13.4.19

Radka Hrdinová, Jakub Pokorný: Povinnou maturitu z matiky chtějí odložit

Vlivní poslanci jsou proti zákonu, který ji zavádí. Bojí se velkého počtu propadlých. Když poslanci před třemi lety hlasovali o tom, zda má být maturita z matematiky povinná, ve Sněmovně se o tom diskutovalo měsíce. Zákon nakonec prošel. Jen taktak. V roce 2021 tak má mít povinná matematika premiéru na lyceích a gymnáziích,  rok později pak na středních odborných školách.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Samo ministerstvo školství chce prozatím „kosmetickou úpravu“a povinnou maturitu z matematiky pro gymnázia a lycea odsunout z roku 2021 na rok 2022, tak aby startovala pro všechny stejně. „Zdá se mi to fér,“říká ministr školství Robert Plaga (ANO). „Nedochází k žádné ideové změně. Pořád se počítá s maturitou ze tří předmětů, to znamená i s povinnou maturitou z matematiky. Pokud projde náš návrh, nastane to pro všechny v jeden termín,“dodává ministr školství.

Návrh na změnu zákona je nyní v připomínkovém řízení a podporují jej i ti poslanci, podle kterých všichni maturanti zkoušku z matematiky skládat mají. Jenže značná část politiků by raději viděla podstatně delší odklad.

MF DNES oslovila 30 poslanců ze dvou set – školské experty politických stran zastoupených ve Sněmovně prakticky všechny.

Čtrnáct bylo pro odklad, jedenáct pro co nejrychlejší spuštění povinné maturity z matematiky, zbytek neměl jasný názor.

Oba tábory jsou zhruba stejně velké, ale odklad ještě za rok 2022 podporuje hlavně opozice. Že je za současné situace zavedení povinné maturity z matematiky chybou, si myslí třeba Piráti včetně jejich předsedy Bartoše. Nejradikálněji pro byli v odpovědích na anketní otázku naopak oslovení komunisté.

Jak velkým strašákem je v současnosti maturitní test z matematiky, dobře ukazují statistiky. Státní maturitu v současnosti tvoří zkouška ze dvou předmětů – povinně všichni maturují z českého jazyka, druhý předmět si volí. Vybírají si právě mezi matematikou a cizím jazykem.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky je snad jediná rozumná věc za posledních dvacet let.
Což znamená, že se neuskuteční nikdy a za žádných okolností. Nesmí se uskutečnit!

Josef Soukal řekl(a)...

Pěkný komentář z České školy k článku o tom, jak si ministr školství představuje test z matematiky (http://www.ceskaskola.cz/2019/04/robert-plaga-k-povinne-maturite-z.html):

Martin Krynický řekl(a)...
Je škoda, že se novinář, který zpovídal pana ministra, neinformoval, jak jednotlivé úlohy v maturitním testu dopadají. Pak by věděl, jak často upozorňuje ředitel SCIA pan Šteffl, že vyšší úspěšnost v testu mají žáci u úloh teoretických a naopak v praktických je to podstatně horší. Z toho jednoznačně vyplývá, že pan ministr může mít buď test, který bude zkoušet praktické dovednosti (a bude ještě větším strašákem než dnes), nebo test, který nebude strašákem (a nebude obsahovat praktické dovednosti). Splnit obě jím vyslovené požadavky za současného stavu zkrátka není možné (pokud nebude maturitní test obsahovat pouze úlohy typu: "Petr koupil tři rohlíky po 2,90 Kč a zaplatil desetikorunou. Kolik mu pokladní vrátí?"). Je škoda, že ho novinář na zjevný rozpor neupozornil. Ještě větší škoda je, že tento dětský přístup k realitě (líbilo by se mi to takhle, tak to tak prostě bude) charakterizuje většinu diskusí o našem školství, kde místo realistické diskuse o tom, čeho chceme dosáhnout a co pro to musíme obětovat, převládá malování růžových obláčků ideálních situací, které v praxi nikdy nenastanou, ale každý reálný výsledek spolehlivě degradují na totální prohru.

14. dubna 2019 14:45

Josef Soukal řekl(a)...

"Ještě větší škoda je, že tento dětský přístup k realitě (líbilo by se mi to takhle, tak to tak prostě bude) charakterizuje většinu diskusí o našem školství, kde místo realistické diskuse o tom, čeho chceme dosáhnout a co pro to musíme obětovat, převládá malování růžových obláčků ideálních situací, které v praxi nikdy nenastanou, ale každý reálný výsledek spolehlivě degradují na totální prohru."
O češtině platí dvojnásob.

Nicka Pytlik řekl(a)...

koupil tři rohlíky po 2,90 Kč a zaplatil desetikorunou. Kolik mu pokladní vrátí?

U té vyšší úrovně maturity pro žáky s informatickým myšlením v duchu revidovaných ervépé by mohla otázka znít: "O kolik se může cena rohlíku zvýšit, aby mu pokladní tu korunu pořád ještě vracela?"
A šup, polovina maturantů na pracák nadosmrtě.

Vít Tomis řekl(a)...

Hlavně už by se ty moudré hlavy měly rozhodnout. Současní druháci teď vybírají volitelné předměty a celkem by jim pomohlo, kdyby věděli, z čeho budou muset maturovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

už by se ty moudré hlavy měly rozhodnout

Byly-li by hlavy moudré, rozhodlo se to s trvalou platností a bez pochyb už předloni.
Pytlici by se vsadili klidně i o dvacet korun, že ani letošní prváci z matematiky povinně maturovat nebudou. A ani ti, kteří letos skládají přijímací zkoušky. Ani ti, kteří je budou skládat příští rok, i přespříští... Povinně se z matematiky maturovat nebude nikdy. Proč taky, když každý svým tempem, co mu milo jest, zažívat pocity úspěchu a tak nějak setrvale obdobně. A čím dál, tím trdlovitěji. Pište si pečlivě deníček, milé děti, jednou z něj budete maturovat.

Josef Soukal řekl(a)...

Hned jak jsem viděl maturitní novelu, napadlo mě, že mj. představuje první krok k odsunutí termínu povinné matematiky někam k nekonečnu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

odsunutí termínu povinné matematiky někam k nekonečnu

Až tak daleko ne, ale k polovině nekonečna určitě.

Okomentovat