13.4.19

Josef Soukal: Jak hodnotíte zadání letošních maturitních slohovek?

Josef Soukal komentuje na sociální síti Facebook: "Dost jsem se nepohodl s jedním svým dobrým známým ohledně letošního zadání slohovek, vůbec se mu nelíbilo. Zajímaly by mne další názory, stejně jako to, které téma byste si vybrali, pokud byste se ocitli v kůži maturanta. Osobně bych sáhl po Knize, kterou si musíte přečíst - ale letos by mne lákalo všechno. Třeba k vyjádření nalákám i další."
Témata v textové podobě bez nutnosti stahování.

Pište své názory k původnímu příspěvku a můžete i zde.

28 komentářů:

Veronika Valíková řekl(a)...

Vyjádřila jsem se v glose, včerejší MF Dnes. Až pověsím na blog, vložím sem odkaz.

Ygrain řekl(a)...

Mně se docela líbí, škoda jen toho trochu svazujícího výběru knihy v zadání 6 (ale už jsem slyšela, že Dorian Gray komusi velmi sedl). A musím přiznat, že draculovština zadání 1 by mě sváděla k parodii, nejspíš pod vlivem desatera jednání s nemrtvými Stařenky Oggové (..."a když už tam vlezete, nechoďte si pak stěžovat"). Počítá se jako vyprávění s prvky hororu, když to napíšete stylem Pratchetta?

Veronika Valíková řekl(a)...

Tady je slíbený blog, respektive včerejší glosa z MF Dnes, týkající se letošních slohů:

https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=709021

Pro Ygrain: Obávím se, že parodie hodnotitelé uznávat nebudou :). Žánr je žánr, Pratchett je trošku jinde. Tipovala jsem letos fantasy, horor je kousek vedle, ale píše se celkem dobře. Volila bych ho i já, protože vypravování hororů patřilo od dětství k mým oblíbeným zábavám, v tercii měli moji studenti vyprávění hororů za domácí úkol.

Ale jinak tolik nadšená jako kolega Soukal nejsem. Pěkný den.Vladimír Stanzel řekl(a)...

Parodický přístup, stejně jako humor jsou vítány a oceňovány, ovšem pouze tehdy, pokud je jejich užití funkční. Pokud tedy, Ygrain, někdo zvládne psát v Pratchettově stylu, bude mu to přičteno k dobru a získá "bonusové" body. Oni jsou totiž v Cermatu - navzdory všeobecnému pokleslému mínění - inteligentní lidé, praktici, profesionálové, na které drtivá většina jejich kritiků nemá.

Petr řekl(a)...

Asi je to věkem, vybral bych si tu úvahu - zadání č.5. Maturoval jsem v roce 1975. pamatuji si to jako dnes. Psal jsem tenkrát úvahu na ekologické téma. Těžce jsem se tam navezl do místního cukrovaru, který pravidelně otrávil ryby v našem rybníku. Dostal jsem tenkrát dvojku a byl jsem spokojený. Co se týká ruštiny, to už si na písemku moc nepamatuji, ale u maturity jsem si vytáhl umění v SSSR. Byl to boj :-) Nakonec z milosti za tři a byl jsem šťastný jako blecha.
Přiznám se, že bych dnešní státní maturitu z češtiny a ruštiny asi nezvládl. Zato matika, to by byla jiná káva. Já maturoval ještě i z diferenciálního počtu (integrály a derivace). To je dnes jen na některých gymnáziích a není to ani součástí MZ.
Jinak přeju všem maturantům, ať se jim daří a kantorům spravedlivé rozhodování.
PetrK

Jakub Žytek řekl(a)...

Paní Valíková, téma 5 je podle mě míněno jako tzv. záchranné pro ty, kdo některou z uvedených knih nedávno četli a jsou o ní schopni napsat aspoň tři čtyři delší odstavce. Proto jsou tam právě ony kanonické tituly, jelikož u nich lze očekávat co nejširší průnik na straně žáků nejrůznějších škol; nadto je může žák v recenzi srovnat i s jinými díly téhož autora (Tři kamarádi např.)/ období/ tématu nebo jiným zpracováním, pokud ho zná.

Problém vidím spíš v tom, že Vy jednak v podstatě odmítáte kánon, jednak posuzujete vhodnost maturitních témat hlavně podle svého vkusu a/nebo dřívější gymnaziální praxe a vyvozujete z nich argumentačně dost vachrlatý závěr (zvýrazněno mnou):

Z šesti zadání považuji za opravdu vhodná dvě. Stále je to lepší skóre než jaké vykazovala podzimní sada. Z té se dalo vybrat snad jen vypravování o vzniku názvu vesnice či města. Další argument pro to, aby se slohy a ústní vrátily zpět do kompetence škol.

Pro babišoviny MFD ale asi dobré...

Mimochodem, v zadání se uvádí, že má jít o článek s prvky recenze, který představuje jednu z knih jmenovaných ve výchozím textu a doporučuje ji čtenářům webu Milujeme literaturu - webový adresát umožňuje další rozvolnění formálních požadavků na recenzi ("s prvky recenze"), a vychází tedy žákům tím víc vstříc.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Stanzele, bez osobních invektiv bychom se mohli obejít, že....

Pane Žytku, psal jste někdy recenzi? Jakýkoli článek do novin za 110 minut? Píšete, že je to záchranné téma pro ty, kteří knihu nedávno četli - Ok, jistě si ho mnozí vyberou. Ovšem psát tento útvar bez knihy v ruce je poněkud riskantní.

Jinak totéž, co pro pana Stanzela - bez invektiv a útoků bychom se mohli obejít. Jako češtináři. Pěkný den.

Josef Soukal řekl(a)...

Témata uváděná p. Valíkovou by spolehlivě odradila polovinu dnešních maturantů, maturuje sedmdesát procent populačního ročníku, nikoli jen intelektuálové z gymnázií. Nesmysly typu zvažování politických názorů hodnotitele nebo neschopnosti přijmout parodii nechávám stranou, bez toho se zřejmě neobejde žádný autorčin text.
Zvláštní je, že po mně redaktorka chtěla jen pár vět.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Soukale, píšu, že moje témata byla určena pro konkrétní studenty na konkrétní škole. Nikoli pro celý populační ročník. Rozhodně bych se neodvážila dávat tato témata studentům na odborné škole.

Glosu jsem neposílala paní Hrdinové, s tou komunikovala naše předsedkyně. Píšu glosy do MFD tak dvakrát do měsíce. Pěkný den.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Paní Valíková,

psal jsem obecně o drtivé většině kritiků Centra (ti invektivami nešetří a nit na něm nenechají suchou), ne o všech kriticích a ani jmenovitě o Vás. Ale když už jste to načala - Vy byste v práci dokázala zůstat nepřetržitě 14 dnů a spát na karimatce ve spacím pytli? Takhle to totiž kvůli souběhu oprav písemných prací a přijímacích zkoušek v CZVV často vypadá.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Stanzele,

po spuštění státní maturity jsem se při přípravě karet (a v roce 2014 při souběžné přípravě profilovky z čjl) uštvala. Dodnes si nadávám, jak jsem byla blbá.

Každý máme možnost volby.

Mimochodem, pod EDuinským článkem máte reakci na neexistenci profilové maturity z čjl. Klidně Vám ji zkopíruji.

Ještě chci požádat pana Wagnera, aby v diskusi na České škole nepoužíval v souvislosti s Otevřeným dopisem pana Soukala jméno Společnosti učitelů ČJL. Nepodepsali jsme ho, S NÁVRHY NOVELY, KTERÉ SE TÝKAJÍ ZMĚN V ČEŠTINĚ (SLOHY A ÚSTNÍ ZPĚT DO ŠKOL) SOUHLASÍME. Děkuji.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Stanzele, dovolte, abych Vám (coby centrálnímu hodnotiteli) položil dvě otázky:

1. Pokud student napíše funkční parodické vypravování s hororovými prvky na téma děsuplná noc, není to tedy zcela jistě důvod k penalizaci v kritériu 1B?

2. Pokud by maturant napsal vypravování s hororovými prvky na téma děsuplné ráno, byl by to důvod k penalizaci v kritériu 1A? (Noc by třeba byla pouze zcela neděsuplnou předehrou k děsuplnému ránu, kde by se už jednalo o funkční vypravování s hororovými prvky.)

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková,

ale my diskutujeme o dnešní maturitě. Váš příspěvek ukazuje, proč je návrat písemné a ústní maturity do škol problematický - maturitní zadání, hodnocení a úroveň se zcela rozvolní, zkouška ztratí certifikační hodnotu, což je z hlediska zákona její hlavní smysl.
Děkuji za vysvětlení ke glose. Možnost medializovat Vaše názory Vám přeju, jen dodávám, že moje (a nejen moje) snahy o kontakt s médii většinou zůstávají bez jakékoli odpovědi, a to se příspěvky dost úzkostlivě drží faktů. Nevím, jestli je potlačování názorové plurality a nepohodlných názorů více projevem novinářské neprofesionality, nebo narůstající předpodělanosti. Každopádně tenhle stav nevěstí do budoucna nic dobrého, pro nikoho.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Soukale, na idnes visí právě teď Váš komentář k maturitám. Vložený do článku paní Hrdinové. Pokud tedy panu Žytkovi nebude vadit, že je to také mafra :)

Glosa se prostřednictvím starých, čtyřhodinových témat vyjadřuje k těm současným.

Nevím, co je důležitější - aby se gymnazisté naučili dobře psát, nebo aby měli zkoušku s certifikátem? Osobně hlasuji pro to první.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková,

pochopila jste, o čem jsem v souvislosti s publikováním psal? Se žádostmi o mé vyjádření k přechodníkům se přednedávnem doslova roztrhl pytel.
V glose píšete o něčem, co je pro certifikační zkoušku nepoužitelné.
Stávající maturita nikomu nebrání, aby své žáky vyučoval podle jejich předpokladů a schopností; takováto výuka je myslím dokonce výrazem učitelské zodpovědnosti a profesionality. A dobrá výuka je nejlepší cestou k tomu, aby žáci získali certifikát, který - to Vás možná překvapí - v životě také potřebují.

Veronika Valíková řekl(a)...

Myslíte certifikát za napsání hororového příběhu? Nic proti hororům, věnovala jsem jim vždy v tercii a kvartě několik domácích slohů a mluvených projevů, rozebrala obranu proti upírům, pobavila se o Draculovi a v oktávě o moderních hororech (Levin, Bradbury, King). Ten žánr miluji. A pro Ygrain, komunikaci s nemrtvými nezlehčuji. Občas někdo ten svět zachránit musí.:)

Ale proč by měl být certifikát za dvouhodinový hororový příběh hodnotnější než maturita, při níž student napíše čtyřhodinovou esej o spisovatelích či boji proti lhostejnosti. A že by si gymnazisté ty čtyřhodinovky zase zasloužili.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková,

zkuste si neupravovat to, co jsem napsal. Pro dnešek se z další diskuse omlouvám, čekají mne slohovky nematurantů.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Oprava ke komentáři z 13. dubna 2019 20:22

1. Pokud student napíše funkční parodické vypravování s hororovými prvky na téma děsuplná noc, není to tedy zcela jistě důvod k penalizaci v kritériu 1A?

Nicka Pytlik řekl(a)...

funkční parodické vypravování s hororovými prvky na téma děsuplná noc

Mít pytlici takové možnosti za jejich mladých let, to by se maturovalo jedna radost.
Namátkou, poprvé společně sdílené lože s dívkou...

Josef Soukal řekl(a)...

Pro Pytlika:

Nebyla to sice práce maturitní, ale slohovku na Vámi nastíněné téma - neparodickou - jsem už hodnotil.
Češtinář se coby čtenář slohových prací o žácích leccos dozví. Občas ke mně chodí třídní na výzvědy.

Jiří Lukáš řekl(a)...


Pane Soukale, vy fakt máte ve Vaší škole učitele, kteří vyzvídají, co děcka píšou do slohovek? Zvlášť když by šlo o nějaké takové téma, které zmínil N. Pytlík, tak by mně to přišlo docela úchylný. Ale i jinak je to divný. Jak reagujete, když na ty výzvědy přijdou?

Ygrain řekl(a)...

Inu, pane Lukáši, nemohu mluvit za pana Soukala, ale kolegu, který by přišel zjišťovat studentovu techniku a úspěšnost, bych vykopla ze dveří. Kolegu, který by přišel z lidského a profesionálního zájmu o studenta, který má zřejmě nějaké problémy, bych poctila důvěrou. Já totiž ve slohovkách taky na ledasco narazím, a obvykle třídního rovnou informuji.

Josef Soukal řekl(a)...

Ygrain, popsala jste to přesně.

Jiří Lukáš řekl(a)...


Ygrain, předpokládám, že tímto způsobem řešíte takové záležitosti jako sebevražedné sklony, trestné činy a podobné věci. Ano? Zároveň předpokládám, že neinformujete třídního například o tom, že ten a ten student o něm píše nehezky. Nebo že Vám nejde o to, abyste uspokojila jeho zvědavost ohledně novinek a drbů. Když by třídní chodil na takovéto výzvědy, vykopla byste ho ze dveří, ne?

Ygrain řekl(a)...

Pochopitelně, pane Lukáši. A nechápu, proč insinuujete, že pan Soukal a třídní na jeho škole snad dělají něco jiného. Protože kdybych to chápala, pomyslela bych si o vás něco velmi nepěkného.

Jiří Lukáš řekl(a)...

To jsem rád, Ygrain, že jsme si to vyjasnili. A jsem rád, že když p. Soukal píše "Občas ke mně chodí třídní na výzvědy", myslí to právě tak, jak jsme si řekli.

Josef Soukal řekl(a)...

Z komentářů na FB:
(...) Také bych si vybrala, nemám problém.
Moji studenti si vybírali nejčastěji vypravování, potom úřední dopis (jsme obchodní akademie, tak se to nabízí). Méně zastoupený byl úvahový text a článek s prvky recenze. Líčení myslím z mých studentů nepsal nikdo.
Jediný problém, který se u dvou studentů vyskytl, bylo chybně přečtené slovo. Místo hororové prvky četli "hovorové" prvky.
-
(...) Zdá se mi to v pohodě, ale není mi devatenáct, životní zkušenost hrají roli. Spíš by mě rozhodilo, že musím psát tužkou, kterou nemám ráda.
-
(...) Co jsem se bavila s jednou kolegyní, tak např. problém viděla v tom, že připravovala studenty na určité slohové útvary a ony tam nebyly. Zmiňovala reportáž a charakteristiku.
A potom problém "fake news" - prý Co to je?... co k tomu jaksi dodat...

Josef Soukal řekl(a)...

Z FB 2:
(...) Vybrat se dalo, skoro všichni psali vyprávění. Výhrady samozřejmě mám - stokerovský úvod dobrý, ale Cermat si mohl dát víc práce s vlastní stylistikou, ty krátké věty bez energie bych dětem v jejich textech vytkla. Dlouhodobě nechápu vášeň pro líčení, dobrá lyrická próza je hrozně těžká, málokdo se vyhne klišé. Úvaha dobrá, jen bych vybrala drsnější příklad a orientovala to na napětí mezi legalitou a legitimitou, takhle se jen těžko dalo vyhnout moralizování. U recenze bych to neomezovala na kladné doporučení. Fake news taky dobré téma, nevím ale, zda si Cermat uvědomuje, že podstatná část dětí nečte "společenské časopisy", možná by byla vhodná přesnější specifikace.
Ale celkově jsem byla spokojená.
-
(...) Pohled loňského maturanta - lepší témata než jsme měli loni. Vybral bych si knihu - Na západní frontě klid, Jinak by si vybral Jinak charitativní dopis. U líčení bych viděl problém se slovní zásobou a některé by mohl zmást ten Čapek. Děsuplná noc by mohla být taky oblíbená. A z mého pohledu bych ještě přemýšlela na fake news.

(...) Mně se témata letos příliiš nelíbí, u vyprávění si museli dát studenti velký pozor, aby zpracovali vše, co je v tom textu- od příběhu jedné noci po amulet a pana T. , což vím, že v tom stresu může být dost problém. S dalšími tématy problém nemám, spíš se smáli, že už tam místo Modré naděje mohli dát Snědou tíseň a bylo by to dost aktuální :-D.Témata publicistického stylu podle mne cílila na gymnazisty. A nabízí se kacířská otázka? Nesměřijeme k centrálnímu seznamu knih, které by měl středoškolský student přečíst?.... Všeobecně si myslím, že tato témata letos nahrávají více gymnazistům, neš studentům středních odborných škol.

Okomentovat