31.3.19

Žákovské parlamenty vrací naději a sebedůvěru dětem v sociálně vyloučených lokalitách

Projekt „Žákovské parlamenty v sociálně vyloučených lokalitách“ získal 3. místo v Ceně veřejnosti a zároveň 1. místo, tedy cenu EDUína 2018 za inovace ve vzdělávání. Jsme rádi, že tento efektivní nástroj občanského vzdělávání může v sociálně vyloučených lokalitách navracet důvěru v demokratický systém a jednotlivcům sebedůvěru i pocit, že věci ve svém okolí dokáží měnit.

Porota nejprve vybrala 9 finalistů z 87 nominovaných projektů. Finalisté se poté ucházeli o hlasy veřejnosti na internetu. Prezentace jednotlivých projektů proběhla v průběhu slavnostního večera na Den učitelů 28. 3. 2019 před odbornou porotou a na základě ní byl zvolený letošní vítěz. Projekt Žákovské parlamenty v sociálně vyloučených lokalitách, který představila Tereza Vávrová z organizace CEDU – Centrum pro demokratické učení, o.p.s, byl oceněn především za to, vrací naději a sebedůvěru těm, nad kterými jsme již často zlomili hůl. Velmi si toho vážíme, protože konkurence byla opravdu velká a všechny projekty přínosné.

A co bude dál? Oceněním práce CEDU nekončí, nyní spolupracujeme se dvěma školami ze sociálně vyloučených lokalit v Chanově a v Obrnicích. Příští rok plánujeme podpořit další 4 podobné školy v tom, aby na nich vznikl funkční žákovský parlament a z jedné ze škol vytvořit konzultační centrum, které by sloužilo ostatním školám jako vzor a současně jako rádce. Věříme, že učit děti pracovat s odpovědností má smysl.

Tisková zpráva organizace EDUin o všech udělených cenách je dostupná ZDE.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

učit děti pracovat s odpovědností má smysl

Výborně!
Odpovědnost, to je, co tu doopravdy chybělo. Učitelé by na to sami nejspíš nikdy nepřišli.
Stojí-li tu neochvějně Chuck Norris a eduinští odborníci na vyloučení, je svět spasen.
Zvedne se s tou nadějí a sebedůvěrou i volební účast?

Okomentovat