14.4.19

Radka Hrdinová: Nová podoba státní maturity. Do tří let by se měla skládat ze tří předmětů

Maturanti povinně skládají zkoušku z českého jazyka, druhý předmět si volí mezi cizím jazykem a matematikou. Letošní prváci už však, podle informací MF DNES, budou ze všech těchto tří předmětů maturovat povinně, včetně obávané matematiky. Zároveň by testy z matematiky mohly do tří let vypadat jinak než ty letošní.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Nová podoba maturitních testů by měla vyplynout z diskuse odborníků v oboru, která tu zatím podle ministra chybí.

„Stále pokračuje debata o tom, zda matematika má, či nemá být povinná. Co tu ale postrádám, a to i v odborném prostředí, je debata o obsahu maturity,“ říká. Najít shodu však nebude jednoduché.

„Didaktické testy z matematiky, které za daných podmínek CERMAT připravuje, jsou z mého pohledu zcela perfektní. Objevující se námitky proti těmto testům pramení buď z neznalosti, nebo jsou záměrným pokusem o likvidaci všeho pozitivního, co přinášejí,“ myslí si Eduard Fuchs, předseda Společnosti učitelů matematiky, která je součástí Jednoty českých matematiků a fyziků.

„Když už musí povinná maturita z matematiky být, tak bych navrhoval dvě volitelné úrovně, základní, kde by se zkoušely aplikační úlohy, které mají dopad na reálný život, a pak nadstavbu, která by byla na úrovni dnešní maturity z matematiky,“ nesouhlasí s ním učitel gymnázia Přírodní škola Štěpán Macháček.

Ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické v Praze 2 Ondřej Mandík by také rád viděl, aby maturita nebyla pro všechny stejná. Část současného testu by nahradil praktickými úlohami, které by se lišily podle studovaných oborů. „Státní maturitu bych nerušil, ale část by měly mít školy možnost si přizpůsobit. My na technice se neobejdeme bez komplexních čísel, na hotelnictví ale určitě ano, praktičtější by pro ně byly úlohy ověřující například znalost účetnictví,“ říká Mandík.

Ministr Plaga by rád, aby podoba maturitních testů vyplynula z diskuse. Krátký pohled do historie ukazuje, jak těžký úkol to může být – státní maturita měla start o desetiletí později, než byl původní plán. Chyběla shoda na tom, jak má vypadat.

Také Plagův návrh, aby se státní maturita omezila na maturitní testy, sklízí od části odborné veřejnosti kritiku. Nelíbí se například Asociaci ředitelů gymnázií.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

„Když už musí povinná maturita z matematiky být, tak bych navrhoval dvě volitelné úrovně, základní, kde by se zkoušely aplikační úlohy, které mají dopad na reálný život, a pak nadstavbu, která by byla na úrovni dnešní maturity z matematiky,“ nesouhlasí s ním učitel gymnázia Přírodní škola Štěpán Macháček."

Tak aplikační úlohy říkáte?

Ty jednoduché geometrické a např. s využitím procent, které mají ten tzv. dopad na reálný život, by měli zvládat žáci v momentě, kdy opouští základku a hlásí se na maturitní obor. Složitější aplikační úlohy jsou pak už povětšinou záležitostí VŠ a středoškolské aplikační úlohy patří rozhodně k tomu náročnějšímu, co se na SŠ učí. Kdybychom tedy mermomocí chtěli do maturitního testu narvat aplikační středoškolské úlohy, byl by maturitní test velmi obtížný, rozhodně by to nebyla žádná procházka růžovým sadem.

Takže úvaha pana Macháčka znamená, že základní úroveň by svou obtížností odpovídala přijímacím zkouškám na SŠ. A já se ptám k čemu by byla taková úroveň maturitního testu dobrá. Možná by mohla posloužit k tomu, abychom zjistili kolik toho děcka z učiva základky po čtyřech letech na SŠ zapoměla. Vždyť už současný maturitní test obsahuje cca dvě třetiny úloh, které by měl šikovný deváťák zvládnout. A proč ho studenti nezvládají? Odpověď je jednoduchá, na maturitních oborech se vyskytuje obrovské množství studentů, kteří nezvládali už ani učivo základky, a to, co zvládali, za čtyři roky ještě stihli zapomenout.

A ještě k letošnímu přijímačkovému testu pro deváťáky v prvním termínu. Je podstatně lehčí než testy loňské a lehčí než všechny zbývající z minulých pěti let, od ukázkových až po ostré verze. 10 úloh je z učiva max. 7. ročníku a jen jednu úlohu (konstrukce obdélníku) bych zařadila mezi obtížnější. Čtyři úlohy jsou z učiva 8. ročníku a za obtížnější lze považovat jen úlohu na výpočet obsahu šestiúhelníku. Poslední úloha na logické myšlení je o dost jednodušší než byly obdobné úlohy v mulých letech. Z učiva 9. ročníku není v testu nic, nic, nic. Jesliže takto postavený test nezvládne žák alespoň na 20 bodů, nemá na maturitním oboru co pohledávat. A doporučuji všem, aby se podívali na stránky SŠ, až tam budou zveřejněny výsledky testů, koho si maturitní obory bereme, a aby posoudili, zda tito žáci jsou schopni ustát maturitní test z matematiky, byť té jednodušší úrovně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Do tří let by se měla skládat ze tří předmětů

No, nebude.
Znalci útlocitnosti současné mládeže se budou bít do roztrhání těla za to, aby se budoucím vzdělancům ani vlásku nezkřivilo neboť místo na lukrativních pozicích státní správy a nadnárodních společností skončí na pracovním úřadu nadosmrtě. Mělo by se maturovat z výchovy k dobročinnosti, aby současní odborníci na vzdělání v oblasti matematiky mohli setrvávat v marné naději, že se o ně na stará odbornická kolena náležitě postarají ta do pětatřiceti let opečovávaná dítka.
Pytlici poslední dobou nějak zeštefflovatěli, a tak jakkoli informatiku nevystudovali, jako zkompetentňovači v oblasti informačních a komunikačních technologií trvají na nepřípustnosti i něčeho tak zrůdného, jako je povinná maturita z informatiky. Jakože zabít něco, co dítka ze srdce milují.

Josef Soukal řekl(a)...

"Takže úvaha pana Macháčka znamená, že základní úroveň by svou obtížností odpovídala přijímacím zkouškám na SŠ. A já se ptám k čemu by byla taková úroveň maturitního testu dobrá."
Mohu přidat svoji zkušenost z osmiletého gymnázia s velkým převisem zájemců: Test z češtiny zvládne většina žáků už v tercii, v kvartě až na výjimky všichni. Bez jakékoli jiné přípravy než je běžná výuka. Písemnou práci taktéž. A kdyby měli k dispozici SVÉMU věku přiměřený seznam knih, zvládli by podle mne i maturitu ústní. Test pak zvládnou podle mých kolegů ze ZŠ i někteří jejich svěřenci. K čemu je dobrá maturita, když ji část žáků zvládne dříve, než na střední školu nastoupí?
Tanečky kolem maturity mají dnes svůj hlavní důvod v tom, že "jsme poručili větru dešti" a učinili z učňů PAPÍROVÉ středoškoláky. Takže teď nezbývá než se zaklínat vzděláním, nadávat na Cermat a zlé centralisty a všemi možnými prostředky dosáhnout toho, aby učni získali maturitní PAPÍR.

Okomentovat