8.4.19

Janetta Roubková: Každý rok spáchá v Česku sebevraždu kolem 40 dětí. Pomoci by měla nová výuka na základních školách

Postoj k vlastnímu tělu, mezilidské vztahy nebo duševní zdraví. O tom všem by se brzy mohly učit děti na druhém stupni základních škol. Počítá s tím plán Národního ústavu duševního zdraví, ministerstva školství i zdravotnictví. Mimo jiné má tento program předcházet sebevražedným pokusům u dětí. Každý rok tímto způsobem totiž zemře kolem čtyřiceti mladistvých a tragickou bilanci se dlouhodobě nedaří snižovat.
Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Půjde o psychosociální výchovu, která by se měla stát součástí učiva základních škol. Zaměřovat se bude „na uvědomění, na znalosti o tom, že mám nějaký vnitřní svět, psychiku, emoce a že to nějakým způsobem pracuje. Že potřebuji dostat nějaké schopnosti a s tím, co se mi děje, nakládat – to znamená osvojit si nějaké relaxační techniky, vědět, jak pracovat s frustrací, těžkými emocemi,“ říká Petr Winkler.

Předmět by se měl na školách učit jednou týdně po dobu půl roku. Jakým způsobem ho školy uchopí, bude na nich.

„Jak by mohl být program prakticky vyučován, bude záležet na jednotlivých školách a jejich pedagozích, pokud ho zvolí jako cestu, kterou budou naplňovat například cíle osobnostní a sociální výchovy, klíčové kompetence, či jiné cíle základního vzdělávání. Prozatím je program koncipován pro 2. stupeň základních škol, konkrétně páté a šesté třídy,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

10 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Půjde o psychosociální výchovu, která by se měla stát součástí učiva základních škol. Zaměřovat se bude „na uvědomění, na znalosti o tom, že mám nějaký vnitřní svět, psychiku, emoce a že to nějakým způsobem pracuje. Že potřebuji dostat nějaké schopnosti a s tím, co se mi děje, nakládat – to znamená osvojit si nějaké relaxační techniky, vědět, jak pracovat s frustrací, těžkými emocemi,“ říká Petr Winkler.

Konečně nějaká nová (další) výchova. Hlavně aby to inovátoři RVP stihli začlenit, protože čas kvapí a inovovaný RVP by se měl brzy začít realizovat. Nebo ne?

Jiri Janecek řekl(a)...

Prominte trochu cynismu, ale kolik deti prejede rocne auto? Na to bude predmet kdy?


"Předmět by se měl na školách učit jednou týdně po dobu půl roku. Jakým způsobem ho školy uchopí, bude na nich."
Ma neco takoveho smysl? Muze to skola uchopit jako repetitorium treba matiky?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale jakýpak cynismus?
A jak se bude takový předmět klasifikovat?
Žák, který v průběhu klasifikačního období sebevraždu nespáchá, bude hodnocen výborně, v opačném případě nedostatečně. Pak tu ještě poletuje odpovědnost učitele příslušného předmětu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pane Pytlík, co opravky v případě nedostatečné?

Nicka Pytlik řekl(a)...

co opravky

Okamžitě nepřímá masáž srdce a volat neprodleně rychlou.
Pytlici nechtějí zlehčovat až tak závažné téma zlehčovat, ale jsou z toho celí rozpačití. Jen aby na děti nezačaly padat deprese už jen z toho vyučovacího předmětu.
"Poslouchej Radku, dnes vypadaš nějak přešle. Nemáš ty nějakou depku, či co? Pojď k tabuli, budeš dělat figuranta... Tak děti, napište si do sešitu téma dnešní hodiny: Jak snadno a rychle rozpoznat psychicky vyšinutého člověka.
Přestaň hýkat, Semeráde, a nechovej se jako debil! Kdo z vás zná nějakého pomatence? Tak třeba ty, Verčo. Dědečka? Tak nám popiš, jak dědeček vyvádí, když to na něj přijde."

Eva Adamová řekl(a)...

Jo, jo, zaveďme to a začnou nám páchat sebevraždu i děcka, která by to před tím ani nenapadlo.

Ygrain řekl(a)...

A nebylo by lepší zajistit, aby měla každá škola vlastního psychologa a speciálního pedagoga, případně i víc než jednoho? Že by byli na místě odborníci, kteří by podchytili nejrůznější problémy hned v zárodku? Kteří by namísto namísto nicneříkající výchovy pořádali různé aktivity zaměřené na stmelování kolektivu, rozvíjené komunikace a spolupráce?

- Jo, pardon, to by vyžadovalo dlouhodobou koncepci a peeeenízeee...

Zen řekl(a)...

https://www.youtube.com/watch?v=2YU7rCqzHW0

Jana Karvaiová řekl(a)...

Opet se vsechno prehazuje na skoly. Naruseni psychiky je zavazne. Malo kdo to chape. Proto by mel byt v dosahu kazdeho dostatek klinickych detskych( ale i pro dospele) psychologu. Neni a nebude. Rozhoduji zdravotni pojistovny, ktere maji dojem, ze ten jeden na okres staci.
Dalsim pruserem jsou rodiny. Rozvracene, neusporadane. Neuroticti rodice, co ziji vedle deti a ne s nimi. Rodice, co musi makat tri smeny casto za skoro minimalni mzdu. Kde brat cas a energii na cas s detmi?
Ohromny vliv medii na dusi ditete. Kdo nema instagram je debil. Kdo nevi, kdo je Kovy je debil. Kdo netoci vlastni videa o prdu je debil. Kdo to ma vsechno stihat?
A do toho lhostejna a netecna spolecnost podporujici borecky, kteri hraji ve filmech pro dospele, rozebirajici svalovou hmotu toho ci onoho, davajici duraz na dnesni “ hodnoty” typo drzost, agrese, vlezlost, voprasklost, drsnost, bezpohlavnost, nevazanost na nikoho a na nic.
Vzhuru za lepsimi zitrky!

Rosťa řekl(a)...

Nevím, jestli má nějaký smysl zveřejňovat zde nějaké komentáře, ale budu se utěšovat myšlenkou, že je třeba někdo kompetentní čte.
Skutečnost, že počet sebevražd u dětí roste, je smutná, ale zavádění do škol předmětu, jehož cílem by mělo být tento čin dětem rozmluvit, nevidím jako dobré řešení. Podle mě by se měly odstraňovat příčiny, které děti k takovým myšlenkám a činům vedou. Patrně nebude něco v současné společnosti v pořádku, když mají děti, které v ní žijí, sebevražedné myšlenky.
Když se zjistilo, že vznik ozonové díry způsobují freony, kterými se plnilo chladicí zařízení ledniček, tak se také nepouštěly do ovzduší další nějaké látky, které by negativní působení freonu eliminovaly, ale přestal se freon používat.
Zrovna tak by i zde mělo dojít k takovým změnám ve společnosti, aby u dětí, které v ní vyrůstají, nedocházelo k potřebě sahat si na život.
Nemůžu se zbavit dojmu, že se některá opatření, která mají za úkol děti chránit, zcela míjejí účinkem. Pamatuji doby, kdy děti mohly kupovat cigarety i alkohol. Jsem přesvědčen, že se tehdy řešilo méně případů, kdy se děti staly na cigaretách závislé a nebo pravidelně konzumovaly alkohol. A to bylo dětí ve společnosti mnohem víc, než je dnes.
Mnohdy mi dění v současné společnosti připadá jako v Kocourkově. Na jedné straně existují týmy odborníků, kteří doporučují, jak mají vypadat reklamy, aby ovlivnily co nejvíce lidí; na druhé straně jiné týmy odborníků učí lidi (děti) těmto reklamám nepodléhat.

Okomentovat