10.4.19

Michaela Endrštová: Rovný přístup ke vzdělání zabíjí potenciál nadaných dětí, upozorňují odborníci

Nadaným dětem se v Česku nedostává dostatečné podpory, upozorňuje americká nadace v čele s československým emigrantem Martinem Hermanem. Kvůli tomu, že se podle něj v Česku razí rovný přístup ke vzdělávání, bojí se školy nabízet placené kurzy nad rámec výuky. Ministerstvo školství připravilo vyhlášku týkající se dětí se speciálními potřebami, ale na ty nadané v ní nemyslelo.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Devět z deseti potenciálně nadaných žáků zůstává neidentifikováno a proto i nerozvíjeno tak, jak by bylo zapotřebí. Potenciál mnoha z nich se ztratí, aniž by si někdo všiml, že může jít o nadaného jedince," říká Vondráková.

Ministerstvo školství připravilo novelu vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, ale s větší podporou nadaných dětí se v ní nepočítá. "Primárně tato vyhláška necílí na nadané děti, není tam tato oblast specializována," sdělil Aktuálně.cz a HN ministr školství Robert Plaga (ANO).

Mluvčí resortu Aneta Lednová však upozornila, že každý rok ministerstvo vynakládá 73 milionů na podporu projektů organizací a škol, které pracují s nadanými dětmi.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rovný přístup ke vzdělání zabíjí potenciál nadaných dětí

A nenadaných dětí také!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Rovny pristup tu mame nejmene nekolik desetileti. Zakladni dochazka je povinna, takze vsichni se zvdelavali a vzdelavaji. Jestli u toho stoji rovne nebo krive, to uz je jejich problem.

Eva Adamová řekl(a)...

Na ČŠ v jedné diskuzi jistý Robert Čapek vyjádřil názor, že by se neměly zadávat domácí úkoly, aby nebyly znevýhodněné děti, které nemají potřebné domácí zázemí. Něco v tom smyslu, že bude lepší, když se děti srovnají do jedné lajny tím, že dolů srazíme ty snaživější. Něco ve smyslu Žáčkova:"Hlavy se setnou těm, co přeční, zato průměrní jsou věční."
Jestli podlehneme této zcestné filozofii, tak Pánbůh s námi a zlé pryč.

Okomentovat