10.4.19

Jana Kunšteková: Velká zpráva ministerstva školství objevila Ameriku. Kvůli inkluzi se zhoršila efektivita výuky

Dočíst se o tom lze v dokumentu Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 – 2023 v kategorii "problémy". Tento dokument připravilo ministerstvo školství pod vedením současného ministra Roberta Plagy (ANO). Kdo by to byl řekl. Taková úžasná myšlenka - všichni mají právo vzdělávat se společně! Žádná diskriminace, žádné vyloučení! A nastane ráj.

Z článku na iPrima.cz vybíráme:

Asociace speciálních pedagogů si mnohokrát stěžovala, že na jejich názory nebyl při přípravě inkluzivní vyhlášky brán zřetel, o řadových učitelích nemluvě. Zato různé spolky ředitelů škol, často čítající několik desítek lidí, a další nepočetná sdružení, například EDuin, která byla ochotna ambiciózní ministryni Valachovou podpořit, poradní hlas měly. Bylo to jednoduché - kývači byli přizváni, odmítači nikoli. Bohužel ke kývačům patřily i školské odbory pod vedením Františka Dobšíka, který dodnes působí dojmem, jako by ministrům školství přímo odečítal přání ze rtů. Nevím, co na to odboráři - učitelé. Žádného totiž neznám.

Inkluze byla zavedena od září roku 2016. Máme ji tedy již třetím rokem. A ministerstvo školství přiznává - nejen že vše stojí hodně peněz, ale ještě to "zhoršuje efektivitu výuky"!

Tento výrok mi připomíná nesmrtelného strýce Františka z Jirotkova Saturnina. Tento muž také musel vše vyzkoušet sám a na zavedené autority nedbal. Na poli chemie se vydal ku slávě metodou pokus - omyl. "Například také zjistil, že lít vodu do kyseliny je blbost, ačkoli mohl tento poznatek, korektněji vyjádřený, najít v učebnici chemie pro nižší třídy škol středních, aniž by si přitom popálil prsty a zánovní vestu".

Tak i ministerstvo školství mohlo naslouchat radám předsedy ASP Martina Odehnala, dalších odborníků na vzdělávání žáků se speciálními potřebami a zkušenostem učitelů, a nemuselo si popálit prsty a pověst.
2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Jen pro upřesnění, paní Kunšteková jen opatrně zmiňuje nejinkluzivnější školu v Praze. Takže jen pro upřesnění, jedná se o ZŠ Vratislavova, a jelikož mám s touto školou určité zkušenosti, nezbývá mi než konstatovat, že lituji šikovné děti, které spadají do jejího obvodu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kvůli inkluzi se zhoršila efektivita výuky

To doopravdy není ale vůbec žádná katastrofa!
Podstatné je, že kvalita je setrvalá...

Málokdo se tehdy odvážil něco říct nahlas

Málokdo?
Málomocný málokdo z málokterého máloměsta. Pytlikům vychází, že to jsou pytlici.

Okomentovat