10.4.19

Marie Bastlová, Antonín Havlík: Ministr školství Robert Plaga: Trápí mě nedostatečná prestiž českých učitelů

Průměrný plat ve školství by měl být do dvou let 45 tisíc korun. Stačí tato změna k navýšení prestiže učitelského povolání? Přiláká plat nové pedagogy? A bude se měnit způsob výuky na školách? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Nynější nástupní plat učitele je 28 tisíc korun, což na současném trhu práce není konkurenceschopný plat. „Je třeba udělat to povolání atraktivní. Balanc mezi tarifním a netarifním platem je nesmírně důležitý. Nechci připustit, abychom navyšovali jen to viditelné,“ říká Robert Plaga. Ředitel školy by měl oceňovat zaměstnance, kteří dělají něco navíc. Přidávání platů je tak podle něj o vizi a právě této možnosti, která dostatečně ocení ty učitele, kteří se snaží dělat něco navíc.

To, jak by měli vypadat absolventi budoucnosti, je podle ministra obtížná otázka, která je závislá na revizi rámcových vzdělávacím plánů, tedy toho, co má být učeno na školách. „Chyběla tu veřejná debata o tom, jaké jsou nové výzvy. Stávající systém není tragický, ale tyto rámcové vzdělávací programy jsou přehlceny informacemi,“ myslí si.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Trápí mě nedostatečná prestiž českých učitelů

Pytlici se dojetím normálně rozeštkali. To zase bude plačtivá noc...
A to jako co teď? Vyhodí ministr ústřeního inspektora, pokud on nevyhodí polovinu inspektorů, kteří na učitele šlápnou při každé vhodné příležitosti? Podá trestní oznámení na odborníky na vzdělání, konzultanty, auditory a další pitomce a trdla, kteří si už dobrých dvacet let na učitelích hojí tak akorát svoje mindráky?
Tak to by mohl alespoň učitelům připlatit na Prestiže, ať mají v čem pospíchat do školy k výkonu svého poslání pro rozkvět společnosti v příštím tisíciletí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nebo může pan ministr začít tím, že přizve učitele k jednáním o změnách ve školství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

začít tím, že přizve učitele

A proč, když si zve odborníky ne vzdělání. Viz
Ze čtyřkaře majitel tří škol

Okomentovat