29.4.19

Kovy: Dějepis má problém

Pravěk se opakuje 4x a na moderní dějiny nezbývá čas. Čí je to chyba? Co by se mělo změnit? Ptal jsem se vás na Instagramu a vy jste mi poslali skvělé názory!
Související články:

Tajný Učitel: „Dějepis má problém“

Kde je tedy problém? Rozhodně (a pouze) u učitelů. Mluvíme o tom v naší bublině na sociálních sítích už delší dobu a jednoduše napsáno – někteří učitelé prostě nepřešli z osnov na RVP. Jen se z povinnosti přepsalo pár papírů, ale někteří učitelé učí pořád stejně, jako kdyby se nic nezměnilo. To znamená, stále se učí věci navíc, které se učit nemusí a které jsou škodlivé už jen kvůli tomu, že zabírají zbytečné místo ve výuce, ale případně i v hlavách studentů. Pak to končí tak, že se dnes, na konci dubna, někde ještě učí druhá světová válka.

Posledních pět let jsem došel vždy k Sametové revoluci, letos jsem momentálně v roce 1968 v naší zemi, což by neměl být problém dotáhnout do konce i přes odpadající hodiny v následujících týdnech. Ale abych byl upřímný, ne vždy jsem stihl v devítce probrat válku v Afghánistánu, protože proberu obecně Studenou válku, dáme Berlínskou krizi jako příklad události v rámci Studené války a pak skáču do Československa (1945-1989), to je priorita, a teprve poté se vracím zpět do světa.

13 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak pravek 4x .. a to jako kdy?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Má asi veliký problém, protože do něj kecá už kdekdo.

Eva Adamová řekl(a)...

Každá škola má v rámci svého ŠVP možnost si výuku dějepisu upravit. A přiznám se, že mně taky nedává dost dobře smysl to, že se dějepisáři v šestce půl roku ňahní v pravěku a druhého půl roku v Perských válkách a pak v devítce slavně skončí druhou světovou válkou, protože nestíhají. Fakt nechápu proč si to sami neupraví, aby moderním dějinám mohli věnovat více času, protože jim v tom opravdu nikdo nebrání.

E.Kocourek řekl(a)...

Období dějin antického Řecka od r.457 do cca 350 př.n.l. může být pro školáky jednak velice zajímavé (bitvy, válečná tažení) a druhak velice poučné. Avšak pochybuji, že dějepisáři použijí toto období jako ilustraci, za jakých okolností demokracie nefunguje. ////

Proč to těm dějepisářům trvá půl roku netuším. ////

Naproti tomu "moderní" dějiny, 1968 a 1989, příliš mnoho poučení nepřináší. Mimo jiné proto, že většina událostí z oněch dob je předmětem rozporuplných interpretací. ////

Eva Adamová řekl(a)...

A Vy si myslíte, že dějiny starověku nebyly a nejsou předmětem rozporuplných interpretací? Aktéři mnohých tehdejších událostí by se za břicho popadali, kdyby věděli, co o nich děti učíme.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Tak pravek 4x .. a to jako kdy?"

No, pokud se počítá i vznik a vývoj Země v zeměpise a přírodopise a prvouka a vlastivěda na prvním stupni, tak možná i osmkrát. I když teda myslel jsem, že ty mezipředmětové vazby a opakování jsou dneska in... Ono racionální čísla se taky probírají asi dvanáctkrát.

Jinak teda nevím, ale chtít po dějepisu, aby žáci získali kritický obraz o dějinách mi přijde celkem ambiciózní - to nezvládají dvě třetiny profesionálních historiků...
Indoktrinovat pomocí dějepisu žáky, aby měli ten správný obraz o Pražském jaru nebo třeba o válce v Afghánistánu (jedno které), je zvrácené...
Takže jak u ostatních předmětů - promile ať to nadchne tak, ať studují historii, pět procent tak, ať se dokáží o dějiny zajímat a vidět věci z více úhlů, 60 % ať má ánung, kdy byla bitva u Moháče či kde byl zabil Václav III...

Ivo Mádr řekl(a)...

Odkud brala BIS informaci o "sovětském výkladu dějin", když se pořád v dějepise motáme od pravěku po druhou světovou válku? To je fakt záhada. V dějepise se běžně dostávám k roku 1948,1968,1989. Válku v Afganistanu neučím.

Radek Sárközi řekl(a)...

O výročích se žáci dozvídají každý rok. Takže minimálně 9x.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Obávám se, že tu není tlak na výuku moderních dějin, ale tlak na správnou výuku moderních dějin.

Nicka Pytlik řekl(a)...

někteří učitelé prostě nepřešli z osnov na RVP

Tak to jsou tedy frajeří. Jak jen se jim to podařilo?
Pytlici by řekli, že není učitele v zemi zdejší, který by nemusel požadované výstupy z ešvépé promítnout do svých tématických plánů.

E.Kocourek řekl(a)...

Pane Sotolář, zajímavý náznak. Můžete to nějak rozvést? Tlak koho? A co má být ta správná výuka? ////

Ivo Mádr řekl(a)...

Ale pane Kocourku? Došlo přece k záměně jednoho velkého bratra za druhého. Evidentně musí dojít k pančováni výkladu 20. století.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Například máme politicky zřízený ouřad na zkoumání totalitních režimů. Také máme aktivní tajnou službu, která vidí prosovětskou výuku dějepisu. Máme neziskovky, které znervózní, když jim MŠMT neposvětí komiks do škol.

Okomentovat