14.4.19

Veronika Valíková: Jak by měl vypadat maturitní sloh

Začínají maturity, ve středu se psaly slohové práce. Budu vás opět stručně informovat o jednotlivých etapách zkoušky z češtiny - zvlášť mě zajímá, zda nestoupne míra obtížnosti didaktického testu. Nejdříve tedy ty slohy...


Z komentáře na blogu autorky na iDNES.cz vybíráme:

Tuto středu se psaly letošní maturitní slohy. Studenti na ně dnes mají necelé dvě hodiny, vybírají si ze šesti zadání, mnohde předem nacvičují ty nejjednodušší útvary. Dříve si často vybírali zprávu či popis, ty ovšem tentokrát chyběly. Která zadání budou letos nejfrekventovanější?

Za favorita považuji „Děsuplnou noc“, vypravování s hororovými prvky. I já bych ho nejspíš psala, být v kůži maturanta. Slušné je „Líčení zimní krajiny“, které bude konkurovat hororu. Maturanti ovšem při hodnocení narazí na fakt, že líčení je náročnější než popis. Úvaha „Může účel světit prostředky“ se trochu míjí s věkovou skupinou pisatelů, podobně jako v minulých letech.

Fenomén fake news, článek do společenského časopisu, bych si nevybrala ze dvou důvodů – na článek potřebujete více času a nevíte, jaké politické názory bude mít hodnotitel.(...)

Z šesti zadání považuji za opravdu vhodná dvě. Stále je to lepší skóre než jaké vykazovala podzimní sada. Z té se dalo vybrat snad jen vypravování o vzniku názvu vesnice či města. Další argument pro to, aby se slohy a ústní vrátily zpět do kompetence škol.

16 komentářů:

Simona řekl(a)...

A jak to poznate, ze mira obtiznosti stoupla nebo klesla. Jak to merite?

Josef řekl(a)...

A proč by studenti nemohli psát o tom, co se jim za č roky studia povedlo, v čem byli úspěšní, komu a čím pomohli, co jim studium přineslo apod. Prostě své poznatky ze života. Proč se stále zaměřujeme na kritéria 1a,1b.....?

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Josefe, vzhledem ke struktuře dnešních maturantů mám obavy, že by podstatná část z nich neměla o čem psát.

Ygrain řekl(a)...

Pane Josefe... zkuste se aspoň trošičku zamyslet, proč studenti neznají zadání předem, a to ani přibližně.

Plus to, co už řekla paní Adamová.

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč by studenti nemohli psát o tom, co se jim za roky studia povedlo

Tudy vede cesta k povinné maturitě z matematiky!
Maturanti by mohli posčítat, co se jim za roky studia povedlo.
Vytočit fyzikářku, obvinit tělocvikáře z fyzického týrání, zesměšnit němčinářku...

Valíková řekl(a)...

Pro Simonu dva loňské články týkající se testů:

https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=661132

https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=663937

Především porovnávám počet úloh zaměřených na praktické užití jazyka a na teorii (pojmy, ismy). Pak je také dobré srovnat počet dlouhých textů. Loňské a předloňské testy byly zhruba srovnatelně obtížné, předtím to šlo skokově nahoru. Rozebírala jsem pro MFD už maturitní generálku - dnešní testy jsou někde mezi ZÚ a VÚ. Pokud nebude narůstat míra teorie, neprotestuji - nejednoznačné otázky prakticky vymizely, ačkoli loni ta "trpělivost přinášející růže" trochu nevyšla :)

Valíková řekl(a)...

Pro Pytlíky:

Mno, hororové příběhy píšeme v životě běžně. Zato vypravování z vlastního života, to sem tedy ještě nikdy nepotřebovala :)

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Z blogu: ....Aby se sloh vrátil zpět do kompetence škol........tedy znamená to, že škola dovede vybrat lepší témata pro sloh?
... článek s prvky recenze je těžký útvar....tedy si ho vyberou předpokládám zdatní maturanti, například z gymnázií...nepříliš vhodný výběr knih...podle čeho soudíte? Co je špatné na Čapkovi, Krysařovi, Petrolejových lampách? Maturanti to mají v seznamech četby...

Veronika Valíková řekl(a)...

Pan Sítař:

Ano, mají to v těch seznamech četby, které jsou si podobné. Článek s prvky recenze je opravdu těžký útvar, 110 minut je málo. Já bych si nevybrala. Petrolejové lampy mám ráda, ale abych o nich v tak krátké době napsala slušnou recenzi... slušný článek s prvky recenze... zůstala bych u Děsuplné noci. Charkteristika je pro tuto časovou dotaci lepší útvar. Navíc, recenzi jsem zvyklá psát s knihou v ruce. Vy ne?

Zdeněk Sítař řekl(a)...

V.Valíková: Díky. Myslel jsem to s tou četbou tak, že se dá předpokládat že je budou maturanti znát, tedy by si klidně tu recenzi/článek mohli zvolit. Myslím však, že většina dětí volila sázku na jistotu, tudíž tu noc plnou děsu. U nás ve škole vedla, za ní bylo líčení a dopis. A jak se může(případný) politický názor hodnotitele promítnout do hodnocení úvahy o fake news?

Veronika Valíková řekl(a)...

Já bych si také zvolila horor, protože se dobře píše. Vybrané knihy bych nerecenzovala prostě proto, že bych nevěděla, jak to udělat v krátkém čase (a že jsem recenzí napsala hodně). Líčení bych volila jako druhou možnost. Ze zbytku bych si nevybrala.

Pane Sítaři, co je to fake news? Psal mi bývalý student, který už dva roky novinaří, píše hodně a do známého média. Že si zvolil fake news a měl dost. Politická témata nemají v maturitních zadáních co dělat.

Ygrain řekl(a)...

Paní Valíková, fake news je lživá zpráva. Pojednání o tomto jevu nezávisí ani na politickém přesvědčení autora, ani hodnotitele. Je to stejně regulérní téma jako úvaha, zda účel může světit prostředky, a pro studenta, který nepoužívá sociální média jen k publikování selfíček, by to mohlo být docela zajímavé téma.

Valíková řekl(a)...

Dekuji, Ygrain. Kdybych tedy napsala clanek o tom, ze fake news byly vzdy a ze diky jedne fake news se mozna rozjela sametova revoluce, bylo by to OK?

Ygrain řekl(a)...

A proč by to nemělo být OK?

Krom toho, tohle by byla čistě vaše volba, zadání vás nenutí tahat do toho politiku.

Valíková řekl(a)...

Tak uvidime, kolik studentu si clanek vybere. Predem bych jim to nedoporucila, i kvuli utvaru. Pekny den.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

https://www.respekt.cz/spolecnost/je-cas-na-zmenu-slohu-a-nejen-u-maturit

Okomentovat