29.4.19

DVTV: Státní maturita je špatně, úroveň je strašně nízká, říká učitel matematiky z Youtube

Matematický mozek se dá naučit, lidé nejsou hloupí na matematiku, jen z ní máme strach. Matika je hrozně důležitá, když jí rozumíte, když máte matematické myšlení, zlepší vám to život. Státní maturita i přijímačky jsou špatně, neučíme matiku, jen připravujeme na zkoušky a podřizujeme výuku tomu, aby děti udělaly jeden test, říká Marek Valášek, zakladatel webů MathematicatorLearntube, internetový i skutečný učitel matematiky. Dodává, že úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká, studenti pak prý mají problémy udržet se na vysoké škole.
Video na Aktuálně.cz.31 komentářů:

Oldřich Botlík řekl(a)...

Úplně stejné argumenty platí také pro výuku českého jazyka a literatury a pro plošné zkoušky ověřující její výsledky.

Zjevně přibývá učitelů i neučitelů, kteří v záležitostech přijímacích a maturitních testů mají jasno, a dokonce se k nim veřejně vyjadřují tak, že jejich slova mají hlavu a patu a jsou srozumitelná.

Jsem rád, že DVTV pomáhá šířit kvalitní myšlenky.

poste.restante řekl(a)...

Vám, že se asi ptám zbytečně, pane Botlíku, ale uvažoval jste někdy i o možnosti, že "hlavu a patu" má i názor, se kterým právě Vy osobně nesouhlasíte?

Že prostě existují problémy, na které mohou mít lidé jiný názor, aniž by ti "druzí" byli hlupáci a jen ti "správní = se stejným názorem" mají "kvalitní myšlenky"?

A souhlasíte tedy i s tím, že maturitní úroveň je "strašně nízká"?

Pan Valášek má v mnohém pravdu a s lecčíms z toho, co říká, se dá souhlasit.
Například věty o "zapálenosti" kantora pro svůj předmět bych klidně podepsal.

Pokud se ale maturit a přijímaček týče, vidí problém jen ze svého, poněkud zúženého hlediska a pomíjí širší souvislosti.
Navíc zcela opomíjí certifikační charakter maturitní zkoušky.

Takže až se přestanou tisknout maturitní vysvědčení na papír s vodoznakem a se státním znakem republiky, ať si dělá škola maturitu třeba z štepování ponožek. Do té doby …

A mimochodem, ve školní části maturity z matematiky si už dnes přece může škola stanovit náročnost dle své úvahy a zaměření.V. řekl(a)...

úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká,
Souhlasím. A proto má maturitu plno lidí, kteří si ji nezaslouží. A proto máme plno nevzdělaných a neschopných vysokoškoláků. A plno "pracovních" míst, aby se uplatnili...
Stačí se podívat na telefonní seznamy jakýchkoli úřadů, stačí se podívat na množství státem dotovaných neziskovek...

Pepouš řekl(a)...

V rozhovoru zazní, že dvě úlohy z přijímacích testů na SŠ jsou dohromady za 8 bodů, takže z 30 možných bodů jich pak zbývá už jen 22. To už vypadá zásadně. Jenže z jednoto testu lze získat 50 bodů. Takže počty nesedí. Tolik okrajem ke kvalitě šířených myšlenek.

Znovu bych se chtěl vyjádřit k jednotným přijímacím zkouškám z matematiky. Můj názor je ten, že současné testy jsou velmi kvalitně připravené, ověřují základní znalosti a čím dál více i schopnost tyto znalosti použít. Objevuje se více úloh vyžadující více myšlenkových operací a nikoli jen prosté využití nacvičených postupů. Díky těmto úlohám se nedá na tyto testy jen tak snadno připravit na poslední chvíli. A mě žádné testy neříkají co a jak mám učit a už vůbec mě do ničeho nenutí. Naopak. Díky tomu, co v hodinách s žáky děláme a probíráme, tak nemám sebemenší potřebu výuku nějak na testy upravovat. Možná ale jo. Mnoho úloh v testu je tak zajímavě pojatých, že mě to naopak inspiruje vytvářet úlohy, které vyžadují více přemýšlení a méně nacvičených postupů. Ale i ty jsou nutné - rovnice, zlomky, procenta, převody jednotek...

Pane Botlíku, jaký máte názor na placené kurzy připravující žáky na přijímací zkoušky?

Eva Adamová řekl(a)...

"Matematický mozek se dá naučit, lidé nejsou hloupí na matematiku, jen z ní máme strach."

Pan Valášek vyučuje na gymnáziu a tento jeho názor má zřejmě původ v tom, že zná jen myšlenkovou úroveň gymnazistů, v tom, že má poněkud zúžený pohled na věc. Kdyby vyučoval na základní škole, kde se nacházejí děti od IQ 70 po ta nejvyšší, nemohl by tuto větu nikdy vyslovit.

Eva Adamová řekl(a)...

"Dodává, že úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká, studenti pak prý mají problémy udržet se na vysoké škole."

Ano úroveň státní maturity z matematiky je nízká, ale že by to způsobovalo problémy studentů na VŠ? Tady bude spíše na vině:

1. mizerná intelektuální úroveň studentů hlásících se na technické a další obory vyžadujících k absolvování matematiku (je potřeba si uvědomit, že na technické obory berou v kolech vypisovaných o prázdninách každého, tedy i ty, kteří se nikam jinam nedostali)
2. stále se zvyšující absence sředoškoláků, jestliže student chybí na každé třetí hodině matematiky, ztrácí nit a nemá na co navázat
3. absence povinné výuky diferenciálního počtu na SŠ
4. situace, kdy není maturita z matematiky povinná způsobuje, že se jí studenti v průběhu studia nevěnují s potřebným úsilím

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematický mozek se dá naučit

Matematický mozek by se měl dát naučit. Ale co? Asi nejspíš matematematiku. To jakože třeba jazykový mozek se dá naučit jazyky. Nebo hudební mozek se dá naučit hudbu. Má-li člověk nohu, dá se naučit skákat po jedné noze.
Pytlici to nemají ničím podložené, ale přijde jim, že lidé matematicky nadaní, jsou i dobří hudebníci. Nejsou si ale jisti, jestli to platí i naopak. To jest, že lidé hudebně nadaní jsou i dobří matematici. Chtělo by to nějaký výzkum.

absence povinné výuky diferenciálního počtu na SŠ

Pytlici mydlili začátkem sedmdesátých let na průmyslovce derivace a integrály, jen to lítalo. Ale to bylo období hluboké normalizace. Takže radši nic. Svět se mění překotně. Hloupne o překot.

Ferda44 řekl(a)...

ANO - maturitní úroveň, a to i matematiky je nízká...
Ono když má mít povinně maturitu každý učeň tzv. maturitních oborů či za dva roky každý žák jakékoliv nástavby, tak to snad ani jinak být nemůže.
Problém asi nebude primárně v úrovni maturit, ale v rozhodnutí co a proč má maturita být...

Jana Karvaiová řekl(a)...

TEda já jsem byla na matiku trochu trotl. Ale derivace a integrály mi do mozku nějak skočily samy a já se konečně občas blýskla u tabule. Takže klidně, ať je znovu zavedou, když je zvládali lidi jako já.

Oldřich Botlík řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Oldřich Botlík řekl(a)...

ad poste.restante

Uvažoval jste někdy i o možnosti, že "hlavu a patu" má i názor, se kterým právě Vy osobně nesouhlasíte?

Sice nevím, jak to logicky souvisí s mým postojem k názorům pana Valáška, ale takových názorů je samozřejmě plno. Bohužel k nim obvykle nepatří ty vaše.

ad Pepouš

Jenže z jednoto testu lze získat 50 bodů. Takže počty nesedí. Tolik okrajem ke kvalitě šířených myšlenek.

To asi nebyla hlavní myšlenka rozhovoru, že. Navíc s tím číslem myslím přišel pan Veselovský (už se mi nechce pouštět to znovu) a dokážu si představit, že to pan Valášek buď přešel schválně, nebo tu chybu nepostřehl, protože se soustředil, aby ve vymezeném čase řekl, co chce říct. Víte, ono to před těmi kamerami není úplně jednoduché…

Jaký máte názor na placené kurzy připravující žáky na přijímací zkoušky?

Nejšílenější mi připadalo, když řada středních škol kupovala přijímací testy od subjektu, který současně prodával žákům různé možnosti, jak se na ty testy připravit. Řekl bych, že šlo o jasný důvod odvolat ředitele každé takové školy, byl jsem však zřejmě s takovým názorem zcela osamocený. Důvod je snad naprosto zřejmý: onen subjekt nikdy nemůže vyvrátit podezření, že žákům vlastně dopředu prozrazuje, co v přijímacích testech bude. A ředitel školy, která si ty testy kupuje, tedy nedokázal zajistit rovné podmínky pro všechny.

Jenomže jsem asi do současných poměrů příliš útlocitný. Například lidé připravující státní maturitu využili svých interních znalostí a už kolem roku 2000 zpracovali sbírky testových úloh z různých předmětů pro chystanou státní maturitu. Aby toho nebylo dost, sbírky vydávalo nakladatelství TAURIS, zřízené jako organizační složka Ústavu pro informace ve vzdělávání, který měl původně přípravu státní maturity na starosti. Řada komerčních nakladatelství měla za to, že jim TAURIS nekale konkuroval.

Pepouš řekl(a)...

Určitě to nebyla hlavní myšlenka rozhovoru. Jenže podle pana Valáška jsou jednotné přijímačky i maturita špatně. V pořadu se řešily dvě vybrané úlohy z přijímaček a závěr byl ten, že jenom tyhle dvě úlohy připraví žáky o 8 bodů ze 30. Takže to vyznívá jako silný argument proti přijímačkám. Reálně 8 bodů z 50 už není tak hrozné. Navíc o body žáky nepřipraví úlohy, maximálně žák sám. A u přijímaček nejde o počet bodů v jednom testu, jde o to získat v součtu více bodů než ostatní a na zvolenou školu se dostat. Nic víc, nic míň.

Se 30 body přišel pan Veselovský, pan Valášek mu je nerozporoval. Důvody mohou být různé a klidně i ty, které uvádíte. Nicméně člověk, který se snaží proti něčemu vystupovat, by si na to měl dát pozor. Ale stane se. Mě zaráží mnohem více jedna věc a proto jsem se vás ptal na názor ohledně placených kurzů.

Státní maturita i přijímačky jsou špatně, neučíme matiku, jen připravujeme na zkoušky a podřizujeme výuku tomu, aby děti udělaly jeden test,říká Marek Valášek, zakladatel webů Mathematicator a Learntube, internetový i skutečný učitel matematiky.

... říká pan Valášek, který nabízí placené kurzy z matematiky, včetně přípravy na přijímací zkoušky ...

Josef Soukal řekl(a)...

"Nejšílenější mi připadalo, když řada středních škol kupovala přijímací testy od subjektu, který současně prodával žákům různé možnosti, jak se na ty testy připravit. Řekl bych, že šlo o jasný důvod odvolat ředitele každé takové školy, byl jsem však zřejmě s takovým názorem zcela osamocený. Důvod je snad naprosto zřejmý: onen subjekt nikdy nemůže vyvrátit podezření, že žákům vlastně dopředu prozrazuje, co v přijímacích testech bude. A ředitel školy, která si ty testy kupuje, tedy nedokázal zajistit rovné podmínky pro všechny."

Tento "nejšílenější" stav trvá už řadu let u přijímacího řízení na vysoké školy. Kdepak je ta záplava článků, v nichž se O. Botlík k těmto šílenostem přijímacího řízení vyjadřoval či vyjadřuje?

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě jedna pěkná myšlenka O. Botlíka, z diskuse o maturitách z r. 2010:

"Petr Kamberský: Vysokoškolský diplom je také „státní certifikát“, a nekončíme školu jednotnou zkouškou. Je přece moje věc, zda jsem doktorem filozofie z Horní Ředkve, nebo Univerzity Karlovy. Proč to nemůže být tak i na školách středních?

Oldřich Botlík: Přesně. Ten systém funguje, nevykazuje žádné vážné potíže a není nutné ho měnit."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/noviny/pulka-naroda-je-ctenarsky-negramotna.A101106_000090_ln_noviny_sko

Pepa řekl(a)...

K bodu 3. absence povinné výuky diferenciálního počtu na SŠ paní EA:

před lety (no někdy tak koncem devadesátých, fakt si to nepamatuji přesně a ani přibližně, ale bylo to v době, kdy jsem na takové akce ještě jezdil) jsem se účastnil diskusně exkurzní akce na FEL v Praze (nejdřív diskuse o výuce M na SŠ a jak by si to na FELu přáli a pak exkurze do jejich laboratoře vysokého napětí nebo jak to nazývají, taková ta plechová místnost se spoustou ZAJÍMAVÝCH zařízení). No a při té diskusi se nechal slyšet zástupce FELu ve smyslu "netlačte do nich zbytečně derivace a integrály, ty my si je naučíme tady, jen se postarejte, aby dobře uměli úpravy výrazů, logaritmy a goniometrii."
Už tehdy ještě v osnovách a dodneška v ŠVP máme i difInt počet, ale často si na toho pána vzpomenu. Ono když se povedla třída a mohli jste si zalimitovat, zaderivovat a zaintegrovat a ukázat, jaká je to paráda, ta matyka, tak to byla krása. Jenže kdeže loňské sněhy jsou.... Takže chápu povzdechy a kdyby se podařilo zase vrátit úroveň žactva maturujícího na úroveň doby před takovými dvaceti lety, to by bylo panečku něco. Jenže je tu ta zapeklitá otázka - jak to zařídit? Obávám se, že na to (slovy pana NP) naši experti, auditoři a ... (teď si nemůžu vzpomenout, koho vždy jmenuje) těžko vyplodí smysluplnou odpověď...

Oldřich Botlík řekl(a)...

ad Pepouš

Netuším, JAK pan Valášek připravuje zájemce na přijímací zkoušky. Pokud není současně autorem úloh do přijímacích testů, nevidím v tom, co píšete, vážnější problém. O jeho kurzy je nejspíš zájem, což svědčí o tom, že existuje hodně žáků, kteří se domnívají, že by mohli umět matematiku lépe, než se naučí od svého učitele na škole.

Pokud jde o vliv obou zkoušek, vím i o tom, že učitelka matematiky na prestižním gymnáziu začala dávat žákům namísto klasických písemek zaškrtávací testy. Pan Valášek měl nejspíš na mysli něco podobného. Mě v rozhovoru zaujalo především jeho vyjádření proti unifikujícím dopadům plošných zkoušek.

To, že se přijímačky líbí třeba vám, přece ještě neznamená, že vyhovují jiným dobrým učitelům matematiky.

Eva Adamová řekl(a)...

"O jeho kurzy je nejspíš zájem, což svědčí o tom, že existuje hodně žáků, kteří se domnívají, že by mohli umět matematiku lépe, než se naučí od svého učitele na škole."

Jste na velkém omylu, bohužel spíše existuje stále více žáků, kteří mají velké absence, a žáků, kteří ve škole nedávají pozor a nepracují, přičemž se domnívají, že je před propadnutím či čtverkou z matiky zachrání internetový kurz. Těch, kteří si internetovými kurzy dolaďují své znalosti je minimum.

Ivo Mádr řekl(a)...

Při současné dotaci matematiky v učebním plánu ZŠ,SŠ (druhá největší po Čj) je nutné prověřovat i nadále znalosti matematiky u přijímacích zkoušek na SŠ a zajistit totéž v maturitním testu. Dodnes nechápu z jakého důvodu byla povinná maturita z matematiky před téměř třiceti lety zrušena.

Ivo Mádr řekl(a)...

Když dnes dáme průměrnému studentovi VŠ nebo žákovi 4.ročníku SŠ libovolný příklad z prvního vydání Bělouna , tak budeme hodně plakat. Kde se stala chyba? Dříve to běžně spočítal průměrný žák osmé třídy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ve škole nedávají pozor a nepracují

Kdyby jen to.
Mnozí dávají okázale nejevo, jak to mají v paži, na háku, jak na to bodají, dlabou, a pytlici nevědí, co ještě. Aby pak vyprávěli, jak je výuka nesrozumitelná, nezábavná, překotná, jak není dost času na řádné procvičování, jak se jim nikdo nevěnuje individuálně, jak nemohou pracovat svým tempem, promýšlet neotřelá řešení, a především jak jim není dopřáno, aby zažívali pocit úspěchu.
Rodiče jim pak ze samé lásky a sebeobětování se zaplatí drahé doučování, kde jim toho neřekou o mnoho víc, než jim říkali ve škole, ale protože dítkům už do botek teče, začnou konečně něco málo dělat, což zpravidla postačí, aby tak nějak prolezli. Naprosto jasný doklad toho, že za všechny ty problémy může ten debil matikář.
Což nakonec dávno dovodili ze svých výzkumů odborníci na vzdělání, konzultanti, aditoří a zejména pak karnevaloví čepičáři.

Pepouš řekl(a)...

Pokud jde o vliv obou zkoušek, vím i o tom, že učitelka matematiky na prestižním gymnáziu začala dávat žákům namísto klasických písemek zaškrtávací testy.

Je to všude stejné, v každém povolání se najdou dobří, průměrní i špatní. Takže konkrétní jednotlivé zkušenosti mohou ukázat, že se někdo učí matematiku nevhodně, ale to nutně neznamená že je to běžné.

To, že se přijímačky líbí třeba vám, přece ještě neznamená, že vyhovují jiným dobrým učitelům matematiky.

Proto píšu, že je to můj názor. Líbí se mi připravené úlohy. Systém přijímacího řízení by se měl řešit asi více z pohledu středních škol než těch základních. To je na delší debatu.

Netuším, JAK pan Valášek připravuje zájemce na přijímací zkoušky. Pokud není současně autorem úloh do přijímacích testů, nevidím v tom, co píšete, vážnější problém. O jeho kurzy je nejspíš zájem, což svědčí o tom, že existuje hodně žáků, kteří se domnívají, že by mohli umět matematiku lépe, než se naučí od svého učitele na škole.

Osobně je mi celkem jedno, jestli někdo nabízí nějaký placený kurz. Pokud je někdo ochoten přistoupit na danou cenu, nemám s tím problém. Vadí mi ale, že na jednu stranu se vyjádří tak, že přijímací řízení nepříznivě ovlivňuje výuku matematiky na škole a pak nabízí kurz, který dělá přesně to samé. Místo matematiky nabízí přípravu na testy. Placenou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Proste a jednoduse. Je snaha udelat z maturity zkousku na oko. Abychom dosahli kyzenych procent maturantu. Kam to povede, je jasne.
Placene testy a placena priprava ( k maturite i k prijimackam na stredni nebo vysokou) - s temi je to stejne jako s leciteli nebo vestkynemi. Proste je mnozi rodice budou chtit a budou je platit. Ale spojovat vzdelani s placenymi kurzy nebo tak? Je to nesmysl. Kde je poptavka bude vzdy nabidka.
A kdyz uz jsme u toho placeni, diskriminace a tak- ja si taky sveho casu nemohla zaplatit postgradual na klinickeho logopeda. Nevsimla jsem si, ze by se me clovek v plisni a jini zastali.

poste.restante řekl(a)...

PR:Uvažoval jste někdy i o možnosti, že "hlavu a patu" má i názor, se kterým právě Vy osobně nesouhlasíte?

OB:Sice nevím, jak to logicky souvisí s mým postojem k názorům pana Valáška, ale takových názorů je samozřejmě plno. Bohužel k nim obvykle nepatří ty vaše.


S obsahem článku a postoji k názorům pana Valáška to nesouvisí nijak.

Se způsobem uvažování, argumentace a formulací postojů pana Botlíka to souvisí tak moc, až jsem pocítil potřebu se na to zeptat.
Opakovaně totiž při čtení jeho příspěvků získávám pocit, že ti kdo s ním souhlasí jsou skvělí a ti druzí naopak hlupáci.

No ale těší mne už sám fakt, že u mých názorů použil slůvko "obvykle".
Takže třeba se dožijeme i situace, kdy bude s některými svými oponenty i souhlasit.
Nebo je aspoň respektovat.

poste.restante řekl(a)...

Základ celé konstrukce je jednoduchý.
Buďto má žák talent, nebo může svůj "hendikep" vyrovnat pílí.
K tomu je potřeba dvou předpokladů.
1. Aby ve škole vůbec byl.
2. Když už tam je, aby v ní také pracoval.

Bod 2. může být splněn pouze za předpokladu, že
a) učitel může ve třídě učit a nikoliv "krotit zvěř", popřípadě zklidňovat afektovaného žáka, který na to má "papír z poradny"
b) žák sám se učit chce, nebo je k tomu v přiměřené míře učitelem "přinucen"

Tlachy o "nepodnětném prostředí", "socioekonomickém statusu" a placených přípravných kurzech k přijímačkám jsou jen zbytečným mlácením prázdné slámy, pokud z nich neplyne nějaká konkrétní činnost.
Rodina buďto plní svou funkci a snaží se dítěti pomoci, nebo jej naopak sráží dolů a pak má nastoupit stát a zjednat nápravu.
V zóně mezi extrémy pak má fungovat podpora ze strany školy. Systémová podpora.

Když tohle splníme, budou debaty o přehnané či naopak nízké úrovni maturit pro 95 % žáků úplně zbytečné, protože už ve škole se naučí dost na to, aby ji bez problémů zvládli.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dodnes nechápu z jakého důvodu byla povinná maturita z matematiky před téměř třiceti lety zrušena.

Já povinnou matematiku neměl ani před 40 lety.

poste.restante řekl(a)...

U gymnázií a lyceí snad o povinné maturitě z matematiky nemusíme diskutovat.
Jsou to budoucí vysokoškoláci.
A pokud žák od prváku směřuje k tomu, že z matematiky stačí nepropadat a z maturity se "vyzuje", pak produkujeme "vzdělance", kteří neumí třeba ani základy kombinatoriky, nebo výrokové logiky. Výsledky a hlavně důsledky můžeme vidět denně.

Naopak o povinné maturitě z matematiky na konzervatoři snad diskutovat také nemusíme.

Jo. A dvě úrovně maturity, abych nezapomněl. :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

o povinné maturitě z matematiky na konzervatoři snad diskutovat také nemusíme

Pokud by absolvent konzervatoře mohl se svojí maturitou pokračovat na vysoké škole v bakalářském, magisterském a posléze i doktorantském studiu, nebo pokud by mohl zastávat funkci ve státní správě s požadovaným středoškolským vzděláním s maturitou, pak je diskuse o povinnosti maturity z matematiky doopravdy zbytečná.
Namísto o maturitě dvou úrovní by se mělo pojednávat o maturitě dvou typů. To by časem mohli být dvouúrovňoví i magistři a inženýři.

poste.restante řekl(a)...

To by časem mohli být dvouúrovňoví i magistři a inženýři.

Ale to už přece dávno jsou. :-)
Např. Mgr. z UJAK a Mgr. z UK.

Pravda, u inženýrů zatím moc soukromých škol není, ale Bc. si dnes koupíte téměř v každém okresním městě.

A pokud se těch konzervatoristů týče, tak samozřejmě na DAMU a JAMU by jim měla stačit nižší úroveň. Říkejme tomu třeba středoškolské počty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by si tedy bývali nikdy nemysleli, že naši mladí umělci by měli být nějaká nízkoúrovńová trdla. Ledaže by měli provozovat umění úrovně takřka nevalné.
Pak se pytlikům vtírá otázka, k čemu hudebník, zpěvák či tanečník potřebuje maturitu. A také, proč by například v budoucnu vysokoškolsky vzdělávaný programátor měl prokazovat svoje studijní předpoklady smolením nějaký úvah. Jestli by nestačila nízkoúrovňová esemeska babičce k šťastným a veselým Vánocům. A proč vůbec se musí z českého jazyka maturovat povinně? Proč si budoucí vzdělanec nemůže vybrat z jakéhokoli jazyka, prostěěě. Třeba ze skupiny jazyků ugrofinských.
Představa nízkoúrovňových inženýrů pak pytliky vyloženě dojímá. Jakože padající mosty a letadla. Také by pytliky zajímalo, jaký počet diplomových plagiátorů v technických a netechnických oborech na tisíc diplomantů. A jestli jsou mezi odborníky na vzdělání, konzultanty a auditory i inženýři. Třeba pytlici z technicky vzdělaných učitelů znají jenom asi tak dva pitomce.

poste.restante řekl(a)...

Mno, nechal bych to na jednotlivých "alma mater", jaká úroveň maturanta je pro ně dostatečná.
Ono jsou vysoké školy (prý) svéprávné subjekty a nikdo jim do toho nemůže přímo kecat, koho a jak přijmou, budou vzdělávat, nebo vyrazí.

Mou základní logiku znáte.
Učební obor s maturitou, kde jsou dva dny v týdnu žáci zkompetentňováni praktickou výukou, tedy teorie vměstnána do dnů třech a gymnazisti s 15 - 20 hodinami matematiky za 4 roky studia, mají dnes maturovat podle stejné laťky. Já si myslím, že je to blbost.

Ale současně si nemyslím, že řešením je free režim, kde si každá škola stanoví svou "laťku" a pak vytiskne certifikát opatřený státním znakem.

Jo a od programátora opravdu nechci úvahy a eseje. Ale zprávu ze služební cesty, reklamaci, nebo návod k použití vytvořeného softwaru.

Je to zvláštní, ale mám podobnou zkušenost.
Výskyt blbců mezi inženýry mi vychází marginální, zatímco humanitní blbouni se snad někde množí pučením, nebo klonováním. Ale to je jen můj subjektivní pocit. Ovlivněný určitě tím, že jsem taky technik.

Zen řekl(a)...

Nejšílenější mi připadalo, když řada středních škol kupovala přijímací testy od subjektu, který současně prodával žákům různé možnosti, jak se na ty testy připravit. Řekl bych, že šlo o jasný důvod odvolat ředitele každé takové školy, ...

Jaka to kritika do rad klientu sciontologu ...

Okomentovat