5.4.19

Kateřina Perknerová: Příliš papírování, málo praxe. Ve školách je čas na změny

České školství je podfinancované, zavalené administrativou, málo propojené s praxí a ve třídách nevytváří pohodové klima. To jsou fakta, která potvrzuje řada nezávislých studií a srovnávacích analýz. Nově založený fond Eduzměna si vytkl za cíl detailně popsat situaci ve skupinách žáci, rodiče, učitelé, zřizovatelé.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Přesto se českému školství dle projektu Evropa v datech daří v poměru k výdajům státu držet blízko evropskému kvalitativnímu průměru. Česko na vzdělávání vynakládá jen 3,8 procenta ze svého rozpočtu. V Lotyšsku je to například 5,3 procenta a na Islandu 6,8 procenta. Obětyto země ovšem vykazují v obou gramotnostech horší výsledky. Znamená to, že díky mimořádnému úsilí tuzemských učitelů české děti za ostatními až tolik nezaostávají.

Z mezinárodních srovnání vychází jednoznačně nejlépe Finsko, kde je dlouhodobá politická shoda na školství jako prioritě číslo jedna. Dopadá proto výborně jak ve srovnávacích testech, tak i v hodnocení manažerů firem z celého světa. Přitom jde o zemi, kde neexistují víceletá gymnázia a je v ní minimum alternativních škol.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že české školství nevytváří ve třídách pohodové klima? A jak by mohlo?
Horší možná je, že český stát nevytváří ve společnosti myslící fondy.

Okomentovat