21.4.19

Michaela Těšínská: Už žádné volné školní přestávky. Místo mobilu raději vybíjenou

Ve chvíli, kdy v Základní škole Jana Ámose Komenského Žeravice zazvoní na velkou přestávku, vypukne závod. Kdo se nejrychleji dostane do tělocvičny, zahraje si vybíjenou. Na koho místo v týmu nezbude, má šanci ještě u stolního tenisu či hokeje.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

„Pro děti připravujeme hlavně sportovní program. Každý den mohou o velké přestávce chodit do tělocvičny. Když je teplo, tak i na hřiště, učitelé na ně celou dobu dohlížejí,“ řekla LN ředitelka Andrea Chludilová. Sportovní přestávky podle ní přinášejí samé výhody. „Děti se vybouří a během vyučovacích hodin jsou pak klidnější. Nesedí celé přestávky tiše s mobilem v ruce,“ vysvětluje.

Právě časté používání mobilního telefonu žáky je jeden ze zásadních důvodů, proč čím dál více škol organizuje přestávky s řízeným programem. Děti mohou například tancovat či si zkusit parkour. K přestávkám naplněným aktivní činností sahají školy, v nichž žáci nemají mobily zakázané, ale i ty, jejichž studenti musejí mít přístroj vypnutý v aktovce po celé vyučování.(...)

O tom, jak naložit s mobily ve školách, se v Česku vede ostrá debata. Tuzemští kantoři začali problém skloňovat zejména po rozhodnutí Francie; tamní parlament v polovině loňského roku schválil, že žáci ve škole nesmějí používat nejen mobil, ale také chytré hodinky.

Česká školní inspekce plošný zákaz nepodporuje. Inspektoři souhlasí se zákazem používat telefony během vyučovacích hodin: „Nelze ovšem bez relevantních důvodů zakazovat užívání mobilních telefonů o přestávkách, ve volných hodinách, tedy mimo vlastní vzdělávací proces.“


3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Jestli opravdu nemá ČŠI k řešení závažnější problémy než je zákaz mobilů na některých školách, který mají ředitelé většinou posvěcený školní radou, tak jsme na tom v tom našem zaprděném školství školství velmi dobře.

Ygrain řekl(a)...

No, já bych asi seděla celé přestávky tiše s knihou, to se ještě smí?

Jirka řekl(a)...

Záleží na okolnostech a míře vnucovaného dobra.

Okomentovat