14.4.19

Jan Sedlák: Škola je o řádu a systému. Výuka má do sebe zapadat jako ozubená kola

Libor Doležal se před čtyřmi lety stal ředitelem umělecko-průmyslové školy sklářské v Železném Brodě, kterou sám coby student navštěvoval. Sklářský výtvarník žijící a tvořící na Malé Skále vystavoval svá díla v Praze, ale i Německu či Finsku, kde absolvoval i výměnný pobyt. Jak ale říká, Železný Brod a Malá Skála především, to je kraj, ve kterém by rád zůstal nadobro. Nyní se intenzivně připravuje na oslavy stého výročí vzniku sklářské školy v Železném Brodě.


Z článku v Jablonecký.Deník.cz vybíráme:

Studenti sklářské školy působili vždy tak nějak volnomyšlenkářsky. Bylo to už za vás?

Určitě. S odstupem času vnímám, že jsme byli zejména vizuálně jiní. Myslím si, že se sklanda tou svou výtvarnou půlkou odlišuje od cítění běžných středoškoláků. Celkový duch je zkrátka jiný. Už za dob studia jsem vnímal školu jako takový chrám, který žije svým vlastním životem a není součástí města, což dnes chápu úplně opačně.

V současné době se sklářská škola výrazně zapojuje do kulturního dění ve městě. Pamatujete si vy na něco takového z dob studia?

Já jsem tady studoval v letech 1991 až 1995. A nevybavuji si, že bychom byli součástí železnobrodské komunity. Ale třeba to byl jen můj tehdejší pocit. Dnes je spolupráce jak s městským úřadem tak místními spolky na vysoké úrovni. Jsme jako spojené nádoby a profitujeme ze vzájemné spolupráce.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Jo, a pokud nezapadá, tak to drhne. A ještě by to chtělo občas namazat, ale to bohužel není čím, protože není za co.

Okomentovat