20.4.19

Karolína Koubová, Michael Erhart: Zakazováním telefonů se školy chovají jako bachaři. Mobil je prostředkem sebeobrany, míní psycholog

Je úplný zákaz mobilních telefonů ve školách nutný pro to, aby se žáci soustředili na vyučování? Nebo je to neopodstatněný zásah do jejich soukromí, jak tvrdí Česká školní inspekce? Hosty pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a Proti byli Kateřina Martincová z pardubické ZŠ Bratranců Veverkových a Robert Čapek.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Nám se ten zákaz osvědčil. Nechci říct, že by to na všech školách mělo být stejně, ale my jsme s tím spokojeni, žáci si nestěžují a rodiče souhlasí,“ říká speciální pedagožka Kateřina Martincová z pardubické ZŠ Bratranců Veverkových.

Díky zákazu spolu prý školáci o přestávkách více komunikují, v hodinách je klid a žákům i učitelům to přineslo pocit bezpečí a soukromí. „Nemusíme řešit jemné nuance, jestli když žák natáčí spolužáka, tak jestli ten s tím souhlasí, anebo ne,“ upozorňuje.(...)

„Žádný důvod pro zákaz jsem neslyšel,“ reaguje dětský psycholog Robert Čapek. „Ten zákaz je tak hloupý, že člověk ani neví, ze které strany se do něho opřít. Školy dávají najevo, že se žákem jednají partnersky – a pak na jakýkoli malý problém reagují represí,“ podotýká.


21 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No já nevím, dnešní mobily nic nevydrží, na sebeobranu by určitě byla lepší pinpongová případně beisbolová pálka.

Jana Maříková řekl(a)...

Čapek dle očekávání. Všechno vím, všechno znám... zcela jako psycholog, za kterého se prohlašuje, opomněl, že děti jsou na mobilech prostě závislé. Takže pokud ho mají zapnutý, neustále jim pípá v tašce, na lavici - pro soustředění v hodině je to mor. Jestli ono soustředění v hodině už vedle biflování, požadování kázně, psaní a čtení není také týrání dětí...pak by to bylo v pořádku a a škola jen hlídá děti, které si dělají, co chtějí.

E.Kocourek řekl(a)...

Jako zlovolný bachař se chová leda ČŠI. Kdo viděl "Frajer Luke" (Newman, Kennedy) tak v tom ČŠI poznává. Přijde jeden bachař, poručí "vykopej jámu!". Vězeň kope. Přijde druhý bachař, "zaházej tu jámu!". Vězeň zahází. Přichází první bachař ... ////

Podle ČŠI nesmí škola žákům zakazovat mobily. Ale jak ČŠI zjistí, co žákové pomocí těch mobilů páchají, kdo z toho bude mít oplétačky? Žáčkové? Kdepak! Samozřejmě škola. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

míní psycholog

Skutečnost, že někdo shodou nějakých zvláštních okolností získal lejstro o tom, že někým je, ještě nemusí neznamenat, že jím skutečně je.
Jak má psychologická obec ošetřeny případy, kdy psycholog sám potřebuje pomoc psychologa?

Robert Čapek řekl(a)...

Nicka Pytlík... je směšné a trapné zároveň, že ten, kdo zpochybňuje někoho slovy zda něčím "skutečně je" je zbabělý anonym. Tedy ten, kdo chce beztrestně házet špínu. Opak toho, co učitel říká svým žákům: aby svou prací za svým jménem stáli a nemuseli se za ně nikdy stydět. Pro mě je anonym bezcenný názor jedince bez páteře.

Zen řekl(a)...

To jsou mi ale veci ...
porad nekde ctu, ze v dobe internetu jsou vsechny informace na kliknuti daleko - a ejhle, ono to najedenou asi nefunguje :-) Nechci se domyslet proc. Radeji.

Jiří Kostečka řekl(a)...

R. Č. se vyjadřuje jako hulvát, nemá pedagogickou praxi, co by se za nehet vešla, takže jeho kecy o tom, jak by měla škola vypadat, jsou jen k pousmání; bohužel ale v jednom jediném má pravdu: na seriózním webu nemá anonymita diskusních přispěvatelů co pohledávat. Buďto si za svými názory stojím, a pak jdu „do hrdel a statků“, nebo se bojím následků (a dobře: třeba i oprávněně), ale pak snad nepíšu vůbec.
Je mi líto, Pytlici a p.r., ale takhle to prostě cítím. I když právě Vy dva své anonymity nikdy nezneužíváte k sprostým útokům à la Tajnej. Jenomže jim svou anonymitou k těm útokům nahráváte.

E.Kocourek řekl(a)...

Co učitel říká svým žákům? -- Asi jak který učitel. Za svou prací ať si žáčkové klidně stojí svým jménem. Ale za svými názory na webu? V době, kdy se statečná PČR holedbá, jak bude stíhat občany za názory projevené na sociálních sítích? V době, kdy soudy soudí "zakázané" výroky na FB a odmítají sdělit, KTERÉ jsou ty zakázané výroky? Kdy ČŠI pečlivě buzeruje školy za výroky jejich žáků? Jenom idealističtí blázni jako p.Brdička stále radí žákům, aby vystupovali pod svým jménem. ////

Je příznačné, že výpady proti nickům vede profláknutý lump R.Č. A jak v tom figuruje Čapkův přicmrdávač Kostečka? Opravdu tu situaci nechápe? Nebo chápe a vědomě stojí za škůdcem Čapkem? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

bezcenný názor jedince bez páteře

Pytlici se baví. Jakýpak bezcený názor, když to drobné zauvažování stran obsluhy profesního pohnutí mysli stojí milostpánovi za žlučovitou reakci? To je mimo logiku. Vypadá to, že mnozí odborníci na vzdělání a rozvojoví kouči jsou logičtí mimoni, jakkoli sami sebe v pytlické oduševněle jemné ironii nacházejí spolehlivě.
A tak jen objasnění pro ty, kteří do zdejší odborné zkompetentňovací komunity zavítali docela nadávno a teprve se rozkoukávají v potřebě vetřít se mezi špičky v oboru... Pytlici byli postupně stvoření z mořské pěny a svěžího jarního vánku jako produkt patlalství všelijakých pitomců a drdel v oblasti zkompetentňování dětí a mládeže v té dnešní překotně měnící se době. Aby nebyli svými neutuchajími vzývači samou láskou ušlapáni, skrývají se v občanském životě pod smyšlenou identitou Luďěk Blaha, který si toho času obstarává živobytí jako učitel informačních a komunikačních technologií na gymnáziu v Písku.
Což všichni, kteří jej setrvale udávají na patřičných místech, docela dobře vědí.

Eva Adamová řekl(a)...

"Jak má psychologická obec ošetřeny případy, kdy psycholog sám potřebuje pomoc psychologa?"

On je ten problém daleko hlubší. Ono totiž tu psychlogii jdou z valné části studovat jedinci, kteří sami potřebují odbornou psychologickou pomoc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

sami potřebují odbornou psychologickou pomoc

Poměrně zdařilá ukázka svépomoci. Viz
'Pomoc jednajícího sobě samému k tomu, nač má podle svého přesvědčení právo, a to vlastními silami a prostředky, bez cizí účasti, zvláště bez účasti veřejné moci.'

Ivo Mádr řekl(a)...

Ve Francii jsou mobily ve školách zakázány. V Německu a Itálii se zákaz chystá. Někteří "přechytralí obyvatelé ČR" jsou i po 30 letech stále přesvědčeni o výlučnosti českého myšlení a schopností. Opak je pravdou. Pan psycholog nikdy nestál v tzv. "první linii" a vůbec nemá představu o současné škole.

Pepouš řekl(a)...

Žádný důvod pro zákaz jsem neslyšel,“ reaguje dětský psycholog Robert Čapek. „Ten zákaz je tak hloupý, že člověk ani neví, ze které strany se do něho opřít. Školy dávají najevo, že se žákem jednají partnersky – a pak na jakýkoli malý problém reagují represí.

S tím partnerským jednáním je to prostě komplikovanější, než si spousta reformátorů myslí. Až budou vztahy a povinnosti žáků a učitelů vyvážené, můžeme se začít bavit o partnerském přístupu. Dokud budou mít učitelé zodpovědnost za žáky po celou dobu přítomnosti ve škole, měli by mít možnost nastavovat pravidla pro bezpečné prostředí všech. A to bych chtěl zdůraznit, všech.

Pokud chcete změnit nějaké problémové chování žáka, ať je to práce s mobilem, nadávky nebo cokoli, tak on sám se musí chtít změnit. Represe ještě nikdy nic nevyřešila a nikoho nic nenaučila.

Aha. Co tedy s těmi, kteří se změnit nechtějí?

Poukazuje i na to, že pro žáky může být mobil také prostředkem k sebeobraně: „Podle mých zkušeností se učitelé někdy bojí toho, že by se ukázalo, jak učí. Zesměšňování žáků, sarkasmus, špatná výuka, řvaní při hodině... Mobil v rukou žáka, který je samozřejmě poučený o pravidlech jeho užívání na síti, by tyto učitele možná zklidnil.

O zesměšňování a sarkasmu mluví ten, který se neštítí šmahem zostudit a urazit většinu učitelů, kteří se snaží udržet naše školství pohromadě. A to i přes snahy všemožných vykuků, kteří si hlavně dělají své "píár" na úkor těch, kteří svou energii věnují svým žákům a nemají potřebu se zviditelňovat. Ale občas mají potřebu se vyjádřit, byť anonymně v diskusi.

Mnoho učitelů by rozhodně nemělo problém s natočením své výuky. Ale rozhodně by měli problém s jakýmkoli zveřejňováním na různých sociálních sítích. Protože, pane Čapku, tato spousta učitelů si uvědomuje, jak snadno zneužitelná by tato videa mohla být. A nemusí jít o zneužití, prostě existuje spousta lidí, kteří chtějí žít hlavně svůj život reálný a nechtějí se nechat zavléct někým jiným do života virtuálního.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V Německu a Itálii se zákaz chystá.

Podstatné je pro všechny případy a vždy, jak to mají ve Finsku.
Pytlici nechtějí machrovat nad pro ně přiměřenou mez, protože přece jen jsou v poněkud jiné situaci, že je v čr zřejmě běžné, ale musejí konstatovat, že je mobilní telefony žáků při zkompetentňování žactva v ničem neomezují. Žáci sedí při hodině přímo u počítačů, a tak pytlici ani netuší, k čemu ještě by žákům ty mobily byly. A jak žactvo tráví čas přestávky je pytlikům celkem ukradeno, pokud toto neřve na chodbě u kabinetu přespříliš a pokud pytlikům nekope do dveří toho kabinetu.
Sami pytlici už zapomněli, jak sami ve škole trávili přestávky a ani si nedokáží vybavit, jestli nad nimi o těch přestávkách někdo držel dozor. Pokud ano, pak to mladým pytlikům nijak zvlášť nevadilo. Jen si vzpomínají, že se na průmyslovce chodívalo o velké přestávce do blízkého bufetu na sekanou s vlašským salátem nebo si za školu drobně potáhnout z cigárka.
V každé případě po celou dobu svých studií ani netušili, že existuje něco tak komického jako vševědoucí psychologové, natož aby se jim nějací tajtrlici montovali do života. Snad kromě nějakého buserantního týpka z okresního sekretariátu či uličního výboru.

Nicka Pytlik řekl(a)...

můžeme se začít bavit o partnerském přístupu

Ale to říkají pytlici od nepaměti. Jaképak parnerství, je-li někdo takové trdlo, že se nad ním musí vykonávat nepřetržitý dozor. Až si žákovské parlamenty prosadí zrušení těch dozorů, pak by mohli pytlici o nějaké úrovni parnerských vztahů, třeba tykání, začít uvažovat.

Podle mých zkušeností se učitelé někdy bojí toho, že by se ukázalo, jak učí.

Tak snad kdyby dětinským psychologům někdo naznačil, že technologie záznamu obrazu a zvuku přece jen od posledně poněkud pokročila. Tohle žádný zákaz nepořeší. Tak to asi nebude ten pravý důvod. Spíš jde o konstrukce pominuté mysli. Proč by se učitelé měli bát, když je žactvo vidí a může svědčit od nepaměti. Dnes postačí, když žák sdělí, že učitel močí v koutě, a je to ložený.
Nakonec, za všechna ta léta, co pytlici na žácích systematicky a soustavně páchají zla ze všech zel ta úplně nejvíc nezlovatější, ještě nikoho nenapadlo pořídit nějaký záznam. Vesměs jen ta lidová slovesnost...

Josef Soukal řekl(a)...

Výstižný komentář Kamila Kopeckého z FB:
Hrozná slátanina: "Namísto toho, aby školy žáky učily dodržovat pravidla a zodpovědnost, tak se chovají jako bachaři ve vězení, kde mobilní telefony plošně zakáží a dál se s tím nemažou." Jak kdyby snad školy, které regulují používání mobilů ve výuce, neučily žáky dodržovat pravidla a chovat se odpovědně (viz třeba Scio). Jak kdyby to byly opaky. Stejně tak zaměnit slovo represe (což je násilné potlačení nebo dokonce trest) se slovem regulace (což je normální pravidlo definované ve školním řádu), to je taky moc fajn... ale ono to zní dobře, drsně - když vězení a bachaři, tak represe. Toto fakt ne, školy nejsou černé nebo bílé... Žáci škol, které mají regulováno používání mobilů ve výuce nebo o přestávce, přece mohou se souhlasem učitele bez problému mobil využívat v rámci výuky/přestávky - je to v souladu s omezením. Ať si klidně žáci fotí zápis na tabuli, ať si fotí úkoly, stačí, ať je to se souhlasem učitele a po dohodě s ním, který třeba na fotkách být nechce. Ne bez jeho souhlasu za jeho zády.
Přestávky nechávám stranou, tam už jsem to mnohokrát komentoval, ale výuka je snad jasná...

Josef Soukal řekl(a)...

Jsem proti plošnému zákazu mobilů, ale kdyby bylo MŠMT co k čemu, už dávno spolupracuje s právníky na tom, jak regulovat jejich užívání ve škole tak, aby nebyla narušována vzdělávací a výchovná funkce školy. Školy by měly mít k dispozici právně nezpochybnitelnou sadu regulačních opatření (včetně podmínek, za nichž je mohou využít).

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Eva Adamová řekl(a)...

"Poukazuje i na to, že pro žáky může být mobil také prostředkem k sebeobraně: „Podle mých zkušeností se učitelé někdy bojí toho, že by se ukázalo, jak učí. Zesměšňování žáků, sarkasmus, špatná výuka, řvaní při hodině... Mobil v rukou žáka, který je samozřejmě poučený o pravidlech jeho užívání na síti, by tyto učitele možná zklidnil."

A co tak to otočit, mobil v rukou učitele jako prostředek sebeobrany? Učitelé by mohli např. točit jak se někteří žáci snaží při každé příležitosti zesměšnit nejen je ale i své spolužáky, jak místo počítání příkladů dělají pod lavicí úplně něco jiného, jak řvou o přestávkách a mlátí své spolužáky učebnicí po hlavě hlava nehlava atd. Mobil v rukou učitele by tyto žáky možná zklidnil.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kontrolní otázka, pane psychologu:
Jak se sebeobraňovaly generace předmobilové?

Ivo Mádr řekl(a)...

"jak řvou o přestávkách a mlátí své spolužáky učebnicí po hlavě hlava nehlava"

Kdyby jen učebnicí. Dnes už mají ke své obraně mobil. Pokrok prostě nezastavíš.

Okomentovat