11.4.19

Michaela Endrštová: Plaga ustoupil krajům. Budou rozhodovat, kolik dětí mohou přijmout střední školy

Kraje, tedy zřizovatelé středních škol, mají rozhodovat o tom, jaké obory se na středních školách otevřou a kolik žáků do nich přijmou. Doteď o tom rozhodovali výhradně ředitelé škol. Předpokládaný počet přijatých uchazečů by tak školám musely schvalovat kraje. Tuto kompetenci jim chce přenechat ministr školství Robert Plaga (ANO), který byl ale dosud proti. Návrh také minulý rok na podzim zamítla vláda. Na podpoře se ve středu domluvil na setkání s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Návrh předložil loni na podzim Karlovarský kraj a vláda se k němu postavila negativně. Vicepremiér vlády Richard Brabec to tenkrát vysvětlil nesystémovým zasahováním do současného rozdělení kompetencí mezi zřizovatele a ředitele škol. Podle dřívějšího vyjádření Plagy nebyl návrh legislativně dobře připraven.

Kraje zároveň usilují o zavedení plošného testování v pátých a devátých třídách základních škol, v ročnících, kdy děti přestupují na víceletá gymnázia a střední školy. K výsledkům testů by podle nich měly přihlížet střední školy při rozhodování o tom, které uchazeče přijmou.

"Domluvili jsme se s panem ministrem, že půjdeme cestou průběžného testování. Shodli jsme se, že přijímací zkoušky v dnešní podobě mohou být zavádějící v tom, protože se věnují pouze vymezené části zkoušení a my potřebujeme umět posoudit hlubší znalost dětí a jejich předpoklady pro studium," dodal Vondrák.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

kolik žáků do nich přijmou. Doteď o tom rozhodovali výhradně ředitelé škol.
Pouze teoreticky. V našem kraji počty přijímaných žáků fakticky určuje už mnoho mnoho let kraj.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Janou Mračkovou Vildumetzovou - zřejmě další nadpozemská expertka na školství něco jako Klára Laurenčíková a další ministr, který těmto dobroserkám naslouchá...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Podle mě má přece každá škola dávno u svého zřizovatele nepřekročitelný strop, nebo se hluboce mýlím?

Okomentovat