11.4.19

Radim Červenka: Jak rostou platy učitelů? Realita je jiná než statistiky

Platy učitelů jsou jednou z nejopakovanějších frází, s kterou politici vystupují v politickém boji. Ministerstvo školství odhalilo statistiky s přesnými čísly, kolik peněz učitelé reálně dostali. Samotní pedagogové však s čísly spokojeni nejsou.


Z článku v EuroZprávy.cz vybíráme:

Nástupní plat učitele je odvozen od zařazení do platové tabulky a může se pohybovat mezi 27 a 28 tisíci měsíčně podle platové třídy. Většina učitelů je však staršího věku, tudíž se v tabulce již vyšplhali o kousek výše (po více jak 32 letech praxe náleží učitelům 33 840), což reflektuje i průměr uváděný ve statistice MŠMT.

Přestože platy učitelů již několik let rostou, odborná veřejnost upozorňuje na nepřesnosti v údajích o platech učitelů. "Celý uplynulý rok vláda tvrdila, že platy učitelů porostou o 15 %. Každý týden byla tato informace v médiích. Nyní se ukazuje, že to ve skutečnosti bylo necelých 11 %. Pedagogická komora na tuto manipulaci opakovaně upozorňovala... Průměrné platy učitelů vzrostly jen o 3 procentní body více, než průměrné mzdy všech zaměstnanců v České republice. Rozhodně nelze tvrdit, že školství bylo v uplynulém roce vládní rozpočtovou prioritou," okomentoval pro EuroZprávy.cz výši učitelských platů a jejich růst během minulého roku prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Žádné komentáře:

Okomentovat