní nebo alternativní

Kdežpak! Učitelstvo se dělí na alternativně dobré, a na konzervativně špatné.
Matematici žehrají na češtináře a naopak, nesnášejí se hudebkáři a výtvarníci, společenští vědci nemusejí chemikáře, ti zeměpisce, ti fyzikáře a ti dějepisce. A všichni společně se pošklebují tělocvikářům. Snad jediní normální jsou informatici. Pro ty je zcela oprávněně blbec každý, kdo není schopen rozlišit cyklu 'while' od 'do-while'.
Pokud měli pytlici s někým problémy, byly to matky učitelky. Rozřuzená medvědice hadra. Před svými didínky rozhrnují nepřízně osudu jako sněžná radlice! Kdo dítku přijde do cesty, toho smetou.

E.Kocourek řekl(a)...

V jiných oborech nevídaná věc -- No jo, ale to není těmi obory ani lidmi pracujícími v těch jiných oborech. Je to výhradně tím, že nad českým školstvím vládne stát a vládně mizerně. ////

Kdyby stát založil Ministerstvo programování, zestátnil všechny české software housy a programátorům vyplácel žebrácké almužny, viděl byste mezi programátory stejné podrazáctví jako mezi učiteli. Stejnou hašteřivost a nesnášenlivost. I ta bodnutí do zad. ////

Jenže byste to viděl jenom chvíli. Než by všichni programátoři odešli pracovat do ciziny. Programátoři mohou, lékaři mohou, zdravotní sestry mohou, jenom učitelé nemohou. Asi proto si na ně politici tolik dovolují. ////

Radek Sárközi řekl(a)...

V Pedagogické komoře všichni spolupracujeme. Tak se k nám přidejte. :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dekuji, pane Sotolari.

Okomentovat