18.4.19

Nechte nás sakra učit dobře: Příběh šestnáctý - Nemusíš se tím zabývat. Bude zápis

Učitel matematiky, 29 let. Před několika lety jsem učil na jedné základní škole, kterou navštěvovali žáci ze sociálně vyloučených komunit, zdaleka nejen Romové. V důsledku odevzdaného přístupu vedení školy ve škole panovala atmosféra nekázně a chaosu. Všechno se nechávalo plynout, učitelé si chtěli co nejrychleji odučit a vypadnout, přístup ke vzdělávání a výchově byl jaksi administrativně cynický. Pokud byl problém, mohli za to vždycky rodiče, jediné řešení byly nekonečné a opakované výchovné komise, které nikam nevedly.Stránka Nechte nás sakra učit dobře na sociální síti Facebook vznikla na základě reakcí učitelů na články, ve kterých Jiří Karen zveřejnil své zkušenosti pedagoga pokoušejícího se učit inovativně a narážejícího na konzervativní tradici. Reakce potvrzovaly velice podobné zkušenosti.

4 komentáře:

krtek řekl(a)...

Ty příběhy mají zvláštní schéma: hrdina zvenčí nastoupí pln ušlechtilých myšlenek a silné vůle, aby během roku odešel. A zvídavý čtenář se musí ptát - je to vůbec pravda? Není to všechno nějak jinak? To se nenajde ani jeden alternativně zaměřený ředitel, který s otevřenou náručí přivítá učitele, který přivítá alternativně zaměřeného učitele? Asi najde, protože všechny příběhy končí tím, že učitel odejde.
Ale otazníky zůstanou i v těchto příbězích - podařilo se tady hned zasáhnout nebo učitel opravdu strpěl, že když se otočí k tabuli, "lítají facky"? Opravdu opakovaně v jeho hodinách docházelo k fyzickému násilí na žácích? Opravdu to řešil "jen" pohovorem s třídní a vedením? A co rodiče žáků? Co zřizovatel?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A ja se ptam( opet), kde je ta vyvazenost. Stejne, jako unprezentace inkluze- tam byly pouze uzasne, rozesmate slunickove pribehy.
Tady zase jen same temno.
Takto se nabizi otazka MANIPULACE s pocity ctenaru a snaha o nereseni, pouze o nasazeni brouka do hlavy za ucelem.....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snad že je na místě i otázka, kdo tu stránku zřídil a provozuje, kdo za ni reaguje na komentáře, kde se berou ty příběhy, kdo je sepisuje a tak nějak podobně. Vypadá to na kreativní scénáristy s bohatou publikační aktivitou.
Jak říkala paní Šiklová, problémem internetu je jeho anonymita. Nebo tak nějak.
Až budou pytlici v důchodu, budou po večerech smolit srdceryvné příběhy dětí s doživotním poškozením v důsledku násilného uplatňování pokusničení alternativními metodami, které na dětech páchají alternativní učitelé z alternativních škol.
Při fantazii pytliků co dva dny jeden horor vyhřeznou.

Ygrain řekl(a)...

Souhlasím s krtkem, skutečně lze vypozorovat jistý trend. A přidala bych ještě jeden - určitý stupeň alibismu. Dotyčný nikdy neudělá nic špatně, to všichni ti ostatní, a tady na tomhle kousku je to obzvlášť vidět. Fajn, škola nechtěla šikanu řešit - a co jste, tedy, mladý muži, udělal ve SVÉ hodině, aby tam nedocházelo k hrubému porušování kázně? Jak jste správně vypozoroval, ušlechtilé řečičky o vzájemném respektu na zvlčilý kolektiv nezabírají, zkusil jste tedy ještě něco jiného než chodit podávat hlášení? Protože tady nejde jen o toho šikanovaného chlapce, ale taky o VAŠI autoritu.

Okomentovat